Poradniki
Start Poradniki Ile kosztuje przyłącze energetyczne? Sprawdź stawki!
Artykuł

Ile kosztuje przyłącze energetyczne? Sprawdź stawki!

Każdy operator systemu ma własne cenniki, jednak stawki podlegają zatwierdzeniu URE. Warto się z nimi zapoznać.

ile kosztuje przyłącze energetyczne
Fot. Flickr.com

Koszt przyłączaenergetycznego -wytyczne dla wszystkich OSD

Ustawa Prawo energetyczne prowadza zasady ustalania kosztów przyłączy do sieci energetycznej, daje nam to pewną ochronę, że kwoty podane przez Zakład Energetyczny będą na miarę naszych możliwości. Kolejnym strażnikiem ewentualnej cenowej swawoli Zakładów jest Prezes URE, który zatwierdza taryfikator stawek. Koszty jakie ponosimy uzależnione są głównie od mocy przyłącza na jakie się zdecydujemy, opłata stanowi iloczyn mocy i stawki, więc zapłacimy za każdy kW, który będzie nam dostarczony oraz rodzaj przyłącza. Wyższa stawka jest za przyłącze kablowe niż napowietrzne. Jeśli ponadto nasza instalacja wymaga dłuższego przyłącza niż 200 m, to zapłacimy za każdy dodatkowy metr przyłącza. Stawki uwzględniają koszty zakupu i montażu zarówno złącza kablowego jak i szafki złączowo-rozliczeniowej układu pomiarowego z zabezpieczeniem przedlicznikowym potrzebnym w razie awarii. Warto też zapoznać się z planem zagospodarowania terenu przed kupnem działki i czy dana działka posiada w planie zasilanie energetyczne terenu. Wtedy skorzystamy z zryczałtowanych opłat w innej sytuacji dopadną nas koszty rzeczywiste tego przedsięwzięcia.

Zasady ustawowe.

Każde przedsiębiorstwo posiada własne stawki, obecnie jest to koszt powyżej 45 zł za każdy kW moc przyłączeniowej. Stawki co roku zmieniają się, bowiem są one ustalana na podstawie kosztów jakie musi ponieść dystrybutor. Droższe są przyłącza kablowe, związane jest to z prowadzeniem prac pod ziemią. Kabel tak poprowadzony pełni także rolę uziemienia tłumiąc powstałe w wyniku wyładowań przepięcia. Wadą tego rozwiązania jest to, że zabezpieczająca przewody mufa kablowa narażona jest na wodę i kwasy znajdujące się w glebie. Przyłącze napowietrzne stosuje się w przypadku terenów mało zurbanizowanych. Prościej wtedy przeciągnąć przełączę za pomocą wysięgnika. Opłaty kształtują się rożnie jednak zasady ich ustalania zawarte są w art 7 i 8 ustawy Prawo energetyczne. Stawki cenowe poszczególnych zakładów energetycznychbędą przedstawione osobno w pożnijszych poradnikach.

Przykładowo zakładamy przyłącze napowietrzneo mocy 11 kW, jednak musimy ponieść dodatkowe koszty gdyż przyłącze znajduje się w odległości 300 metrów od źródła, zatem zapłacimy dodatkowo za każdy metr powyżej 200m.

Op = 11kW x 42,52 = 467,72 zł

100 m dodatkowych x 32,50 = 3250 zł

Razem = 3717,72

We wniosku musisz podać moc przyłączeniową, jak ją określić?

Nie wiadomo czy moc przyłączeniowa, którą określisz we wniosku będzie wytaczająca na twoje potrzeby dlatego warto dowiedzieć się jak ją określić. Miejmy na uwadze to, że technologia rozwija się w zawrotnym tempie, nie wiesz czy za jakiś czas nie umieścisz w domu sprzętów, o których teraz nawet nie nawet nie myślisz.Jest ona uzależniona od mocy i liczby zainstalowanych w domu urządzeń. Zatem w projektanta wnętrz musisz pobawić się przed wykończeniem mieszkania istotne, bowiem jest ustalenie jakie odbiorniki elektryczne będą zainstalowane w domu. Dodatkowo uwzględni również pewien zapas mocy dla instalowanych w przyszłości urządzeń. Od dawna wiadomo, że największe zapotrzebowanie na moc mają wszelkie urządzenia grzewcze, a więc kuchenki elektryczne, podgrzewacze wody, elektryczna instalacja grzewcza.Orientacyjnie można przyjąć, że dla domu wykorzystującego energię elektryczną wyłącznie do oświetlenia, zasilania sprzętu gospodarstwa domowego wystarczy moc przyłączeniowa rzędu 10 czy 12 kW. Jeśli planujesz gotowaćz wykorzystaniem z kuchenki elektrycznej, moc przyłączeniowa nie powinna być mniejsza niż 16 kW. Kolejne "pożeracze," którym musisz zapewnić energię to przepływowe podgrzewaczy wody, korzystając z nich zdecyduj się na przydział 20 - 25 kW. Wymagana mocy do ogrzewania domu zależna jest od jego powierzchni, zainstalowanego sytemu grzewczego, okien, ścian. Przyjmuje się, że na 1 m2powierzchni ogrzewanej należy przewidzieć od 50 do 70 W. Dom jednorodzinnyo powierzchni do 250 m wyposaż w 3 fazowy licznik i moc przyłącza min. 30 kW.

Rozliczenie kosztów, a spór

Jeśli przedstawione przez Zakład Energetyczny koszty nie spotkają się z naszą akceptacją, zawsze możemy szukać polubownego porozumienia. Jednak właściwy do rozstrzygnięcia takiej sprawy jest sąd powszechny. Prezes URE pomoże nam tylko na etapie umowy o przyłączenie do sieci czy odmowie przesłania warunków przyłączenia do sieci.

Grażyna Kulik, Redaktor

Przeczytaj:
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Wniosek o określenie warunków przyłączenia innogy
11 Październik 2016
Wniosek o określenie warunków przyłączenia należy złożyć u dystrybutora energii elektrycznej w przypadku budowy obiektu, zwiększenia mocy przyłączenio...
Jaki jest koszt podłączenia energii elektrycznej w innogy?
19 Wrzesień 2014
Przedstawiamy jakie koszty poniesiesz w związku z podłączeniem do sieci w innogy Stoen Operator (dawniej RWE Stoen Operator).
Kiedy popłynie prąd? Realne terminy wykonania przyłącza
17 Wrzesień 2014
Ustawa Prawo energetyczne w jednym z przepisów mówi, że umowa o przyłączenie do sieci powinna zawierać co najmniej termin realizacji przyłączenia, wys...
Jak załatwić przyłącze elektryczne innogy?
06 Październik 2016
Przyłączenie do sieci energetycznej wiąże się z załatwieniem mnóstwa formalności. Podpowiadamy jak w 6 krokach załatwić przyłączenie w innogy (dawniej...
Ile kosztuje przyłącze prądu?
02 Listopad 2015
Planując budowę domu skupiasz się na najdrobniejszych szczegółach, radzimy abyś nie pominął niczego w planowaniu sieci elektroenergetycznej. Zanim jed...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7