Licznik pre-paid nie zawsze na życzenie
Operator sytemu sam zadecyduje o tym, aby zainstalować u nas licznik pre-paid jeśli spóźnimy się z zapłatą rachunku. Kiedy spóźnimy się i to co najmniej dwukrotnie w ciągu kolejnych 12 miesięcy z zapłatą za pobraną energię albo za usługi związane z dostarczaniem energii przez okres co najmniej jednego miesiąca. Wówczas licznik pre-paid zostanie nam zaproponowany przez samego dostawcę. Zanim jednak urządzenie zawiśnie w naszej szafce dostawa wezwie nas do podpisania porozumienia, abyśmy zdeklarowali się do spłaty istniejących długów. Jeśli się zgodzimy, wówczas koszty zainstalowania przedpłatowego układu pomiarowo-rozliczeniowego poniesie dystrybutor. Brak zgody naraża nas na wstrzymanie dostaw energii i w konsekwencji na rozwiązanie umowy przez dostawcę.
Wniosek o licznik przedpłatowy
Jak załatwić licznik przedpłatowy? Nie jest łatwo uzyskać licznik przedpłatowy, chociaż mówi się o tym, że wpływa on na oszczędzanie energii w domu, poprzez kalkulację kosztów, to dystrybutor niechętnie instaluje licznik tego rodzaju. Na stronach dostawców nie ma nawet wzoru wniosku, trzeba sporządzić go samodzielnie.
We wniosku, oczywiście poza swoimi danymi należy podać zasadną przyczynę, dla której uzasadnimy montaż takiego licznika. Najczęściej, jako motywację do założenia licznika pre-paid odbiorcy podają:
- Brak tytułu prawnego do lokalu,
- Lokal wykorzystywany jest sezonowo, jak w przypadku domku letniskowego,
- Lokal użytkowany jest przez wynajmującego i najemca chce uniknąć zadłużenia,
- Odbiorca ma przyznany dodatek mieszkaniowy.
Trzeba przyznać, że tylko w tym ostatnim przypadku dystrybutor ma termin 21 dni, od dnia otrzymania wniosku na zainstalowanie przedpłatowego układu pomiarowo-rozliczeniowego. Co więcej OSD obowiązane jest zainstalować taki licznik, na własny koszt. W innych przypadkach, nawet kiedy licznik na kartę wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem dostawca ma prawo odmówić jego instalacji, nawet jeśli chcemy zapłacić za urządzenie i jego montaż. Trzeba przyznać, że dystrybutorowi po prostu opłaca się stały licznik, wówczas, nawet, kiedy nie występuje pobór energii czynnej wystawia on fakturę za opłaty dystrybucyjne.
Gazeta Prawna podaje, że o licznik pre-paid możemy starać się występując z wnioskiem o rozpatrzenie tej kwestii przez sąd polubowny albo z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez Prezesa URE. Nie podaje, tylko jak kończą się tego typu postępowania, na korzyść odbiorcy czy dostawcy.
Grażyna Kulik, Redaktor