Poradniki
Start Poradniki Energia za darmo
Artykuł

Energia za darmo

Na pytanie ile kosztuje Cię miesięcznie energia elektryczna większość z nas odpowie zapewne, że dużo za dużo. Niestety ceny prądu są coraz to wyższe i trudno przypuszczać, że sytuacja się zmieni. A jakby tak mieć prąd za darmo?

Fot. Flickr.com

Darmowy prąd = panele fotowoltaiczne?

Darmowa energia elektryczna może pochodzić z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu naszego domu. Sytuacja przydomowych elektrowni klaruje się coraz to lepiej, a to za sprawą wprowadzonej ustawy o OZE umożliwiające sprzedawanie nadwyżek energii po gwarantowanej cenie. Szacuje się, że czteroosobowa rodzina w domu o powierzchni do 200 metrów kwadratowych zużywa w skali roku ok. 3000 kilowatogodzin energii elektrycznej. Miesięczne średnie zużycie prądu w domu wynosi, zatem 250 kilowatogodzin. Instalacja ogniw fotowoltaicznych o mocy 3 KW spokojnie takie zapotrzebowanie zaspokoi.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Oczywiście prąd nie od razu jest darmowy. Zakup instalacji ogniw fotowoltaicznych to kosztowna inwestycja, dlatego też na początku warto rozpocząć od analizy finansowej. Można także starać się o dofinansowanie do przydomowej elektrowni z programu "Prosument". Głównym kosztem będą z pewnością moduły PV, czyli panele, które pochłaniają nawet 50% ceny całej instalacji fotowoltaicznej. Oprócz paneli trzeba się liczyć z kosztami inwertera, przewodów i zabezpieczeń, systemu mocowania. Nie można tez zapominać o kosztach związanych z konfiguracją oraz montażem.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak produkować własny prąd?
24 Kwiecień 2014
Obecnie dom posiadający własne źródło energii elektrycznej to w naszym kraju prawdziwy unikat. Ta sytuacja ma się w niedalekiej przyszłości zmienić i ...
Darmowa energia? Czy to jest możliwe?
21 Kwiecień 2015
Bezpłatny prąd można wytwarzać za pomocą m.in. paneli słonecznych czy wiatraków. Oczywiście energia elektryczna za darmo jest poprzedzona sporą inwes...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7