Poradniki
Start Poradniki Ile prądu zużywa laptop?
Artykuł

Ile prądu zużywa laptop?

Czy wiesz ile kosztuje Cię praca laptopa? Ile prądu potrzebuje do pracy, ile pobiera w trakcie uruchamiania, a ile gdy ładuje się bateria?

ile prądu zużywa laptop

Zużycie energii przez laptop

To ile energii elektrycznej zużywa laptop zależy przede wszystkim od jego parametrów i podzespołów. Jego zużycie jest jednak znacznie mniejsze niż komputera stacjonarnego. Laptop pobiera prąd także, gdy zamkniemy jego ekran – tryb uśpienia również nas kosztuje. Przykładowy laptop w trybie uśpienia przez 14 godzin pracy konsumuje 0,03 kWh energii. Zakładając, że 1 kWh kosztuje 0,60 zł to taka praca laptopa kosztuje 0,02 zł dziennie. Niby niewiele, ale w skali roku uzbiera się ponad 7 zł. Laptop najwięcej prądu pobiera w chwili uruchamiania się. Zużycie prąduspada w momencie wystartowania systemu operacyjnego, ale wrasta kiedy włączamy programy, gry czy oglądamy filmy. W ciągu miesiąca laptop średnio zużywa 9 kWh energii, czyli miesięczny koszt pracy wynosi 5,4 zł.

porównywarka cen energii

Ograniczenie zużycia energii

Jest kilka sposobów na ograniczenie zużycia prądu przez laptop. Gdy z niego nie korzystamy po prostu go wyłączmy. Laptop nawet, gdy przejdzie w tryb uśpienia pobiera prąd. Wyłączaj także aplikacje, z których w danym momencie nie korzystasz. One obciążają laptop i wówczas pobierana jest większa ilość energii. Oszczędności przyniesie także oszczędny plan zasilania oraz zmniejszenie jasności podświetlania monitora.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak obliczyć zużycie energii w święta?
18 Grudzień 2015
Nie będziemy prowadzić statystyk dotyczących tego ile kosztować będą prezenty, potrawy wigilijne czy fajerwerki, zajmiemy się prądem. Krótka kalkulacj...
Miesięczne zużycie prądu w domu - co to jest i jak to obliczyć?
21 Kwiecień 2015
Jeśli mówimy o zużyciu energii elektrycznej to najczęściej w kontekście urządzeń gospodarstwa domowego. Ich pobór energii w dużym stopniu wpływa na wy...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7