Poradniki
Start Poradniki Jaką lodówkę kupić?
Artykuł

Jaką lodówkę kupić?

Wybierając podstawowe urządzenia gospodarstwa domowego ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka jego parametrów. Ten przewodnik pomoże w ich szybkiej orientacji.

jaką lodówkę kupić

Uwagi na początek

Przed wyborem lodówki należy zastanowić nad jej wielkością, liczbą osób, które skorzystają z lodówką oraz limitu ceny. Zanim dokonasz zakupu warto dokładnie zmierzyć przestrzeń przeznaczoną do instalacji nowej lodówki, pozostawiają zapas z tyłu, co najmniej 5 cm. Jeśli planujesz remont i lodówka zmieni miejsce to też warto wziąć pod uwagę. Kolej na przeanalizowane tego, co wpływ na zużycie energii. Ważny jest kryterium wyboru klasy klimatycznej lodówki, ale wszystko po kolej.

Klasy energetyczne

Klasyfikacja urządzeń chłodniczych, zarówno zamrażarek, chłodziarek i urządzeń dualnych podzielona jest na cztery klasy. Modele, które należą o klasy A +, to modele, których zużycie energii podczas testu oceniono jako wystarczające i zadowalające. Klasa A ++ została oceniona zadowalająco lub dobrze, za to klasa A +++ dobrze lub bardzo dobrze. Dodajmy, że zgodnie z dyrektywą w sprawie ekoprojektu od lipca 2014 roku do obrotu wprowadzone mogą być jedynie lodówki do klasy A. Starsze modele mogą mieć oznaczenia B czy C, a zamrażarki przemysłowe nawet D ,E, F, G, gdyż one muszą mrozić szybko i dużo.

Temperatury klimatyczne

Biorąc pod uwagę temperaturę klimatyczne w pomieszczeniu, wprowadzono podział urządzeń, i tak na rynku można spotkać lodówki przeznaczone dla takich stref klimatycznych:

SN - temperatura otoczenia +10 do +32 ° C
CN - temperatura otoczenia od +16 do +32 ° C
ST - temperatura otoczenia od +18 do + 38 ° C
T - temperatura otoczenia +18 do +43 ° C

Większość urządzeń jest przeznaczona dla kilku klas klimatycznych jednocześnie, na przykład, SN, N, ST. Oznacza to, że będą one pracować prawidłowo w zakresie temperatur odpowiednim dla wszystkich tych klas - na przykład od 10 do 38 ° C. Jeśli lodówka ma zostać ustawiona w zimnej spiżarni, powinniśmy wybrać klasę klimatyczną SN (10 ° C). Górna granica temperatur nie jest dostępna w naszym klimacie, ale ważne by dostosować produkt do optymalnych warunków dla lepszego jego funkcjonowania, a nieprawidłowe dostosowanie strefy może skutkować tylko wysokim zużyciem energii, ale także wpływać na niższą funkcjonalność. Za każdy dodatkowy stopień powyżej 20 ° C temperatury otoczenia, wzrasta zużycie energii o 6%. Podobnie dzieje się, jeśli zmniejszymy temperaturę wnętrza o 1 ° C. Warto, więc temperaturę mieć na względzie.

Roczne zużycie energii

W sumie na roczne zużycie wpływa to ile wat ma lodówka, roczne zużycie energii umieszczone jest na etykiecie energetycznej. Chociaż jest ono podane tylko w przybliżeniu, ponieważ jego wartość ta opiera się na symulowaniu warunków domowych. Faktem, jest, ze realne zużycie różni się od tego zadeklarowanego nawet o setki kilowatogodzin. Moc sprężarki ma tu znaczenie, im więcej wat tym wyższego poboru można się spodziewać.

Liczba sprężarek

Dla praktycznego zastosowania dane techniczne chłodziarki nie mają dużego znaczenia. Jednak dwukomorowe modele są droższe. Co ważniejsze, jeśli lodówka ma dwa termostaty, to znaczy, że umożliwia to na precyzyjne ustawienia temperatury dla elementów chłodzących i chłodniczych. Chociaż większość lodówek z dwoma termostatami ma również dwa kompresory, niektóre mają tylko jeden. Przy wyborze liczba sprężarek nie musi grać głównej roli, postaw na liczbę termostatów. Na rynku są już urządzenia o liczbie trzech sprężarek, w które dopuszcza się ustawienia temperatury w tzw. strefie zero, która jest przeznaczona do przechowywania delikatnych produktów spożywczych takich jak świeże mięso lub ryby (producenci nazywają to komorami BioFresh, CoolSelect i tym podobne).

porównywarka cen

Będą w temacie różnych tac i skrzynek, należy wspomnieć o innym ważnym czynniku - liczbie i rodzaju półek i pudełek. Skład urządzeń chłodzących jest różny, liczba półek wahała się od trzech do pięciu, liczba szuflad od jednej do trzech. W zamrażarce najczęściej spotyka się komorę z trzema szufladami, ale czasem są to tylko półki. Warto wybrać model z jedną komorą (szufladą), w której panuje niższa temperatura, jest to przydatne, kiedy kupujemy dużo warzyw i owoców. Nowością są powłoki antybakteryjne. Jonowe, srebrne i inne powłoki oraz, pokrywanie nimi różnych elementów od szuflad po całe ścianki już niemal standardem. Są różne sposoby zabezpieczania chłodziarki przed rozwojem bakterii i zapachami, tradycyjnym jest dbanie o czystość.

Wymiary lodówki

Jeśli kupujesz lodówkę według wielkości należy pamiętać, że do prawidłowego jej funkcjonowania konieczne jest, aby utrzymać wokół niej kilku centymetrów miejsca na cyrkulację powietrza. Z chociaż jednego boku, chociaż zwykle jest to jedynie kilka centymetrów za nią i ponad nią. Zalecane odstępy mają duże znaczenie, pozwalają przeciwdziałać wzrostowi konsumpcji.

Zadaj sobie pytanie jaki rodzaj lodówki jest dla mnie odpowiedni?

Każdy typ konstrukcji ma swoje zalety i ograniczenia. Zaleca się, aby myśleć o tym, komu ma służyć chłodziarka. Gospodarstwo domowe składajże się z dwóch osób powinno wybrać urządzenie połączone, (lodówka + zamrażarka) z niskim poborem mocy. Większa rodzina pewnie wybierze, lodówkę typu American, także z chłodziarką i zamrażarką, ale z dwoma drzwiami.

Pojemność lodówki wyrażona jest w litrach. Dla gospodarstw domowych od 1 do 2 osób w większości przypadków wystarczy lodówka o pojemności 150 litrów. Dla gospodarstw domowych składających się z 3 do 4 osób lodówka powinna wykazywać pojemności od 150 do 250 litrów. W przypadku większych gospodarstw niech pojemność lodówki wzrasta o 30 litrów.

Bez lodu lepiej

Zaleca się, aby wybrać model z systemem bezszronowym, zarówno w trybie chłodzenia i zamrażania. Ponieważ eliminuje konieczność regularnego rozmrażania. Systemy te są zwykle nazywane NoFrost, chociaż niektóre marki funkcję tę nazwały Low Frosta albo Frost. Jeśli w lodówce i zamrażarce nagromadzi się warstwa szronu i lodu, to ciepłe powietrze, jakie dostaje się do wnętrza sprawi, że na dnie komory tworzy się kałuża. Regularne odmrażanie może temu przeciw działać, jeśli tego nie wyeliminujemy to lodówka będzie gorzej funkcjonować i zanotuje wyższe zużycie energii.

Jakie udogodnienia i funkcje mają jeszcze dzisiejsze lodówki

  • Standardowe lodówki wyposażone są w regulowane półki wykonane z bezpiecznego szkła, które jest odporne na zarysowania i uszkodzenia.

  • Wysuwana taca plastikowa, która ma uniemożliwić mieszanie zapachów.

  • Specjalne uchwyty na butelki znajdujące się poniżej lub na drzwiach w celu zaoszczędzenia miejsca.

  • Frostmatic - komora szybkiego schładzania, albo mechanizm do robienia kostek lodu.

  • Allfrost, Multiairflow – funkcja zapewnia równomierne i szybkie zamrażanie żywności na poziomie każdej szuflady lub pojemnika.

  • Regulacja klimatyzacji - rejestruje zmiany temperatury wewnątrz lodówki i reaguje, aby utrzymać optymalną wilgotność. Ponadto wbudowany filtr powietrza otoczenia usuwa bakterie i nieprzyjemne zapachy oraz zmniejsza ryzyko krzyżowego zanieczyszczenia w różnych produktach spożywczych.

  • Longfresh, strefa zero, PerfectFresh – komora z temperaturą, zazwyczaj około 0 ° C, ale o różnej wilgotności. Przeznaczona na przykład na, mięso, ryby lub ser wydłuża trzykrotnie świeżość.

  • Eco, funkcja wakacyjna - ustawienie tej funkcji sprawia, że lodówka chłodzi ale wycisza wszytki procesy, nie pobiera tyle energii.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Plazma - pobór prądu
19 Listopad 2014
Telewizory plazmowe już od jakiegoś czasu zastępowane są odbiornikami z ekranem LED. Ci którzy jednak zainwestowali w odbiorniki plazmowe chcą wiedzie...
Ile prądu pobiera komputer?Ile kosztuje jego działanie?
15 Marzec 2017
Typowy komputer stacjonarny wykorzystuje około 65 do 250 watów. Aby znaleźć wartość danego komputera można skontaktować się z jego producentem, albo s...
Wat jednostka
12 Listopad 2014
Jak samodzielnie obliczyć koszty ogrzewania albo koszt działania pralki?
Jak wybrać najlepszy klimatyzator przenośny
21 Lipiec 2016
Dopóki masz odpowiedni przenośny klimatyzator, nie będziesz narzekać na letnie upały. W ostatnich latach odnotowano wzrost sprzedaży klimatyzatorów i ...
Niezawodne sposoby na obniżenie rachunku za prąd: lodówka
19 Październik 2016
Jak obniżyć rachunki za prąd? Próbujemy obniżać rachunki działając kompleksowo, wymieniamy oświetlenie, gasimy światło. To jednak nie zawsze wystarcza...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7