Fot. Flickr.com
Co umożliwia nowy licznik zużyciaenergii?
Licznik zdalnego odczytu posiada wiele możliwości. Urządzenie potrafi samodzielnie wysyłać dane o zużyciu energii elektrycznej, dlatego też nie są wymagane wizyty inkasenta. Umożliwia także wystawianie faktur za faktycznie zużyty prąd – należność nie jest obliczana na podstawie prognoz. Konsumenci mogą otrzymywać informacje, ile aktualnie pobrali energii. Dzięki temu można lepiej zarządzać jej zużyciem. Nowy licznik w sposób automatyczny wysyła także informacje o awarii prądu, co umożliwi szybsze jej usunięcie. Jeśli chodzi o pomiar zużycia energii to nowy licznik działa identycznie jak inne liczniki - z tym że dane pomiarowe są przesyłane automatycznie.
Wymiana licznika prądu
Do roku 2020 nowe liczniki będzie posiadać 80% odbiorców w Polsce. Zgodnie z prawem energetycznym oraz rozporządzeniami resortu gospodarki koszt instalacji liczników energii elektrycznej ponosi dystrybutor. Jak przebiega wymiana licznika? Monter zanim przystąpi do wymiany spisze stan liczydła starego licznika. Następnie w miejsce poprzedniego urządzenia pomiarowego instaluje licznik zdalnego odczytu oraz odnotowuje jego stan początkowy. W kolejnym kroku zakłada plomby. Każdy odbiorca otrzymuje dokument, który informuje o przeprowadzonych czynnościach przy układzie pomiarowym. W nim zawarte są dane zarówno starego, jak i nowego licznika. Wymiana nie trwa długo – około 20 minut. Co ważne, nie jest konieczne podpisywanie nowej umowy, a cena energii nie zmienia się.
Czy nasze dane są bezpieczne?
Nie powinniśmy się obawiać o bezpieczeństwo danych. Przesyłane przez inteligentny licznik dane są szyfrowane, tak jak ma to miejsce w przypadku np. danych bankowych. Ich przechowywanie odbywa się zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych, a dostęp do nich jest rejestrowany oraz ograniczony.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna