Drogo, bo ceny nie spadają
O zasobach gazu w Polsce napiszemy, kiedy indziej, ale o wysokości jego ceny decydują głównie aspekty polityczne. Ceny gazu ziemnego jak i LPG nie spadają, z roku na rok obserwujemy ich wzrost, a właściciele domów z ogrzewaniem gazowym aż drżą o ile wzrosną ich rachunki. Poniżej w artykule kilka rozwiązań pomagających zmniejszenie kosztów ogrzewania gazowego.
Inwestycje, chronią przed wydatkami?
Aby było taniej musi być drożej, aby oszczędzać trzeba wdać. Tak w skrócie można, określić oszczędzanie na gazie. Oszczędzać na gazie można docieplając budynku. Wewnętrzna warstwa termoizolacyjna to z pewnością duży koszt, ale pomaga obniżyć koszt każdego rodzaju ogrzewania nawet od 30 procent. Najprostszym sposobem izolacji jest wyłożenie ścian styropianem, wymiana okien i drzwi. Nawet wymiana uszczelek na nowe dużo daje. Właściciele poddaszy mogą całą powierzchnię wyłożyć izolująca watą szklaną. Raz na kilka lat warto sprawdzić, co dziej się z naszym dachem. Dachówka, blachodachówka czy papa nie są wieczne, przez dach także ucieka ciepło. Remonty nie są tanie, ale są warte swojej ceny, szybko zauważysz mniejsze zużycie paliwa, co przełoży się na niższe opłaty.
Nowy kocioł grzewczy
W przypadku kotłów gazowych technika idzie do przodu, co ma wpływ na poprawę sprawności spalania gazu. Kotły kondensacyjne pozwalają na odzysk ciepła ze skraplania pary wodnej w spalinach, co prowadzi do sprawności przekraczającej 100%. Ich jedyny defekt to cena, przy zmianie kotła warto też pomyśleć o zmianie grzejników, bo kondensacyjny kocioł osiąga najlepszą efektywność współpracują z dużymi grzejnikami czy ogrzewaniem podłogowym. Taka inwestycja to nie tylko zakup odpowiednich urządzeń, ale i przebudowa całej instalacji centralnego ogrzewania w budynku. Warto dodać, że ogrzewanie podłogowe, zapewnia lepszy komfort cieplny, niż ogrzewanie grzejnikowe czy nadmuchowe. A to, dlatego, że niska temperatura czynnika grzewczego pozwala na odzyskanie największych ilości ciepła ze schłodzenia spalin i kondensacji pary wodnej w kotle. Zapłon elektryczny, pozwoli na wyeliminowanie palnika, który podczytuje płomień, ale cały czas zużywa gaz.
Jak obniżyć koszty ogrzewania gazowego, bez dużych nakładów?
Istnieje wiele sposobów na obniżanie kosztów ogrzewania, niektóre z wymagają kosztów, ale nie tak dużych jak wymian okien. Wymagają za to od nas konsekwencji i zmiany przyzwyczajeń. Poniżej lista co możesz zrobić już dzisiaj aby trochę zaoszczędzić na gazie.
- Obniż temperaturę w domu, kiedy jesteś nieobecny w domu.
- Obniż temperaturę w nocy. Obniżenie temperatury na stałe, o 1-2°C, jest niemal niezauważalne dla komfortu cieplnego, ale wpływa na zmniejszenie kosztów.
- Odsłoń grzejniki,meble i zasłony tamują cyrkulację powietrza.
- Za grzejnikami powinna znaleźć się pianka izolacyjna, ekran odblaskowy.
- Zimne powietrze nagrzewa się szybciej, dlatego od czasu do czasu uchyl trochę okno.
- Porównaj ceny gazu u dostawców, sprawdź czy nie znajdziesz alternatywy cenowej, na rynku z pewnością działa dostawca, który zaproponuje lepsze stawki.
Radosław Lis, Doradca energetyczny