Fot. Flickr.com
Dużo zależy od nas
Realny termin zakończenia prac, a w związku z tym radość z prądu w swoim domu, nie jest wcale łatwo określić. Wszytko zależy od tego kiedy skompletujemy załączniki i poprawnie uzupełnimy wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci. Terminy oczekiwania na wydanie warunków są rożne i wynoszą od 14 do 150 dni jest to, bowiem uzależnione od tego do jakiej grupy przyłączeniowej zostaniemy zakwalifikowani (o jaką wnioskujemy). Najdłużej bo 150 dni będą czekać wnioskodawcy przyłącza do sieci o napięciu znamionowym wyższym nić 1kV.
Opieszałość urzędników
Kolejnym czasochłonnym działaniem jest proces uzyskania pozwoleń, zgód administracyjnych, chociaż w prawie organy administracji publicznej na załatwienie sprawy mają właściwe terminy to, każda sprawa jest indywidualna, zatem należy uzbroić się w cierpliwość. Zwykle na pozwoleniaw administracji czeka się od 14 do 30 dni, ale jak to bywa urzędnicy zasłaniają się tym, że sprawa jest szczególnie skomplikowana, wtedy na jej załatwienie mają dwa miesiące.
Prace remontowo-budowlane
Jeśli szybciej wpłacimy zaliczkę to być może skróci to czas oczekiwania. Należy spojrzeć na to w ten sposób, że bez zabezpieczenia finansowego zazwyczaj nie zaczynają inwestycji. Pozostaje jeszcze czas wykonania prac remontowo-budowlanych. Możemy przyjąć, że potrwa to od 30-60 dni. Zależy to od ilości środków jakim dysponuje przedsiębiorstwo energetyczne, mam tu na myśli fachowców jaki i narzędzia niezbędne do wykonania zadania. Niektórzy użytkownicy sieci informują że po wniesieniu wniosku w kwietniu prąd uzyskali dopiero w lutym następnego roku więc trwało to niecały rok. Jednak same przedsiębiorstwa dystrybucyjne podają, że prace te (beż procedur administracyjny) mogą trwać najkrócej od 3 do 6 mc Jeśli procedura uzyskana niezbędnych dokumentów wydłuża się, to realny czas kiedy w naszym domu uzyskamy energię może wynieść nawet ponad 12 czy 18 mc.
Grażyna Kulik, Redaktor