Do czego służy licznik energii?
Liczniki elektroniczne przeznaczone są do pomiaru pobieranych kilowatogodzin, zarówno z mieszkaniach jak i firmach. Liczniki to specyficzna rodzina, obejmuje urządzenia najprostsze w swojej konstrukcji jak i te najbardziej zaawansowane, które mogą zastąpić wiele urządzeń. Prowadzą wiele rejestrów wewnętrznych w czasie rzeczywistym, mogą zapisać dane na kopii zapasowej jak i komunikować się z dostawcą energii.
Licznik indukcyjny, elektroniczny a inteligentny
Poza licznikami elektronicznymi wyróżnia się jeszcze urządzenia indukcyjne, oraz te do badania energii biernej, które działają na takiej samej konstrukcji jak watomierz.
Licznik indukcyjny jest pierwszym typem licznika, który powstały na początku lat XX, wirująca mechaniczna tarcza odmierzała ilość pobranych kilowatogodzin, przez co przesuwały się zapadki liczydła. Pobór widziany był na liczydle.
Elektroniczny licznik nie zawsze jest licznikiem typu smart. Licznik energii elektrycznej czynnej jest urządzeniem mierzącym energię elektryczną czynną pobieraną w obwodzie elektrycznym, taka jest definicja urządzenia pomiarowego zapisana w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla przyrządów pomiarowych, która jest stanowi implementację dyrektywy MID do polskiego prawa.
Inteligentne liczniki mają nie tylko pokazywać ilość pobranej z sieci energii, ich celem jest głównie:
- zmniejszenie strat wywołanych kradzieżą infrastruktury i energii,
- odporność na działanie silnych pól magnetycznych, licznika nie da się oszukać,
- większa dokładność pomiarów, która umożliwi rejestrację prądu pobieranego przez urządzenia pozostające w trybie stand-by,
- oszczędności wynikające ze zdalnego odczytu stanu liczników (redukcja kosztów związanych z tradycyjnym odczytem liczników),
- ułatwiona egzekucja należności, gdyż nowoczesne liczniki pozwalają na zdalne odcięcie zasilania w przypadku zalegania z płatnościami.
Licznik elektroniczny pojawił się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W Polsce pierwsze liczniki elektroniczne zaczęto stosować dopiero po 2000 r., do 2020 roku mają być zainstalowane u ponad 85% odbiorców. Brak infrastruktury transmisyjnej, dzięki której licznik może komunikować się z dostawcą sprawia, że nie ma mowy o liczniku inteligentnym.
Rodzaje liczników elektronicznych
1-fazowy licznik stosowany jest do monitorowania i kontroli energii elektrycznej pobieranej w gospodarstwach domowych. Jednofazowe elektroniczne liczniki energii elektrycznej wykorzystywane są dla połączeń bezpośrednich i pośrednich.
Liczniki energii elektrycznej 3-fazowy znajduje zastosowanie w domach i firmach, instalowany jest ze względu na wyższa moc zasilania, jaką zamówił odbiorca.
Działanie licznika elektrycznego
Specjalny układ elektroniczny pod wpływem przepływającego przez niego prądu i przyłożonego napięcia, w każdej fazie generuje impulsy w ilości proporcjonalnej do pobieranej energii elektrycznej w tej fazie. Pobór energii w fazie sygnalizowany jest miganiem odpowiedniej diody LED. Suma impulsów z trzech faz sygnalizowana miganiem LED (800imp/kWh) przeliczana jest na energię pobraną w całym układzie trójfazowym a jej wartość wskazywana jest przez segmentowy wyświetlacz LCD.Cyfry po przecinku oznacza części setne (0.01 KWh = 10Wh).
Grażyna Kulik, Redaktor