Poradniki
Start Poradniki Ile wat ma piekarnik?
Artykuł

Ile wat ma piekarnik?

Jedną z głównych korzyści posiadania piekarnika elektrycznego jest to, że można szybko i praktycznie bez bałaganu i stania nad potrawą przygotować posiłek. Piekarnik jest jednak pożeraczem energii, jak się okazuje większym niż lodówka.

ile wat ma piekarnik

Jaki piekarnik wybrać?

Zawsze pojawia się to pytanie przed zakupem urządzenia elektrycznego. Generalnie piece elektryczne pojawiają się na rynku w różnych odsłonach, wszystko po to by zachęcić do ich kupna. Zwracać uwagę należy na rodzaj (wolnostojący, do zabudowy) funkcje, rodzaj prowadnic, wielkość i zabezpieczenia. Wszystko to będzie przekładać się na moc, ilość pobieranych przez piekarniki kilowatów do pracy.

Ile wat ma piekarnik?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tabliczka znamionowa uiszczona na piekarniku odpowie na to pytanie. Nie ma obowiązku podawania mocy, czyli ilości Wna etykiecie energetycznej piekarnika. Instrukcja obsługi, opis techniczny urządzenia, karta produktu i wspomniana wcześniej tabliczka są źródłem poznania mocy tego rodzaju urządzenia. Tabliczka znamionowa piekarnika widoczna jest na tylnej, górnej lub bocznej obudowie sprzętu. Czasem widoczna jest po otwarciu drzwi, na frontowej obudowie piekarnika albo z dołu, z boku, na dolnej listwie pod uszczelką, lub na drzwiczkach – wszystko zależy od producenta.
Na tabliczce widoczna jest nazwa producenta, oraz dane dotyczące urządzenia. Podobnie jak z miejscem umieszczania, każdy może dodać na niej swoje własne informacje. Głównie umieszcza się tam oznaczenie PNC / E-NR / kod oznaczający urządzenia, moc urządzenia, data produkcji, model, numer seryjny i numer produkcji. Konstrukcja piekarnika jest dostosowana do jego funkcji, dlatego producent powinien informować nie tylko o całkowitej mocy, ale o tym ile energii pobierają poszczególne grzałki, nie zawsze tak jednak jest, zobaczcie, przykłady.
 

Piekarnik Bosch HBA 23S253E Piekarnik Samsung BQ1d6g144

Klasa energetyczna A Klasa energetyczna A

Pojemność piekarnika 61 l Pojemność piekarnika 61 l

Moc całkowita 3380 W Moc całkowita 2780 W

Piekarnik Amica EB7551b fusion

Klasa energetyczna A

Pojemność piekarnika 66 l

Moc całkowita 3100 W

Grzałka górna 900 W

Grzałka dolna 1100 W

Grzałka pierścieniowa termoobiegu 2000 W

Supergrill 2000 W

pralki etykiety
Moc pieca elektrycznego jest mierzona w watach (W-wat)już rzadko można spotkać piekarnik o mocy 800W, zaznaczyć warto, że lodówka klasy A++ pobiera około 300 W, a więc połowę tego. Co czyni piekarniki prawdziwym pożeraczem prądu, nawet obliczenia na to wskazują.
Ile energii zużywa w ciągu doby lodówka o mocy 300W?
Wynik: 0,03kW * 24h = 0,72 kWh
 
Ile energii zużywa piekarniki o mocy 3000W włączony przez 2,5h?
Wynik: 3,0kW * 7,5h = kWh
 
W przypadku, gdy piekarnik będzie posiadał grill, rożen będzie mieć nieco większą moc, około 1000 W do 1200 W. Kolejne od 500 W do 1000 W należy liczyć na urządzenia większe ponad 45 litrowe.
Grażyna Kulik, Redaktor
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak wybrać najlepszy klimatyzator przenośny
21 Lipiec 2016
Dopóki masz odpowiedni przenośny klimatyzator, nie będziesz narzekać na letnie upały. W ostatnich latach odnotowano wzrost sprzedaży klimatyzatorów i ...
Jaką lodówkę kupić?
19 Lipiec 2016
Wybierając podstawowe urządzenia gospodarstwa domowego ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka jego parametrów. Ten przewodnik pomoże w ich szybkiej ori...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7