Fot. Flickr.com
Uważaj na fałszywych inkasentów
Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu najnowszą metodą oszustów jest podawanie się za inkasenta, który odczytuje liczniki energii elektrycznej. Fałszywy inkasent nie tylko dokonuje odczytu licznika, ale i także pyta dlaczego odbiorca nie zapłacił jeszcze za prąd. Jeśli dany klient faktycznie zalega z płatnościami to oszust żąda, aby dokonać natychmiastowej zapłaty u niego. Obiecuje przy tym, że za uregulowanie długu wystawi pokwitowanie. W okresie urlopowym wiele osób może się na to nabrać – niejednemu z nas może się zdarzyć przed wyjazdem zapomnieć czy po prostu nie zdążyć zapłacić rachunku za prąd.
Wstrzymanie dostaw energii
Warto wiedzieć, co się stanie, gdy nieznacznie przekroczymy termin zapłaty za energię elektryczną. Przedsiębiorstwo energetyczne nie może nas od razu pozbawić dostaw prądu. Wstrzymanie dostaw może nastąpić po co najmniej miesięcznym opóźnieniu i musi być poprzedzone pisemnym powiadomieniem. Firma energetyczna ma także obowiązek wyznaczyć dodatkowy, 14-dniowy termin na uregulowanie należności.
Twój sąsiad już płaci niższe rachunki za prąd
Gazetaprawna.pl zwraca uwagę, że seniorzy najczęściej padają ofiarami nieuczciwych przedstawicieli sprzedawców energii. Jeśli porównanie cen energii nie przekonuje emeryta oszuści wykorzystują sposoby psychologiczne. Często próbują przekonać tym, że sąsiedzi już skorzystali z tej oferty i płacą sporo mniej za prąd. Na dowód pokazują podpisy (prawdziwe lub sfałszowane) okolicznych mieszkańców.
Jak zmienić dostawcę prądu?
Zmiana dostawcy energii może się jednak opłacać, a przed oszustami możemy się łatwo obronić. Wystarczy zastosować zasady bezpiecznej zmiany. Po pierwsze należy sprawdzić, czy osoba oferująca nam atrakcyjne stawki za kWh jest faktycznie przedstawicielem danej firmy. Nie warto podpisywać takiego rodzaju umowę w pośpiechu i ulegać presji przedstawiciela handlowego. Przed podpisaniem umowy na sprzedaż energii należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Zwrócić uwagę na okres jej obowiązywania, opłaty, nazwę sprzedawcy oraz warunki rozwiązania umowy.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna