Poradniki
Start Poradniki Fałszywe oskarżenie o kradzież prądu? Zobacz, co robić!
Artykuł

Fałszywe oskarżenie o kradzież prądu? Zobacz, co robić!

Podejrzenie o nielegalny pobór energii elektrycznej to dosyć częsty problem w relacjach zakład energetyczny – odbiorca prądu. Czy każde uszkodzenie licznika oznacza kradzież energii? Dowiedz się, jak się bronić w przypadku niesłusznego podejrzenia o nielegalny pobór.

Fot. Flickr.com

Co to jest nielegalny pobór prądu?

W myśl przepisów prawa energetycznego nielegalny pobór energii elektrycznej to taki pobór energii, który miał miejsce bez podpisania umowy, z częściowym bądź całkowitym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego albo też w wyniku ingerencji w układ mający na celu sfałszowanie pomiarów.

Przestępstwo kradzieży prądu a oszustwo

Dla dostawcy energii przewidziano dwie drogi w przypadku podejrzenia odbiorcy o nielegalny pobór prądu – postępowanie karne lub postępowanie cywilne. Nielegalny pobór energii może zostać uznane za przestępstwo kradzieży prądu. Chodzi tu przykładowo o pobieranie energii bez zawartej umowy, nielegalne podłączenie do sieci. Jeśli natomiast odbiorca ma podpisaną umowę z dostawcą prądu, ale z energii korzysta w niewłaściwy sposób np. poprzez uszkodzenie licznika to w większości przypadków jest to traktowane jako oszustwo.

Niesłuszne podejrzenie o nielegalny pobór energii

Co zrobić, gdy zakład energetyczny niesłusznie oskarży Cię o nielegalny pobór prądu? Po pierwsze pamiętaj, że to ograny ścigania mają obowiązek udowodnić winę. Najpierw, zatem trzeba udowodnić, że nielegalny pobór miał miejsce. Następnie trzeba wykazać, iż zachowanie to było umyślne, a celem było przywłaszczenie (kradzież) albo osiągnięcie korzyści majątkowej (oszustwo). Ponadto organy ścigania muszą udowodnić, że to ty uszkodziłeś/aś licznik. Trzeba też wiedzieć, że uniewinnienie od zarzutu nie musi oznaczać zakończenie sprawy. Przedsiębiorstwu energetycznemu należy się także roszczenie cywilnoprawne. Może domagać się odszkodowania na ogólnych zasadach lub uregulowania opłat, których wysokość jest określona w taryfie. Takie konsekwencje oczywiście nie dotyczą nas, gdy nielegalny pobór prądu wynikł z winy innej osoby.

Zobacz, jak sprawdzić licznik prądu.

Co najpierw zrobi przedsiębiorstwo energetyczne?

Dostawca energii w pierwszej kolejności wyślę do odbiorcy dokument obciążeniowy za nielegalny pobór prądu, który będzie wzywać do zapłaty kwoty zawartej w taryfie – przeważnie kilka tysięcy zł. Po otrzymaniu takiego dokumentu należy skontaktować się z przedsiębiorstwem energetycznym w celu próby wyjaśnienia sprawy poza drogą sądową.

Czytaj protokoły kontroli licznika

Może się zdarzyć, że licznik prądu został uszkodzony jeszcze przed dokonaniem montażu w naszej skrzynce. Dlatego tak istotne jest dokładne czytanie protokołów przed ich podpisaniem. W razie jakichkolwiek zastrzeżeń należy je zgłosić – protokoły często służą jako dowód w sprawie.

Ekspertyza licznika energii

Zakład energetyczny do pozwu często załącza ekspertyzę np. licznika, która została wykonana na jego zlecenie. Tutaj warto wiedzieć, że nie może ona zastąpić opinii biegłego. Jeśli zatem jesteś bezzasadnie pozwany/a to należy stanowczo zaprzeczyć nieprawdziwym twierdzeniom, które w takiej ekspertyzie się znalazły. Należy także podkreślić, że jej zleceniodawcą nie był sąd, tylko przedsiębiorstwo energetyczne. W innym przypadku sąd może uznać, że przyznajemy iż wszystkie twierdzenia w takiej ekspertyzie są prawdziwe.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Rodzaje liczników energii elektrycznej
30 Październik 2014
Rodzaje liczników energii elektrycznej
Wyróżniamy kilka rodzajów układów pomiarowych, zobacz jaki licznik posiadasz.
Czytaj dalej
Jak sprawdzić czy licznik prądu działa prawidłowo?
07 Kwiecień 2014
Jak sprawdzić czy licznik prądu działa prawidłowo?
Licznik prądu to urządzenie, które jak każde inne może ulec awarii czy usterce. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie może powodować błędne zliczanie ener...
Czytaj dalej
Przeprowadzka: jak rozwiązać umowę na sprzedaż energii?
26 Sierpień 2015
Przeprowadzka: jak rozwiązać umowę na sprzedaż energii?
Wyprowadzasz się do innego domu, mieszkania? Konieczne w tym przypadku jest wypowiedzenie umów za media, w tym za prąd i gaz. Można to zrobić na dwa s...
Czytaj dalej
Nielegalny pobór energii elektrycznej – co za to grozi?
01 Lipiec 2014
Nielegalny pobór energii elektrycznej – co za to grozi?
Używanie energii i nie płacenie za nią to „najzwyklejsza” kradzież. Straty, jakie z tego tytułu ponoszą przedsiębiorstwa energetyczne wliczane są w ko...
Czytaj dalej
Badanie licznika energii elektrycznej
08 Listopad 2016
Badanie licznika energii elektrycznej
Urządzenie pomiarowe podlegają obowiązkowym badaniom przeprowadzanym co 10 i 15 lat. Legalizacja, bo o niej mowa przebiega według określonych procedur...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7