Poradniki
Start Poradniki Miesięczne zużycie prądu w domu - co to jest i jak to obliczyć?
Artykuł

Miesięczne zużycie prądu w domu - co to jest i jak to obliczyć?

Jeśli mówimy o zużyciu energii elektrycznej to najczęściej w kontekście urządzeń gospodarstwa domowego. Ich pobór energii w dużym stopniu wpływa na wysokość naszych faktur za prąd. Jak oblicza się zużycie prądu?

miesięczne zużycie prądu

Co to jest zużycie prądu?

Zużycie energii najczęściej kojarzy nam się z pracą urządzeń AGD i wysokimi rachunkami.Biorąc pod uwagę fizyczny punkt widzenia w ramach systemu zamkniętego nie można zużyć energii, ale do jej wyprodukowania niezbędne są zasoby, dlatego też za prąd płacimy. Zużycie energii jest także czynnikiem ekonomicznym i ekologicznym. Zużycie prądu urządzeń gospodarstwa domowego jest podawane w kWh (kilowatogodziny), a np.dla lodówek jest prezentowane w skali roku. Informacje o zużyciu prądu producenciniektórych urządzeń elektrycznych są zobowiązaniprzez prawo podawać na etykietach energetycznych. Oprócz tego na etykiecie podawana jest klasa energetyczna, którą dany produkt posiada. Najwyższe klasy energetyczne są oznaczaną literą A, z czasem zaczęto dodawać plusy +. Klasa ta ma przypisany kolor zielony, a najniższa klasa ma kolor czerwony. Z tego pomysłu jednak zaczęto rezygnować, bowiem mnogość klas energetycznych powoduje problem w wyborze produktu, dezorientację konsumentów. Na ten moment nie mamy informacji, kiedy nastąpi przywrócenie pierwotnego podziału klas energetycznych, tj. od A (sprzęt najbardziej energoooszczędny) do G (sprzęt najmniej energooszczędny).

Jak obliczyćzużycie prądu?

Obliczenie zużycia prądu nie jest skomplikowane. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad z fizyki oraz matematyki. Zużycie energii przez urządzenia jest podawane kilowatogodzinach. Jak już sama nazwa wskazuje jest to połączenie kilowatów z godzinami. Kilowaty to z kolei jednostki mocy elektrycznej. Jednak moc urządzeń AGD jest najczęściej podawana w watach (W). Nasze obliczenia, zatem trzeba rozpocząć od przeliczenia mocy podanej w watach na kilowaty. Wartość podaną w W należy podzielić przez 1000, np. suszarka ma moc 700 W, a więc 700/1000 = 0,7 kW. Mając tą wartość przechodzimy do obliczania czasu użytkowania. W przypadku energii potrzebne nam są godziny. Jednak nie każde urządzenie włączamy na tak długo. Przykładowo suszymywłosy elektryczną suszarkąprzez kwadrans -15 minut to ¼ h, a w ułamku dziesiętnym 0,25 h. Następnie dokonujemy mnożenia mocy przez czas i otrzymujemy zużycie energii. W przypadku suszarki zużycie energii wyniesie 0,175 kWh (0,7 kW x 0,25 h). Następnie szacujemy, ile średnio w miesiącu korzystamy z danych urządzeń i jak długo.

Dowiedz się takżejak obliczyć średnie zużycie prądu w domu.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

kW a KWh? Co kryje się pod tymi jednostkami, co one oznaczają?
27 Styczeń 2016
Jednym z najczęstszych błędów, jaki popełniają ludzie, gdy mówią o energii, jest mylenie kWh i kW. Obiecujemy, że jeśli przeczytasz dalej, a zajmie Ci...
Kalkulator zużycia prądu
28 Kwiecień 2015
Zastanawia Cię ile energii elektrycznej pobiera lodówka, komputer czy telewizor oraz ile Cię to kosztuje? Sprawdź to za pomocą kalkulatora zużycia prą...
Ile prądu zużywa laptop?
21 Styczeń 2016
Czy wiesz ile kosztuje Cię praca laptopa? Ile prądu potrzebuje do pracy, ile pobiera w trakcie uruchamiania, a ile gdy ładuje się bateria?
MWH, czyli Ile węgla trzeba spalić w elektrowni?
15 Październik 2015
Rocznie Polska zużywa około 12 mln ton węgla aby ogrzać nasze domy, ile węgla potrzeba aby uzyskać energię elektryczną?
Średnie zużycie prądu - jak to obliczyć?
17 Październik 2014
Prezentujemy jakie może być średnie zużycie energii elektrycznej wybranych sprzętów. Poznaj, ile prądu może pobierać lodówka czy pralka.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7