Poradniki
Start Poradniki Klimatyzator przenośny - jak wybrać najlepszy
Artykuł

Klimatyzator przenośny - jak wybrać najlepszy

Dopóki masz odpowiedni przenośny klimatyzator, nie będziesz narzekać na letnie upały. W ostatnich latach odnotowano wzrost sprzedaży klimatyzatorów i wiatraków, są one najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ochłodzić takie miejsca jak biura, akademik, mieszkania, itp.

Dlaczego klimatyzator przenośny?

Urządzenia te oferują największą elastyczność, większość z nich można bez trudu przenosić, ponieważ mają, koła, co oznacza, że są bardzo kompaktowe. Nie ma mowy o skomplikowanym procesie instalacji, wystarczy podłączyć go do gniazdka i włączyć. Większość z klimatyzatorów jest wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak parownik, oczyszczacz powietrza, jonizator, etc.

Jak wybrać najlepsze klimatyzator przenośny

W celu zapewnienia optymalnej ilości chłodu z przenośnego klimatyzatora należy zapoznać się z kilkoma parametrami. Moc klimatyzatora podana jest zazwyczaj w watach (W), ale z racji tego, że producentami tego rodzaju urządzeń nie zawsze są kraje europejskie, to można spotkać się z oznaczeniem (kW). Dobór urządzenia powinien przebiegać zgodnie z pewną normą. Należy zapewnić minimum 0,1 kW mocy na 1 m² pomieszczenia. Jeśli mamy do czynienia z drugim rodzajem jednostki, to potrzebować będziemy ok. 40 W na 1 m³. Konieczne jest, więc aby przed zakupem obliczyć kubaturę pomieszczenia. Warto pod uwagę wziąć też ilość urządzeń, które działają jak podgrzewacze np. komputery, telewizory, kuchenka czy lodówka. Spora ich ilość wpłynie na to, że warto wybrać urządzenie o większej mocy niż wskazuje obliczenie.

Pomieszczenie o powierzchni 25 m² ochłodzimy jeśli nasz klimatyzator będzie miał moc około 28 kW [2,5 kW (25 m2 × 0,1 kW)].

Zwróć uwagę na stabilizację prądu?

Tak! Wydajność jest głównym parametrem przy wyborze klimatyzacji, chcesz przecież oszczędzać na energii elektrycznej. Oczywiście, na ogół, im większe pomieszczenie mamy do schłodzenia tym większą jednostką mocy charakteryzuje się nasze urządzenie. Nie zawsze jest to wybór pro oszczędnościowy, przypadku dużych pomieszczeń lepiej postawić na dwa klimatyzatory. O tym ile zapłacimy za energię zdecyduje nie tylko moc urządzenia i cena kWh energii, ale także współczynnik efektywności energetycznej EER. Im wyższy EER/ SEER (efektywność chłodzenia) czy COP/SCOP (efektywność grzania) tym bardziej wydajny jest klimatyzator przenośny. Kiedy współczynnik EER wynosi 3, oznacza to, że na jedną jednostkę zużytego prądu urządzenie dostarcza ono trzy jednostki energii chłodniczej. I tak, im wyższy współczynniki EER tym mniejsze zużycie prądu. Wykonaj obliczenie, aby się przekonać.

  • Klimatyzator o mocy chłodniczej 3,5 kW.
  • Wskaźnik efektywności EER  2,6 EER
  • Praca urządzenia 530 godzin.

530 h × 3,5 kW = 1855 kWh.

>>> Dzieląc to przez wskaźnik EER otrzymujemy zużycie energii elektrycznej:

1885 kWh : 2,6 = 713 kWh.

>>> Przyjmując, że średnia cena energii to 0,65 zł/kWh (licząc cenę kWh brutto, z opłatami)

713 kWh × 0,65 zł/kWh = 463,75 zł

W sezonie za korzystanie z klimatyzatora zapłacimy ponad 450 złotych.

Inne ważne funkcje klimatyzatorów

Sprawdź jak głośne jest urządzenie, ciśnienie dźwięku jest równie ważne jak pozostałe parametry. Jest to równoznaczne z tym ile hałasu emitować będą elementy instalacji. Przyjmuje się, że do sypialni maksymalna wartość to 21 decybeli.

Filtry do poprawy, jakości powietrza. Jest zalecany, jeśli w pomieszczeniu mają przebywać cierpiący na alergie czy chorzy na astmę. Warto też pomyśleć o filtrach wymiennych, chyba, że chcesz, aby po pewnym czasie w pomieszczeniu unosił się zapach jaki pochłonie urządzenie np. potu i tabaki.

Klasa energetyczna

Klimatyzatory jak i inne urządzenia są odznaczane etykietą energetyczną, jak i klasami energetycznymi. Nie ma tu żadnych zmian. Najbardziej efektywny energetycznej jest klimatyzator przenośny w klasie A+++. Na etykiecie znajdują się jeszcze dodatkowe informacje: 

1. Produkt

2. Model

3. Efektywność energetyczna: od A +++ (bardziej efektywne energetycznie) do G (niższa efektywności energetycznej)

4. strefy klimatyczne, jakie były brane pod uwagę podczas obliczania wydajności.

5. Moc chłodnicza

6. SEER: efektywność energetyczna chłodzenia

7. Moc grzewcza, gdy urządzenie ma taką funkcję

8. SCOP: efektywność energetyczna grzania

9. Poziom hałasu jednostki wewnętrznej

10. Poziom hałasu jednostki zewnętrznej

 

 

 

 

 

 

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

15 Marzec 2017
Ile prądu zużywa komputer?
Typowy komputer stacjonarny wykorzystuje około 65 do 250 watów. Aby znaleźć wartość danego komputera można skontaktować się z jego producentem, albo s...
Czytaj dalej
19 Wrzesień 2014
Dopłaty do domów energooszczędnych
Marzy Ci się własny domek? Wiesz gdzie będzie kuchnia a gdzie łazienka? A zastanawiałeś się nad energooszczędnością? Jeszcze masz szansę na budowę dom...
Czytaj dalej
24 Listopad 2016
Ile wat ma piekarnik elektryczny?
Jedną z głównych korzyści posiadania piekarnika elektrycznego jest to, że można szybko i praktycznie bez bałaganu i stania nad potrawą przygotować pos...
Czytaj dalej
10 Lipiec 2014
Co zrobić, aby oszczędnie gotować?
Gotuj najlepiej na kuchni indukcyjnej, przykrywaj garnek i tylko niezbędną ilość wody. To tylko kilka sposobów na oszczędne gotowanie. Poznaj inne i p...
Czytaj dalej
16 Czerwiec 2014
Jak oszczędzać energię korzystając z komputera?
Energię elektryczną możesz oszczędzać także w trakcie korzystania z komputera. Trzeba tylko zastosować się do dziesięciu bardzo prostych wskazówek. Sp...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

Łazienka
Salon
Warsztat
Biuro
Ogród
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7