Poradniki
Start Poradniki kW a KWh? Co kryje się pod tymi jednostkami, co one oznaczają?
Artykuł

kW a KWh? Co kryje się pod tymi jednostkami, co one oznaczają?

Jednym z najczęstszych błędów, jaki popełniają ludzie, gdy mówią o energii, jest mylenie kWh i kW. Obiecujemy, że jeśli przeczytasz dalej, a zajmie Ci to mniej niż 5 minut, zrozumiesz różnicę między tymi dwoma pojęciami.

kwh

Co to jest energia?

Energia jest miarą tego, jak dużo paliwa jest zużywane przez urządzenie w określonym czasie. To oczywiście uproszczenie, fizyk powiedziałby raczej, że energia jest to zdolność systemu (obiektu) do wykonywania pracy fizycznej. Energia występuje w kilku postaciach. Istnieją dwa główne rodzaje energii potencjalna i kinetyczna. Energia potencjalna stanowi energię położenia ciała, inaczej mówiąc energię zmagazynowaną w ciele. Przykładem może być woda, zmagazynowana za wysoką zaporą posiada energię potencjalną.Kiedy zacznie spadać za pośrednictwem rurociągów i napędzać turbinę w celu wytworzenia elektryczności, mowa będzie o energii kinetycznej, energii ruchu. Wyróżniamy też inne formy energii, energię elektryczną, cieplną, chemiczną, jądrową czy energię promieniowania. Formy energii wymieniają się między sobą, jedna może przejść w drugą. Energia chemiczna paliwa zamieni się w energię kinetyczną poruszającą tłoki w silniku bądź w energię elektryczną w generatorze samochodowym.Często zadajemy sobie pytanie ile energii ma ciasto, bądź ile energii potrzeba do uruchomienia danej maszyny. Do określenia wartości spożywczej posiłków używa się jednostek, takich jak dżul (J) czy kalorie (kcal). Chcą jednak obliczyć energię jaka potrzebna jest do wprawienia urządzenia w ruch używamy innych jednostek. Energia jest więc skalarną, aby ją opisać wystarczy przyjąć liczbę i jednostkę określającą jej wartość.

kWh a KW

"kWh - kilowatogodzina jest jednostką energii, jednostka pokazuje zużycie prądu w ciągu jednej godziny przez urządzenie działającez mocą 1 kilowata (kW). Kilowat (kW) jest miarą mocy".

Moc urządzenia

Wat jest jednostką mocy i odpowiada jednemu dżulowi na sekundę. Moc urządzeń elektrycznych podawana jest w tej jednostce, można ją odczytać na specyfikacji urządzenia bądź etykiecie energetycznej.Co to jest moc? Aby wytworzyć energię należy zapewnić paliwo, które pod wpływem pewnych czynników (spalanie, ruch) zamienia się w energię innego rodzaju. Przykłady podane były powyżej. Wprowadzenie w ruch łopat wentylatora (energia kinetyczna) po to by prądnica wytworzyła energię elektryczną.Po prostu, moc jest to tempo, w którym praca jest wykonywana lub energia jest przekazywana. Jednostka wat (W) pochodzi od nazwiska Jamesa Watta, inżyniera, który zajmował się udoskonaleniem silnika parowego.

"1 wat (W)to moc, przy której praca wykonana w ciągu jednej sekundy odpowiadająca jednemu dżulowi (J). Jeden kilowat to 1000 W, w jeden megawacie MW jest natomiast1000000 W".

Zobacz, ile wat ma piekarnik!

Zamówporównanie cen energii elektrycznej

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

MWH, czyli Ile węgla trzeba spalić w elektrowni?
15 Październik 2015
Rocznie Polska zużywa około 12 mln ton węgla aby ogrzać nasze domy, ile węgla potrzeba aby uzyskać energię elektryczną?
Ceny prądu Energa. Sprawdź, czy możesz płacić mniej
05 Maj 2015
Z nowym rokiem spółki sprzedażowe wprowadzają nowe cenniki dla swoich usług. Pojawiają się nowe promocje i oferty. Co w tym roku przygotowała Energa?...
PGE cennik
05 Maj 2015
Najnowsza oferta PGE, sprzedawca proponuje nie tylko energię ale także oszczędności, wszystko za sprawą współpracy z Zachodnim Bankiem WBK.
Miesięczne zużycie prądu w domu - co to jest i jak to obliczyć?
21 Kwiecień 2015
Jeśli mówimy o zużyciu energii elektrycznej to najczęściej w kontekście urządzeń gospodarstwa domowego. Ich pobór energii w dużym stopniu wpływa na wy...
Jak przeliczyć moc żarówek?
19 Listopad 2014
Czy 7 W żarówka LED da tyle samo światła co 40 W żarówka tradycyjna, a może więc? Jak ma się moc diody do mocy żarówki?
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7