Poradniki
Start Poradniki Licznik prądu oszukuje? Masz prawo żądać…
Artykuł

Licznik prądu oszukuje? Masz prawo żądać…

Masz podejrzenia, że za wysokimi rachunkami za energię elektryczną stoi źle działający licznik? Możesz wnioskować do dystrybutora prądu o jego sprawdzenie. Sprawdź, jak wygląda taka kontrola i kto ponosi jej koszty.

licznik prądu

Licznik prądu - prawo do kontroli

Każdy odbiorca energii może zażądać sprawdzenia prawidłowości działania układu pomiarowo-rozliczeniowego. Dystrybutor energii elektrycznej, który w przypadku odbiorców z grup taryfowych G (gospodarstwa domowe) jest właścicielemlicznika prąduma obowiązek na żądanie odbiorcy przeprowadzenia takiego badania w ciągu 14 dni od złożenia wniosku przez odbiorcę.

porównywarka cen energii

Badanie licznika w laboratorium

Odbiorca ma także prawo wnioskować o laboratoryjne badanie układu pomiarowo-rozliczeniowego. Takie badanie również musi zostać przeprowadzone w ciągu 14 dni od momentu złożenia wniosku. Zgodnie z prawem odbiorca energii może także zażądać badania dodatkowego we wskazanym przez siebie laboratorium. Wniosek o dodatkową ekspertyzę należy jednak złożyć w ciągu 30 dni od otrzymania wyniku laboratoryjnego badania.

Koszt badania licznika

Za sprawdzenie prawidłowości działania licznika, a także za badanie licznika w warunkach laboratoryjnych płaci:

  • odbiorca – jeśli nie stwierdzono, że licznik działa w sposób nieprawidłowy
  • przedsiębiorstwo energetyczne – jeśli stwierdzono nieprawidłowości w działaniu licznika.

Licznik działa nieprawidłowo

Jeśli ekspertyzy wykażą, że w działaniu układu pomiarowo-rozliczeniowego nieprawidłowości to przedsiębiorstwo energetyczne nie tylko pokrywa wszelkie koszty badań, ale i także dokonuje korekty faktur za energię.

Stan techniczny licznika prądu

Ustalenia w zakresie odpowiedzialności za stan techniczny licznika energii elektrycznej powinny znajdować się w umowie z przedsiębiorstwem energetycznym. W niej znajdują się wszelkie zapisy, które regulują kwestie odpowiedzialności za układ pomiarowo-rozliczeniowy. Tutaj warto zaznaczyć, że instalacje znajdujące się wewnątrz budynku nie leżą w gestii przedsiębiorstwa energetycznego.

Spór z przedsiębiorstwem energetycznym

Jeśli sporu pomiędzy odbiorcą energii a firmą energetyczną nie uda się zakończyć polubownie to sprawę może "przejąć" sąd powszechny, który jest właściwym organem do rozstrzygnięcia sporów związanych z umowami cywilnoprawnymi.

Agnieszka Książek

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak oszukać licznik prądu?
18 Październik 2016
Sposobów na oszukanie licznika energii elektrycznej jest wiele. W Internecie jest wiele porad nie tylko jak zwolnić licznik prądu, ale i także jak go ...
 Jak odczytać licznik prądu?
05 Listopad 2014
Istnieje kilka typów licznika, prezentujemy jak odczytać niektóre z nich.
Przeprowadzka: jak rozwiązać umowę na sprzedaż energii?
26 Sierpień 2015
Wyprowadzasz się do innego domu, mieszkania? Konieczne w tym przypadku jest wypowiedzenie umów za media, w tym za prąd i gaz. Można to zrobić na dwa s...
Jak sprawdzić czy licznik prądu działa prawidłowo?
07 Kwiecień 2014
Licznik prądu to urządzenie, które jak każde inne może ulec awarii czy usterce. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie może powodować błędne zliczanie ener...
Fałszywe oskarżenie o kradzież prądu? Zobacz, co robić!
04 Maj 2015
Podejrzenie o nielegalny pobór energii elektrycznej to dosyć częsty problem w relacjach zakład energetyczny – odbiorca prądu. Czy każde uszkodzenie li...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7