Poradniki
Start Poradniki Fałszywe oskarżenie o kradzież prądu? Zobacz, co robić!
Artykuł

Fałszywe oskarżenie o kradzież prądu? Zobacz, co robić!

Podejrzenie o nielegalny pobór energii elektrycznej to dosyć częsty problem w relacjach zakład energetyczny – odbiorca prądu. Czy każde uszkodzenie licznika oznacza kradzież energii? Dowiedz się, jak się bronić w przypadku niesłusznego podejrzenia o nielegalny pobór.

Fot. Flickr.com

Co to jest nielegalny pobór prądu?

W myśl przepisów prawa energetycznego nielegalny pobór energii elektrycznej to taki pobór energii, który miał miejsce bez podpisania umowy, z częściowym bądź całkowitym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego albo też w wyniku ingerencji w układ mający na celu sfałszowanie pomiarów.

Przestępstwo kradzieży prądu a oszustwo

Dla dostawcy energii przewidziano dwie drogi w przypadku podejrzenia odbiorcy o nielegalny pobór prądu – postępowanie karne lub postępowanie cywilne. Nielegalny pobór energii może zostać uznane za przestępstwo kradzieży prądu. Chodzi tu przykładowo o pobieranie energii bez zawartej umowy, nielegalne podłączenie do sieci. Jeśli natomiast odbiorca ma podpisaną umowę z dostawcą prądu, ale z energii korzysta w niewłaściwy sposób np. poprzez uszkodzenie licznika to w większości przypadków jest to traktowane jako oszustwo.

Niesłuszne podejrzenie o nielegalny pobór energii

Co zrobić, gdy zakład energetyczny niesłusznie oskarży Cię o nielegalny pobór prądu? Po pierwsze pamiętaj, że to ograny ścigania mają obowiązek udowodnić winę. Najpierw, zatem trzeba udowodnić, że nielegalny pobór miał miejsce. Następnie trzeba wykazać, iż zachowanie to było umyślne, a celem było przywłaszczenie (kradzież) albo osiągnięcie korzyści majątkowej (oszustwo). Ponadto organy ścigania muszą udowodnić, że to ty uszkodziłeś/aś licznik. Trzeba też wiedzieć, że uniewinnienie od zarzutu nie musi oznaczać zakończenie sprawy. Przedsiębiorstwu energetycznemu należy się także roszczenie cywilnoprawne. Może domagać się odszkodowania na ogólnych zasadach lub uregulowania opłat, których wysokość jest określona w taryfie. Takie konsekwencje oczywiście nie dotyczą nas, gdy nielegalny pobór prądu wynikł z winy innej osoby.

Zobacz, jak sprawdzić licznik prądu.

Co najpierw zrobi przedsiębiorstwo energetyczne?

Dostawca energii w pierwszej kolejności wyślę do odbiorcy dokument obciążeniowy za nielegalny pobór prądu, który będzie wzywać do zapłaty kwoty zawartej w taryfie – przeważnie kilka tysięcy zł. Po otrzymaniu takiego dokumentu należy skontaktować się z przedsiębiorstwem energetycznym w celu próby wyjaśnienia sprawy poza drogą sądową.

Czytaj protokoły kontroli licznika

Może się zdarzyć, że licznik prądu został uszkodzony jeszcze przed dokonaniem montażu w naszej skrzynce. Dlatego tak istotne jest dokładne czytanie protokołów przed ich podpisaniem. W razie jakichkolwiek zastrzeżeń należy je zgłosić – protokoły często służą jako dowód w sprawie.

Ekspertyza licznika energii

Zakład energetyczny do pozwu często załącza ekspertyzę np. licznika, która została wykonana na jego zlecenie. Tutaj warto wiedzieć, że nie może ona zastąpić opinii biegłego. Jeśli zatem jesteś bezzasadnie pozwany/a to należy stanowczo zaprzeczyć nieprawdziwym twierdzeniom, które w takiej ekspertyzie się znalazły. Należy także podkreślić, że jej zleceniodawcą nie był sąd, tylko przedsiębiorstwo energetyczne. W innym przypadku sąd może uznać, że przyznajemy iż wszystkie twierdzenia w takiej ekspertyzie są prawdziwe.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Badanie licznika energii elektrycznej
08 Listopad 2016
Urządzenie pomiarowe podlegają obowiązkowym badaniom przeprowadzanym co 10 i 15 lat. Legalizacja, bo o niej mowa przebiega według określonych procedur...
Licznik energii elektrycznej - jak działa licznik inteligentny?
12 Wrzesień 2016
W polskich domach coraz częściej montuje się nowoczesne liczniki energii elektrycznej. Zobowiązuje nas do tego Unia Europejska - do 2020 roku intelige...
Tauron odczyt licznika - jak to zrobić? Jak podać stan licznika?
19 Październik 2016
Stan licznika energii elektrycznej odbiorcy prądu z obszaru działania Tauron Dystrybucja mogą podać przez Internet za pomocą specjalnego formularza od...
Przeprowadzka: jak rozwiązać umowę na sprzedaż energii?
26 Sierpień 2015
Wyprowadzasz się do innego domu, mieszkania? Konieczne w tym przypadku jest wypowiedzenie umów za media, w tym za prąd i gaz. Można to zrobić na dwa s...
 Jak odczytać licznik prądu?
05 Listopad 2014
Istnieje kilka typów licznika, prezentujemy jak odczytać niektóre z nich.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7