Jak kontrolować wydatkina prąd?
Zdecydowana większość z nas za energię elektryczną rozlicza się na podstawie wskazań licznika, który mierzy ilość pobranych kilowatogodzin. Zatem najpierw korzystamy z prądu, a dopiero później otrzymujemy rachunek, który zapewne nas niejednokrotnie zaskoczył kwotą na jaką opiewał. Należy także podkreślić, że często od sprzedawcy otrzymujemy prognozowane rozliczenie, a związku z tym powstają liczne niedopłaty albo nadpłaty. To z pewnością utrudnia kontrolowanie wydatków na prąd. Licznik na kartę, zwany także licznikiem przedpłatowym, całkowicie zmienia tą sytuacje. W tym przypadku najpierw płacimy za prąd, a dopiero później z niego korzystamy.
Dla kogo licznik na kartę?
Początkowo oferta licznika na kartę była dostępna tylko dla tych odbiorców energii, którzy niejednokrotnie mieli problem z regulowaniem należności za prąd. Obecnie licznik przedpłatowy może mieć każdy, kto chce mieć kontrolę nad wydatkami na energię elektryczną. Szczególnie chętnie z takiej oferty korzystają właściciele mieszkań na wynajem czy domków letniskowych.
Jak doładowuje się licznik na kartę?
Doładowanie licznika przedpłatowego można kupić za pomocą strony internetowej firmy energetycznej, w Biurach Obsługi Klienta czy w innych punktach, typu kiosk czy sklep, które obsługują doładowania energetyczne. Zakupiony kod energetyczny wprowadza się do licznika za pomocą klawiatury.
Co z opłatami za dystrybucje energii?
Posiadacze liczników pre-paid płacą nie tylko za pobrany prąd, ale i także jak inni odbiorcy energii za jego przesył. Potrącenie opłat za dystrybucje energii elektrycznej ma miejsce przy pierwszym doładowaniu energii w danym miesiącu.
Czy można zaoszczędzić?
Licznik na kartę może przyczynić się do oszczędzania energii głównie z tego powodu, że system pre-paid umożliwia kontrolowanie wydatków na energię. Szacuje się, że osoby które kontrolują zużycie prądu zużywają ją o nawet ¼ mniej.
Agnieszka Kierzkowska