Fot. Flickr.com
Ograniczenie zużycia energii
Zapotrzebowanie na energię na całym świecie ciągle rośnie. W wyniku zaspokajania tych potrzeb uzależnienie od importu kopalnych paliw jest coraz większe. Rośnie także presja na ochronę środowiska. Gazetaprawna.pl powołuje się na analizy, z których wynika że minimum 20% zużywanej energii jest przez nas marnotrawione. Dlatego też UE zobowiązała się, że ograniczy jej zużycie o 20%.
Dotacje i pożyczki na obniżenie kosztów energii
W ciągu najbliższych lat mikro, małe oraz średnie firmy mają szanse dzięki dotacjom czy pożyczkom z Funduszy Europejskich obniżyć koszty zużywanej energii elektrycznej oraz cieplnej. Pieniądze na ten cel są zarezerwowane w regionalnych programach. Dofinansowanie dla najmniejszych przedsiębiorstw może wynosić nawet 70% - w zależności od programu, rodzaju działania oraz regionu, w którym jest prowadzona działalność.
Na co można otrzymać dotacje?
Pozyskane środki będzie można przeznaczyć na instalacje OZE. W ten sposób można uzyskać tani prąd albo ciepło, które będą zasilać przedsiębiorstwo a ewentualne nadwyżki sprzedawać do sieci. W ramach dofinansowania mogą być także realizowane projekty w kogeneracji, działania mające na celu obniżenie poziomu zapotrzebowania na energię czy nawet na termomodernizację budynków. Zanim jednak projekt będzie realizowany konieczne będzie przeprowadzenie w danej firmie audytu energetycznego.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna