Poradniki
Start Poradniki Ile prądu pobiera komputer?Ile kosztuje jego działanie?
Artykuł

Ile prądu pobiera komputer?Ile kosztuje jego działanie?

Typowy komputer stacjonarny wykorzystuje około 65 do 250 watów. Aby znaleźć wartość danego komputera można skontaktować się z jego producentem, albo sprawdzić jego pomiar na nalepkach informacyjnych, karcie sprzętu, lub za pomocą specjalnego sprzętu pomiarowego.

ile prądu pobiera komputer

Ile prądu pobiera komputer, monitor...

Ustalenie ile prądu zużywa komputer nie da nam całościowego poglądu, bowiem kolejne 20-40 watów pobierać będzie monitor LCD, a nawet 80 watów, jeśli korzystasz z sprzętu 17 "CRT. Nie zapomnij o urządzeniach pokrewnych. Nasz firmowy modem kablowy korzysta z 7 watów, D-Link DI-604 naszego prezesa pobiera 4,5 watów, a skrzynka na telefon komórkowy Motorola wykorzystuje 2 waty, nawet podczas bezczynności. To przecież nie koniec sprzętów biurowych, mamy przecież drukarkę, skaner i fax. Te inne składniki mogą pobierać z sieci ponad 50W.
monitor

Gdzie odczytać pobór energii?

W przypadku większości urządzeń można spojrzeć na etykietę, aby zobaczyć, ile energii używają, ale to nie działa w przypadku komputerów, ponieważ etykieta podaje maksymalną teoretyczną wartość zużycia, a nietypową ilość, jaką pobiera. Komputer, którego etykieta lub zasilacz mów, że pobiera 300 wat w rezultacie może pobierać około 70 watów w stanie bezczynności. Kiedy faktycznie działa, to pobór dochodzi do 100 – 150 wat.

Ile to kosztuje działanie komputera?

Aby obliczyć koszty korzystania z tego wzoru:
 
Waty x Godziny Użytkowania x koszt za kilowatogodzinę = Całkowity koszt energii
Na przykład, powiedzmy, że masz użytkujesz komputer high-end z kartą graficzną przystosowaną do gier, ale korzystasz ze starego monitora CRT. Sprzętu nie wyłączasz, działa, więc 24/7. Pobiera więc około 200 watów z sieci x 24 godziny x 365 dni / rok = 1, 752,000 watogodzinach lub 1752 kilowatogodzin. Jeśli płacisz 0,66 kWh, płacisz 1156 złotych.
Prześledźmy inny przykład. Masz komputer, który ma za zadanie oszczędzać energię tak jak iMac G5 20 ", który korzysta z około 105 watów. Oszczędzasz energię, więc używasz go przez dwie godziny dziennie, pięć dni w tygodniu. To 105 watów x 10 godzin / tydzień x 52 tygodni / rok = 54,600 watogodzinach lub 54,6 kWh. Jeśli płacisz 0,66 zł za kilowatogodzinę, wtedy za rok użytkowania zapłacisz ponad 36 złotych.
 

Czynniki, które wpływają na zużycie energii w komputerze

To z jakich komponentów składa się Twój PC ma znaczenie, tak samo ważne jest jak go użytkujesz. Istnieje wiele czynników, które wpływają na to jak szybko komputer może przetwarzać dane i instrukcje:
  • Ilość pamięci RAM
  • Szybkość i generacja procesora (zegar systemowy)
  • Wielkość rejestru na CPU
  • Ilość pamięci podręcznej
  • Inne
Częstotliwość taktowania ma ogromny wpływ na wydajność procesora. Procesor pracuje z prędkością 300 MHz może przetwarzać dane prawie dwa razy szybciej niż ten sam pracuje na 166 MHz. Taktowania od 1 GHz i wyższe są powszechne, a prędkość procesora wzrasta bardzo szybko. Im lepsze parametry tym wyższy pobór, chociaż komputerowcy starają się unowocześniać sprzęt i obniżać pobór energii to nie zawsze zdaje egzamin.
dyskprocesor

Energooszczędne komputery

W czerwcu 2007 roku EPA rozpoczęła oznaczane komputerów, wprowadzając oznaczenie "Energy Star" dlaenergooszczędnych komputerów. Energy Star, podobnie jak klasy energetyczne przyznawane innym sprzętom (lodówkom, pralkom), nie będą gwarantować oszczędności. Zasilacze komputerowe są sprawne tylko w 55-80%. Oznacza to, że z tanim zasilaczem prawie połowa zużywanej energii jest marnowana. Wymagany jest zasilacz przynajmniej o 80% sprawności, aby uzyskać etykietę EPA Energy Star. Oznacza to, że nawet wtedy do 20% zużywanej energii jest marnowana, więc nie istnieją sprzęty w 100% wydajne.
Grażyna Kulik, Redaktor
Zobacz:
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

PS4 ile prądu pobiera?
21 Styczeń 2016
Telewizory, radia czy laptopy, już dawno odkryliśmy, że te urządzenia są cichymi pożeraczami prądu. Jak to jest z PlayStation 4?
Niezawodne sposoby na obniżenie rachunku za prąd: lodówka
19 Październik 2016
Jak obniżyć rachunki za prąd? Próbujemy obniżać rachunki działając kompleksowo, wymieniamy oświetlenie, gasimy światło. To jednak nie zawsze wystarcza...
Jaką lodówkę kupić?
19 Lipiec 2016
Wybierając podstawowe urządzenia gospodarstwa domowego ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka jego parametrów. Ten przewodnik pomoże w ich szybkiej ori...
Ile wat ma lodówka?
15 Luty 2016
Ilość wat danego urządzenia pomoże Nam ustalić jego pobór energii. Pisaliśmy już, że można zrobić to za pomocą wzoru, kalkulatora energii czy miernika...
Jak wybrać najlepszy klimatyzator przenośny
21 Lipiec 2016
Dopóki masz odpowiedni przenośny klimatyzator, nie będziesz narzekać na letnie upały. W ostatnich latach odnotowano wzrost sprzedaży klimatyzatorów i ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7