Poradniki
Start Poradniki Wykonanie przyłącza energetycznego do obiektu krok po kroku
Artykuł

Wykonanie przyłącza energetycznego do obiektu krok po kroku

Poniżej w kilku punktach znajdziesz objaśnienie jak dokonać przyłączenia do sieci obiektów przeznaczonych do prowadzenia działalności. Z poradnika skorzystają Ci, którzy planują wyposażyć się w moc przyłączeniową do 5MW, powyżej 5 MW jak i instalacji o napięciu znamionowym 110KV.

wykonanie przyłącza energetycznego
Fot. Flickr.com

Wykonanie przyłącza obiektu, który jest przeznaczony do celów działalności gospodarczej. Co powinien zrobić odbiorca biznesowy,aby przyłączyćdo sieci energetycznej swoje obiekty? Jakie dokumenty są wymagane w procesie przyłączeniowym?Krok po kroku podpowiadamy, jak przyłączyć obiekt przemysłowej do sieci dystrybutora energii elektrycznej.

►Złożenie wniosku rozpoczyna procedurę w sprawie. Zapoznaj się z wzorem wniosku, każdy operator posiada własny wzór. Należy go uzupełnić i złożyć w odpowiedniej placówce Rejonu bądź Zakładu Sprzedaży Usług Dystrybucyjnych, na terenie, którego znajduje się obiekt wnioskodawcy. Do wniosku zwykle potrzebne są odpowiednie załączniki są nimi:
  • dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu lub nieruchomości, w którym będą używane urządzenia, instalacje lub sieci elektryczne należące do Wnioskodawcy, (akt notarialny, umowa najmu lub dzierżawy, darowizny, użyczenia, postanowienie sądu)
  • plan zabudowybądź szkic sytuacyjny, określający usytuowanie przyłączanego obiektu względem istniejącej sieci i innych obiektów sąsiednich,
  • wypis z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, (w przypadku przyłącza o wysokim napięciu)
  • planowany elektryczny i topograficzny schemat wewnętrzny instalacji przyłączanej uwzględniający schemat stacji WN/SN oraz długości linii kablowych SN (w przypadku przyłącza o wysokim napięciu)
► Przedsiębiorstwo energetyczne sprawdzi wniosek pod względem formalnym, w razie braków/uchybień poprosi wnioskodawcę o uzupełnienie. Po ewentualnym uzupełnieniu wniosku przedsiębiorstwo prześle potwierdzenie jego złożenia.
► Jeśli wniosek jest poprawny przedsiębiorstwo przedstawi pisemnie określone warunki przyłączenia (są one ważne przez okres dwóch lat) i proponowany wzór umowy o przyłączenie. Obowiązujące przepisy dają operatorowi 30 dni na określenie warunków przyłączenia jeśli nasz wniosek zostanie zostanie zakwalifikowany do grupy IV,V,VI i aż 150 dni w przypadku grupy IIi III grupy, zatem wszystko zależy od tego o jaką dużą moc przyłącza się starasz. Razemz warunkami przyłączenia wnioskodawca otrzyma ekspertyzę wpływu przyłączanego obiektu na system elektroenergetyczny koszt jej wykonania uwzględnia się w opłacie przyłączeniowej.Określenie mocy przyłączeniowej powinien określić fachowiec, który dokona tego w oparciu o bilans mocy dla instalacji elektrycznej w przyłączanym obiekcie.
►► Jeśli spotkasz się z odmową ze strony dystrybutora sieci, należy odwołać się do Prezesa URE. Obecne przepisy zobowiązują też przedsiębiorstwo energetyczne do przedłożenia odmowy prezesowi URE. Organ ten jest właściwy do rozstrzygania sporów tego typu, zatem w przypadku problemów to do niego kierujmy wszelkie wnioski z tym związane.
► Jeśli wnioskodawca czyli Ty, akceptuje warunki umowy nastąpi jej podpisanie (przesłanie bądź złożenie w odpowiednim punkcie) Pamiętaj, że bez podpisanej umowy nie rozpoczną się prace montażowe. Jeśli jednak warunki umowy Cię satysfakcjonują podpisz ją.
► Kolejnym etap to szeroko rozumiana realizacja umowy i rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. W tym momencie zaczynają także biec terminy opłat, każdy operator posiada inny cennik, może też zaproponować rożne warianty/terminy wpłat (ratalne, całościowe) dlatego musisz uważnie wczytać się w umowę i jej warunki, bowiem każda ze stron posiada obowiązki, które musi wykonać.Odpowiedni operator opracowuje kosztorys, zajmuje się także uzyskaniem pozwolenia na budowę czy ewentualnym zgłoszeniem budowy instalacji czy urządzeń/sieci elektroenergetycznych.Realizacja prac montażowych, wykonanie przyłącza zakończy się odbiorem technicznym.
►Wystąp do Działu Przyłączeń swojego Dystrybutora z "oświadczeniem o gotowości instalacji przyłączanej" bądź złóż "wniosek o sprawdzenie techniczne realizacji warunków przyłączenia." To za, którym pismem musisz wystąpić zależy od tego z jakim Zakładem dystrybucyjnym rozpocząłeś współpracę, każdy bowiem rządzi się trochę inną procedurą.
►W ciągu 14 dni od złożenia pisma otrzymasz "oświadczenie o wykonaniu przyłączenia," dzięki niemu możesz zawrzeć umowę na świadczenie usług dystrybucyjnych, bądź protokół odbioru.Gdy otrzymasz odpowiedni dokument musisz zawrzeć kolejną umowę, tym razem na świadczenie usług dystrybucyjnych, zawarcie umowy jest koniecznie aby "podano" pod napięcie Twoją instalację.
►Wybierz sprzedawcę energii, który zaproponuje Cie najlepsze rozwiązania i zawrzyj z nim umowę, zazwyczaj Zakład Dystrybucji proponuje umowę kompleksową, jednak pamiętaj masz prawo sam wybrać sprzedawcę energii.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Koszt przyłączenia prądu na działkę budowlaną
24 Luty 2015
Radość z prądu na własnej działce jest ogromna, jednak w pierwszej kolejności trzeba zaplanować przyłącze na placu budowy by później uzyskać prąd w do...
Jak załatwić przyłączenie do działki: Enea
29 Wrzesień 2016
Bez energii elektrycznej w domu ciężko żyć. Dziś prezentujemy jak przyłączyć się do sieci energetycznej na obszarze działania spółki dystrybucyjnej En...
Cena przyłącza elektrycznego do domu - PKP Energetyka
19 Wrzesień 2014
Przedstawiamy jakie koszty poniesiesz w związku z podłączeniem do sieci w PKP Energetyka
Wniosek o określenie warunków przyłączenia innogy
11 Październik 2016
Wniosek o określenie warunków przyłączenia należy złożyć u dystrybutora energii elektrycznej w przypadku budowy obiektu, zwiększenia mocy przyłączenio...
Grupy przyłączeniowe
30 Wrzesień 2014
Niedawno w naszych poradnikach pojawiły się porady jak postępować by przyłączyć się do sieci energetycznej, powstały poradnik dla firm jak i gospodars...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7