Poradniki
Start Poradniki Grupy przyłączeniowe
Artykuł

Grupy przyłączeniowe

Niedawno w naszych poradnikach pojawiły się porady jak postępować by przyłączyć się do sieci energetycznej, powstały poradnik dla firm jak i gospodarstw domowych. W ramach dopełnienia publikujemy co rozumie się pod pojęciem poszczególnych grup przyłączeniowych.

Po zaakceptowaniu przez odbiorcę końcowego warunków przyłączenia określonych przez Zakład Energetyczny następuje realizacja przedsięwzięcia. Zakwalifikowanie odnosi się także do stawki jaką zapłacimy za przyłącze.

Obecnie na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 5 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego wyróżniamy sześć grup przyłączeniowych:

I grupa, znajdują się w niej podmioty bezpośrednio przyłączone do sieci przesyłowej.

II grupa, obejmuje podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym 110 kV, oraz podmioty przyłączone do sieci rozdzielczej, które wymagają dostaw energii elektrycznej o parametrach innych niż standardowe, albo podmioty posiadające własne jednostki wytwórcze, które współpracują z siecią.

III grupy zakwalifikowane są podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie większym niż 1kV, lecz niższym niż 110 kV.

IV grupa, podmioty, które są bezpośrednio przyłączane do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV. W grupie tej znajdują się także podmioty o mocy przyłączeniowej większej niż 40 kW lub prądzie znamionowy zabezpieczenia przedlicznikowego
w torze prądowym większym niż od 63 A. Zazwyczaj są to podmioty gospodarcze zajmujące się przemysłem, handlem czy usługami.

V grupa obejmuje podmioty z terenów miejskich oraz wiejskich prowadzących gospodarstwa domowe, są one przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym przedlicznikowego nie większym niż 63A. To także podmioty prowadzące działalność gospodarczą w ramach usług handlu, czy produkcji.

VI grupa to podmioty przyłączane do sieci na czas określony, niezależnie od napięcia znamionowego sieci, zazwyczaj krótszy niż rok.

Grażyna Kulik, Redaktor

Przeczytaj:
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jaki jest koszt podłączenia energii elektrycznej w innogy?
19 Wrzesień 2014
Przedstawiamy jakie koszty poniesiesz w związku z podłączeniem do sieci w innogy Stoen Operator (dawniej RWE Stoen Operator).
Wniosek o określenie warunków przyłączenia: Enea
30 Wrzesień 2016
Enea Operator opracowała wnioski o przyłącze do sieci, zainteresowani mogą pobrać je poniżej. Dodajemy też krótki opis, co, jak i gdzie.
Kiedy popłynie prąd? Realne terminy wykonania przyłącza
17 Wrzesień 2014
Ustawa Prawo energetyczne w jednym z przepisów mówi, że umowa o przyłączenie do sieci powinna zawierać co najmniej termin realizacji przyłączenia, wys...
Jaki jest koszt instalacji elektrycznej?
03 Październik 2017
Planując budżet na instalację elektryczną w domu należy wziąć pod uwagę kilka aspektów: projekt, materiały i robociznę. Z jakimi kosztami musimy się l...
Ile kosztuje przyłączenie prądu na działkę rekreacyjną?
23 Luty 2015
Liczne formalności, czas oczekiwania wynoszący nawet kilkanaście miesięcy. Czyli jak uzbroić się w cierpliwość i zabrać się za przyłącze energetyczne ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7