Identyfikacja licznika
Każde urządzenie ma przyznany numer rejestracyjny, umieszczony, zazwyczaj w prawym dolnym rogu urządzenia. Numer powinien być też widoczny na rachunku za energię elektryczną, zwykle składa się z dziewięciu cyfr, ale nie jest nam potrzebny do wykonania odczytu. Bardziej przyda nam się model licznika, oznaczenie modelowe musi być widoczne, abyśmy mogli zidentyfikować urządzeni i odnaleźć instrukcję obsługi, która czasem znajduje się na liczniku. Monter zakładać nowy licznik, czasem nakleja dodatkową naklejkę z kodami OBIS, ale nie można tego wymagać.
Nowe liczniki prądu
Licznik energii elektrycznej pokazuje poza zużycie też inne dane. W przypadku, gdy korzystasz z jednolitej stawka zużycie energii elektrycznej wyświetlane jest w całości, nie ma podziału na strefy. W przypadku korzystania z dwóch stref, zużycie w każdej taryfie pokazane jest oddzielnie. Na liczniku elektronicznym ukazany jest tylko jeden monitor, a wartość takie jak zużycie, data, godzina, informacje o taryfie wyświetlane są naprzemiennie po kilku sekundach. Przy każdym z nich na ekranie pojawia się cyfrowe oznaczenie, jest to kod OBIS, który identyfikuje daną zmienną urządzenia.
Kod OBIS
Kod tołańcuch tekstowy zbudowany na podstawie normy OBIS, generowany w systemie PROMOTIC wykorzystywany w driverze PmIEC62056. Brzmi bardzo technicznie, ale driver po uzyskaniu wiadomości typu "Odczyt wartości" zapisze duży łańcuch tekstowy do zmiennej "ResultList".
Kody OBIS składają się z 6 pod-identyfikatorów, grup oznaczonych literami A do F. Dla łatwości identyfikacji, do której grupy dany pod-identyfikator należy, grupy są oddzielone jednoznacznymi separatorami:
- Grupa A określa medium (0 - obiekty abstrakcyjne, 1- prąd, 6 - ciepło, 7- gaz, 8 - woda.
- Grupa B określa tzw. kanał. Urządzenie z kilkoma fizycznymi kanałami, które generuje jakieś wyniki pomiarów, może takie wyniki rozdzielić według ich przyszeregowania do poszczególnych kanałów.
- Grupa C określa jednostkę (prąd, napięcie, energię, poziom, temperaturę.
- Grupa D definiuje wynik obliczenia ilości według specyficznego algorytmu.
- Grupa E precyzuje rodzaj pomiaru definiowany grupami A aż D do pojedyńczych odczytów (np. przełączanie zakresów).
- Grupa F dalej rozdziela wyniki częściowo definiowane wartościami grup A aż E. Typowym zastosowaniem jest specyfikacja poszczególnych przedziałów czasowych.
Grażyna Kulik, Redaktor