Aktualności
Start Aktualności Zużyty sprzęt elektroniczny – jak się go pozbyć?
Artykuł

Zużyty sprzęt elektroniczny – jak się go pozbyć?

W ubiegły piątek Sejm RP uchwalił ustawę dotyczącą zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Ma ona znacznie ułatwić pozbywanie się starych, zużytych urządzeń. Ustawa trafiła teraz do Senatu.

Fot. Flickr.com

Oddanie starego sprzętu do sklepu

Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że sprzęt elektroniczny starego typu zużywa spore ilości energii, a nasze średnie zużycie prądu w domu w związku z tym jest bardzo wysokie. Dlatego też decydujemy się na zakup nowego, energooszczędnego urządzenia. Co zrobić ze starym sprzętem? 10 lipca br. w Sejmie uchwalono ustawę dotyczącą tego problemu. Ustawa zobowiązuje większe sklepy do bezpłatnego przyjęcia zużytego małogabarytowego urządzenia AGD bez konieczności zakupu nowego. Oprócz tego użytkownik będzie miał możliwość w przypadku zakupu nowego sprzętu zwrócenia nieodpłatnie zużytego urządzenia. Wymaga się tu jednak, aby oddawany sprzęt był takiego samego rodzaju jak kupowany.

Bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska

Ustawa ma spowodować, że masa zbieranego starego sprzętu w Polsce się zwiększy, a co za tym idzie także pójdzie w górę poziom zbierania tego typu odpadów, czy recyklingu. Nowe przepisy przyczynią się także zapewne do prowadzenia bezpiecznego zarówno dla ludzi, jak i środowiska demontażu sprzętu, recyklingu i innych sposobów odzysku odpadów. Zakazane będzie zbieranie zużytego sprzętu, który jest niekompletny. Ustawa ma także za zadanie zminimalizować nielegalny demontaż zużytych urządzeń w celu sprzedaży niektórych ich części do skupów złomu.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Uwaga na te ładowarki. Mogą porazić prądem!
04 Sierpień 2017

Uwaga na te ładowarki. Mogą porazić prądem!

Na stronie internetowej europejskiego systemu ostrzegawczego pojawił się komunikat, w którym Komisja Europejska informuje o niebezpiecznych ładowarkac...
Jesteśmy źle informowani!
13 Styczeń 2015

Jesteśmy źle informowani!

Prawie 27 urządzeń na 100 jest źle oznakowanych, kto za to płaci? Oczywiście My, wprowadzeni w błąd wybieramy sprzęt, który może nie spełnić naszych o...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7