Poradniki
Start Poradniki Zużycie prądu
Artykuł

Zużycie prądu

Jeśli mówimy o zużyciu energii elektrycznej to najczęściej w kontekście urządzeń gospodarstwa domowego. Ich pobór energii w dużym stopniu wpływa na wysokość naszych faktur za prąd. Jak oblicza się zużycie prądu?

Co to jest zużycie prądu?

Zużycie energii najczęściej kojarzy nam się z pracą urządzeń AGD i wysokimi rachunkami. Biorąc pod uwagę fizyczny punkt widzenia w ramach systemu zamkniętego nie można zużyć energii, ale do jej wyprodukowania niezbędne są zasoby, dlatego też za prąd płacimy. Zużycie energii jest także czynnikiem ekonomicznym i ekologicznym. Zużycie prądu urządzeń gospodarstwa domowego jest podawane w kWh (kilowatogodziny), a np. dla lodówek jest prezentowane w skali roku.

Jak obliczyć zużycie energii?

Obliczenie zużycia prądu nie jest skomplikowane. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad z fizyki oraz matematyki. Zużycie energii przez urządzenia jest podawane kilowatogodzinach. Jak już sama nazwa wskazuje jest to połączenie kilowatów z godzinami. Kilowaty to z kolei jednostki mocy elektrycznej. Jednak moc urządzeń AGD jest najczęściej podawana w watach (W). Nasze obliczenia, zatem trzeba rozpocząć od przeliczenia mocy podanej w watach na kilowaty. Wartość podaną w W należy podzielić przez 1000, np. suszarka ma moc 700 W, a więc 700/1000 = 0,7 kW. Mając tą wartość przechodzimy do obliczania czasu użytkowania. W przypadku energii potrzebne nam są godziny. Jednak nie każde urządzenie włączamy na tak długo. Przykładowo suszymy włosy elektryczną suszarką przez kwadrans - 15 minut to ¼ h, a w ułamku dziesiętnym 0,25 h. Następnie dokonujemy mnożenia mocy przez czas i otrzymujemy zużycie energii. W przypadku suszarki zużycie energii wyniesie 0,175 kWh (0,7 kW x 0,25 h).  

Dowiedz się także jak obliczyć średnie zużycie prądu w domu

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Średnie zużycie prądu
17 Październik 2014
Średnie zużycie prądu
Prezentujemy jakie może być średnie zużycie energii elektrycznej wybranych sprzętów. Poznaj ile prądu może pobierać lodówka czy pralka.
Czytaj dalej
Ile energii kosztują Święta?
18 Grudzień 2015
Ile energii kosztują Święta?
Nie będziemy prowadzić statystyk dotyczących tego ile kosztować będą prezenty, potrawy wigilijne czy fajerwerki, zajmiemy się prądem. Krótka kalkulacj...
Czytaj dalej
Ile prądu pobiera laptop?
21 Styczeń 2016
Ile prądu pobiera laptop?
Czy wiesz ile kosztuje Cię praca laptopa? Ile prądu potrzebuje do pracy, ile pobiera w trakcie uruchamiania, a ile gdy ładuje się bateria?
Czytaj dalej
Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o sprzęcie AGD
02 Sierpień 2017
Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o sprzęcie AGD
Czas urlopowy w pełni. Wielu z nas ma jeszcze przed sobą wakacyjny wyjazd. Dlatego przypominamy o odpowiednim przygotowaniu domu oraz urządzeń do nasz...
Czytaj dalej
Ile wat ma lodówka?
15 Luty 2016
Ile wat ma lodówka?
Ilość wat danego urządzenia pomoże Nam ustalić jego pobór energii. Pisaliśmy już, że można zrobić to za pomocą wzoru, kalkulatora energii czy miernika...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7