Poradniki
Start Poradniki Ile kosztuje przyłącze prądu?
Artykuł

Ile kosztuje przyłącze prądu?

Planując budowę domu skupiasz się na najdrobniejszych szczegółach, radzimy abyś nie pominął niczego w planowaniu sieci elektroenergetycznej. Zanim jednak zajmiesz się jej planowaniem musisz złożyć wniosek o przyłącze.

ile kosztuje przyłącze prądu

Przyłącze energetyczne

Rozumiemy przez to zespół urządzeń, które łączą instalację znajdującą się w domu z siecią elektroenergetyczną dystrybutora. Poprzez przyłącze do naszego domu trafia energia, a zakład energetyczny dzięki urządzeniu pomiarowemu monitorować jej pobór.

Koszt na budowę przyłącza energetycznego

Przedsiębiorstwo, które zajmuje się przesyłem energii musi zawrzeć umowęo przyłączenie do sieci nowego podmiotu, jeśli podmiot wnioskujący uiści opłatę i złoży odpowiedni wniosek. We wniosku należy zawrzeć dane takie jak:

  • Dane wnioskodawcy, imię, nazwisko, adres, PESEL,
  • Adres działki/obiektu, do którego ma zostać doprowadzone przyłącze,
  • Moc przyłączeniowa określana, jako suma urządzeń, które będą podłączone do sieci,
  • Planowany termin poboru energii,
  • Ilość rocznego zużycia.

Do wniosku należy dołączyć tytuł prawny do korzystania z lokalu oraz mapkę przestrzenną. Wniosek najlepiej poprać ze strony właściwego dystrybutora

 

Ile kosztuje przyłącze prądu?

W zależności od dystrybutora stawki wyglądają inaczej, mechanizm naliczania opłat jest wszędzie taki sam. Płacimy za każdy kilowat mocy, jaką wpisaliśmy we wniosku. Liczy się też odległość budowanego przyłącza, jeśli przekracza ona 200 metrów należy zapłacić za każdy dodatkowy metr. Przyłącze kablowe, wymaga większych nakładów finansowych gdyż prace wykonywane są pod powierzchnią gruntu. Przyłącze napowietrzne jest wykonywane, jeśli w pobliżu przebiega linia napowietrzna, jest ono tańsze, ale bardziej awaryjne. Stawki za wykonanie przyłącza podane są w taryfie danego operatora, są to cenny netto więc zakład doliczy do nich 23 proc. podatek VAT.

Koszt przyłącza energetycznego

Firma

Stawki w danej grupie przyłączeniowej

 

IV, V, VI budowane przyłącze

VI istniejące przyłącze

 

przyłącze napowietrzne

przyłącze kablowe

przyłącze napowietrzne

przyłącze kablowe

Energa

43,78

59,32

7,88

Enea

45,41

66,79

7,87

Tauron

44,91

61,60

7,78

RWE innogy

39,37

62,23

7,86

PGE

43,00

58,38

7,74

Każdy dodatkowy metr (pow.200)

ok. 24,70

ok. 33,45

 

stawki aktualizowane z taryfą 2017

Grupy przyłączeniowe

Na ten moment wyróżniamy 6 grup przyłączeniowych:

I grupa - podmioty w sposób bezpośredni przyłączane do przesyłowej sieci

II grupa - podmioty bezpośrednio przyłączane do rozdzielczej sieci, napięcie znamionowe 110 kV, podmioty przyłączone do sieci rozdzielczej wymagające dostaw prądu o niestandardowych parametrach lub podmioty wyposażone w własne wytwórcze jednostki współpracujące z siecią.

III grupa - podmioty w sposób bezpośredni przyłączane do sieci rozdzielczej, napięcie znamionowe wyższym niż 1 kV, ale niższym niż 110 kV.

IV grupa - podmioty bezpośrednio przyłączane do rozdzielczej sieci, napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, podmioty o przyłączeniowej mocy większej niż 40 kW albo prądzie znamionowym przedlicznikowego zabezpieczenia, tor prądowy większy niż 63A.

V grupa - podmioty z terenów wiejskich i miejskich, prowadzące gospodarstwa domowe, przyłączane w sposób bezpośredni do sieci rozdzielcznej, napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, moc przyłączeniowa nie większa niż 40 kW, a prąd zniamionowy przedlicznikowy nie większy niż 63A.

VI grupa -podmioty przyłączane do sieci na czas określony (na mniej niż 12 miesięcy), przyłącze tymczasowe.

Jak załatwić przyłącze?

Zanim nasz dom przyłączymy do sieci to musimy wnioskować o warunki przyłączenia, uzyskać je a następnie podpisać umowę o przyłączenie.

Krok 1

Procedura rozpoczyna się od momentu złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia. Wniosek należy wypełnić i złożyć u lokalnego dystrybutora. Do wniosku należy załączyć wszelkie wymagane załączniki. Często wniosek nie trzeba składać osobiście w Punkcie Obsługi Klienta czy wysyłać tradycyjną pocztą - można go złożyć drogą elektroniczną. Na podstawie tego dokumentu operator systemu dystrybucyjnego opracuje warunki przyłączenia do sieci oraz projekt umowy.

Krok 2

W kolejnym kroku, jeśli oczywiście nasz wniosek przejdzie pozytywną weryfikację, następuje zawarcie umowy o przyłączenie do sieci. Projekt umowy jest załączany przez dystrybutora do warunków przyłączenia. Miejmy na uwadze to, że propozycja umowy ma swój "termin ważności".

Krok 3

Po podpisaniu umowy o przyłączenie do sieci następuje jej realizacja. Termin ukończenia wszelkich prac znajduje się właśnie w umowie. Po zrealizowaniu umowy dystrybutor wystawia potwierdzenie realizacji przyłącza i doręcza Kartę Danych Technicznych. Wówczas dystrybutor podaje informacje, ile wyniosła opłata za przyłączenie.

Krok 4

Po otrzymaniu Karty Danych Technicznych można podpisaniu umów: na dostarczanie energii elektrycznej i na sprzedaż energii elektrycznej.

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jaki jest koszt instalacji elektrycznej?
03 Październik 2017
Planując budżet na instalację elektryczną w domu należy wziąć pod uwagę kilka aspektów: projekt, materiały i robociznę. Z jakimi kosztami musimy się l...
Jak załatwić przyłączenie do prądu Energa?
05 Październik 2016
Aby przyłączyć się do energetycznej sieci należy załatwić szereg formalności. W tym poradniku podpowiadamy jak krok po kroku załatwić przyłączenie w f...
Jak załatwić przyłączenie do działki: Enea
29 Wrzesień 2016
Bez energii elektrycznej w domu ciężko żyć. Dziś prezentujemy jak przyłączyć się do sieci energetycznej na obszarze działania spółki dystrybucyjnej En...
Kiedy popłynie prąd? Realne terminy wykonania przyłącza
17 Wrzesień 2014
Ustawa Prawo energetyczne w jednym z przepisów mówi, że umowa o przyłączenie do sieci powinna zawierać co najmniej termin realizacji przyłączenia, wys...
Wykonanie przyłącza energetycznego do obiektu krok po kroku
17 Wrzesień 2014
Poniżej w kilku punktach znajdziesz objaśnienie jak dokonać przyłączenia do sieci obiektów przeznaczonych do prowadzenia działalności. Z poradnika sko...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7