Poradniki
Start Poradniki Kiedy popłynie prąd? Realne terminy wykonania przyłącza
Artykuł

Kiedy popłynie prąd? Realne terminy wykonania przyłącza

Ustawa Prawo energetyczne w jednym z przepisów mówi, że umowa o przyłączenie do sieci powinna zawierać co najmniej termin realizacji przyłączenia, wysokość opłat, oraz inne mające znaczenie elementy. Jednak w praktyce bywa różnie.

Fot. Flickr.com

Dużo zależy od nas

Realny termin zakończenia prac, a w związku z tym radość z prądu w swoim domu, nie jest wcale łatwo określić. Wszytko zależy od tego kiedy skompletujemy załączniki i poprawnie uzupełnimy wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci. Terminy oczekiwania na wydanie warunków są rożne i wynoszą od 14 do 150 dni jest to, bowiem uzależnione od tego do jakiej grupy przyłączeniowej zostaniemy zakwalifikowani (o jaką wnioskujemy). Najdłużej bo 150 dni będą czekać wnioskodawcy przyłącza do sieci o napięciu znamionowym wyższym nić 1kV.

Opieszałość urzędników

Kolejnym czasochłonnym działaniem jest proces uzyskania pozwoleń, zgód administracyjnych, chociaż w prawie organy administracji publicznej na załatwienie sprawy mają właściwe terminy to, każda sprawa jest indywidualna, zatem należy uzbroić się w cierpliwość. Zwykle na pozwoleniaw administracji czeka się od 14 do 30 dni, ale jak to bywa urzędnicy zasłaniają się tym, że sprawa jest szczególnie skomplikowana, wtedy na jej załatwienie mają dwa miesiące.

Prace remontowo-budowlane

Jeśli szybciej wpłacimy zaliczkę to być może skróci to czas oczekiwania. Należy spojrzeć na to w ten sposób, że bez zabezpieczenia finansowego zazwyczaj nie zaczynają inwestycji. Pozostaje jeszcze czas wykonania prac remontowo-budowlanych. Możemy przyjąć, że potrwa to od 30-60 dni. Zależy to od ilości środków jakim dysponuje przedsiębiorstwo energetyczne, mam tu na myśli fachowców jaki i narzędzia niezbędne do wykonania zadania. Niektórzy użytkownicy sieci informują że po wniesieniu wniosku w kwietniu prąd uzyskali dopiero w lutym następnego roku więc trwało to niecały rok. Jednak same przedsiębiorstwa dystrybucyjne podają, że prace te (beż procedur administracyjny) mogą trwać najkrócej od 3 do 6 mc Jeśli procedura uzyskana niezbędnych dokumentów wydłuża się, to realny czas kiedy w naszym domu uzyskamy energię może wynieść nawet ponad 12 czy 18 mc.

Grażyna Kulik, Redaktor

Przeczytaj:

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Ile wynosi cena przyłącza elektrycznego w PGE?
19 Wrzesień 2014
Przedstawiamy jakie koszty poniesiesz w związku z podłączeniem do sieci w PGE
Wniosek o określenie warunków przyłączenia innogy
11 Październik 2016
Wniosek o określenie warunków przyłączenia należy złożyć u dystrybutora energii elektrycznej w przypadku budowy obiektu, zwiększenia mocy przyłączenio...
Grupy przyłączeniowe
30 Wrzesień 2014
Niedawno w naszych poradnikach pojawiły się porady jak postępować by przyłączyć się do sieci energetycznej, powstały poradnik dla firm jak i gospodars...
Jaki jest koszt podłączenia energii elektrycznej w innogy?
19 Wrzesień 2014
Przedstawiamy jakie koszty poniesiesz w związku z podłączeniem do sieci w innogy Stoen Operator (dawniej RWE Stoen Operator).
Koszt przyłączenia do sieci energetycznej Energa
19 Wrzesień 2014
Przedstawiamy jakie koszty poniesiesz w związku z podłączeniem do sieci w Energa
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7