Po zaakceptowaniu przez odbiorcę końcowego warunków przyłączenia określonych przez Zakład Energetyczny następuje realizacja przedsięwzięcia. Zakwalifikowanie odnosi się także do stawki jaką zapłacimy za przyłącze.
Obecnie na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 5 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego wyróżniamy sześć grup przyłączeniowych:
I grupa, znajdują się w niej podmioty bezpośrednio przyłączone do sieci przesyłowej.
II grupa, obejmuje podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym 110 kV, oraz podmioty przyłączone do sieci rozdzielczej, które wymagają dostaw energii elektrycznej o parametrach innych niż standardowe, albo podmioty posiadające własne jednostki wytwórcze, które współpracują z siecią.
III grupy zakwalifikowane są podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie większym niż 1kV, lecz niższym niż 110 kV.
IV grupa, podmioty, które są bezpośrednio przyłączane do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV. W grupie tej znajdują się także podmioty o mocy przyłączeniowej większej niż 40 kW lub prądzie znamionowy zabezpieczenia przedlicznikowego
w torze prądowym większym niż od 63 A. Zazwyczaj są to podmioty gospodarcze zajmujące się przemysłem, handlem czy usługami.
V grupa obejmuje podmioty z terenów miejskich oraz wiejskich prowadzących gospodarstwa domowe, są one przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym przedlicznikowego nie większym niż 63A. To także podmioty prowadzące działalność gospodarczą w ramach usług handlu, czy produkcji.
VI grupa to podmioty przyłączane do sieci na czas określony, niezależnie od napięcia znamionowego sieci, zazwyczaj krótszy niż rok.
Grażyna Kulik, Redaktor