Poradniki
Start Poradniki Ile prądu zużywa laptop?
Artykuł

Ile prądu zużywa laptop?

Czy wiesz ile kosztuje Cię praca laptopa? Ile prądu potrzebuje do pracy, ile pobiera w trakcie uruchamiania, a ile gdy ładuje się bateria?

ile prądu zużywa laptop

Zużycie energii przez laptop

To ile energii elektrycznej zużywa laptop zależy przede wszystkim od jego parametrów i podzespołów. Jego zużycie jest jednak znacznie mniejsze niż komputera stacjonarnego. Laptop pobiera prąd także, gdy zamkniemy jego ekran – tryb uśpienia również nas kosztuje. Przykładowy laptop w trybie uśpienia przez 14 godzin pracy konsumuje 0,03 kWh energii. Zakładając, że 1 kWh kosztuje 0,60 zł to taka praca laptopa kosztuje 0,02 zł dziennie. Niby niewiele, ale w skali roku uzbiera się ponad 7 zł. Laptop najwięcej prądu pobiera w chwili uruchamiania się. Zużycie prąduspada w momencie wystartowania systemu operacyjnego, ale wrasta kiedy włączamy programy, gry czy oglądamy filmy. W ciągu miesiąca laptop średnio zużywa 9 kWh energii, czyli miesięczny koszt pracy wynosi 5,4 zł.

porównywarka cen energii

Ograniczenie zużycia energii

Jest kilka sposobów na ograniczenie zużycia prądu przez laptop. Gdy z niego nie korzystamy po prostu go wyłączmy. Laptop nawet, gdy przejdzie w tryb uśpienia pobiera prąd. Wyłączaj także aplikacje, z których w danym momencie nie korzystasz. One obciążają laptop i wówczas pobierana jest większa ilość energii. Oszczędności przyniesie także oszczędny plan zasilania oraz zmniejszenie jasności podświetlania monitora.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Miesięczne zużycie prądu w domu - co to jest i jak to obliczyć?
21 Kwiecień 2015
Jeśli mówimy o zużyciu energii elektrycznej to najczęściej w kontekście urządzeń gospodarstwa domowego. Ich pobór energii w dużym stopniu wpływa na wy...
Jak obliczyć zużycie energii w święta?
18 Grudzień 2015
Nie będziemy prowadzić statystyk dotyczących tego ile kosztować będą prezenty, potrawy wigilijne czy fajerwerki, zajmiemy się prądem. Krótka kalkulacj...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7