Rodzaje i wielkości zbiorników na gaz płynny
Decydując się na instalacje na gaz płynny należy wybrać także odpowiedni zbiornik. Gaz płynny można magazynować w kilku rodzajach zbiorników. Lokalizacje takiego zbiornika są dwie: naziemna oraz podziemna. Zbiorniki mają pojemność 2700, 4850 i 6700 litrów. W przypadku gospodarstwa domowego wystarczający jest przeważnie zbiornik o najmniejszej pojemności.
Jaki zbiornik wybrać?
Biorąc pod uwagę względy estetyczne to lepszy jest zbiornik podziemny. Po pierwsze nie wpływa on na aranżacje ogrodu, a po drugie można go zainstalować bliżej budynku mieszkalnego niż zbiorniki naziemne. Zbiornik podziemny najczęściej jest wybierany zatem dla małych działek. Miejsce ulokowania zbiornika należy rozpatrzyć pod względem dojazdu cysterny, która co jakiś czas będzie uzupełniać zbiornik o gaz płynny. Należy dobrze rozplanować lokalizację zbiornika, tak aby nie było problemu z dostępem do niego podczas tankowania. Niekiedy nie będzie konieczności wjazdu cysterny na działkę, ponieważ wąż ma długość 50 metrów.
Jaka odległość zbiornika od domu?
W przypadku zbiornika naziemnego wymagana jest płyta fundamentowa, której grubość wynosi 12-20 centymetrów i wystaje ponad powierzchnię gruntu. Taki zbiornik wymaga sporej działki, bowiem przy pojemności 2700 litrów odległość zbiornika od budynku mieszkalnego, ogrodzenia czy drogi wynosić musi co najmniej 3 metry. Można go zamontować nawet w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. Z kolei w przypadku zbiornika podziemnego widoczna jest zaledwie pokrywa zbiornika, dlatego jest to lepszy wybór pod względem estetycznym i dla małych działek. Tutaj wymagana jest tylko jednometrowa odległość od domu czy ogrodzenia (w przypadku zbiornika o pojemności 2700 litrów). Ten rodzaj zbiornika nie zaleca się na działce cechującej się wysokim poziomem wód gruntowych, choć jest zabezpieczenie w postaci zakopcowania zbiornika, co uniemożliwia zalewanie wodą armatury zbiornika w trakcie roztopów.
Agnieszka Kierzkowska