Fot. Flickr.com
Co to jest nielegalny pobór prądu?
W myśl przepisów prawa energetycznego nielegalny pobór energii elektrycznej to taki pobór energii, który miał miejsce bez podpisania umowy, z częściowym bądź całkowitym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego albo też w wyniku ingerencji w układ mający na celu sfałszowanie pomiarów.
Przestępstwo kradzieży prądu a oszustwo
Dla dostawcy energii przewidziano dwie drogi w przypadku podejrzenia odbiorcy o nielegalny pobór prądu – postępowanie karne lub postępowanie cywilne. Nielegalny pobór energii może zostać uznane za przestępstwo kradzieży prądu. Chodzi tu przykładowo o pobieranie energii bez zawartej umowy, nielegalne podłączenie do sieci. Jeśli natomiast odbiorca ma podpisaną umowę z dostawcą prądu, ale z energii korzysta w niewłaściwy sposób np. poprzez uszkodzenie licznika to w większości przypadków jest to traktowane jako oszustwo.
Niesłuszne podejrzenie o nielegalny pobór energii
Co zrobić, gdy zakład energetyczny niesłusznie oskarży Cię o nielegalny pobór prądu? Po pierwsze pamiętaj, że to ograny ścigania mają obowiązek udowodnić winę. Najpierw, zatem trzeba udowodnić, że nielegalny pobór miał miejsce. Następnie trzeba wykazać, iż zachowanie to było umyślne, a celem było przywłaszczenie (kradzież) albo osiągnięcie korzyści majątkowej (oszustwo). Ponadto organy ścigania muszą udowodnić, że to ty uszkodziłeś/aś licznik. Trzeba też wiedzieć, że uniewinnienie od zarzutu nie musi oznaczać zakończenie sprawy. Przedsiębiorstwu energetycznemu należy się także roszczenie cywilnoprawne. Może domagać się odszkodowania na ogólnych zasadach lub uregulowania opłat, których wysokość jest określona w taryfie. Takie konsekwencje oczywiście nie dotyczą nas, gdy nielegalny pobór prądu wynikł z winy innej osoby.
Zobacz, jak sprawdzić licznik prądu.
Co najpierw zrobi przedsiębiorstwo energetyczne?
Dostawca energii w pierwszej kolejności wyślę do odbiorcy dokument obciążeniowy za nielegalny pobór prądu, który będzie wzywać do zapłaty kwoty zawartej w taryfie – przeważnie kilka tysięcy zł. Po otrzymaniu takiego dokumentu należy skontaktować się z przedsiębiorstwem energetycznym w celu próby wyjaśnienia sprawy poza drogą sądową.
Czytaj protokoły kontroli licznika
Może się zdarzyć, że licznik prądu został uszkodzony jeszcze przed dokonaniem montażu w naszej skrzynce. Dlatego tak istotne jest dokładne czytanie protokołów przed ich podpisaniem. W razie jakichkolwiek zastrzeżeń należy je zgłosić – protokoły często służą jako dowód w sprawie.
Ekspertyza licznika energii
Zakład energetyczny do pozwu często załącza ekspertyzę np. licznika, która została wykonana na jego zlecenie. Tutaj warto wiedzieć, że nie może ona zastąpić opinii biegłego. Jeśli zatem jesteś bezzasadnie pozwany/a to należy stanowczo zaprzeczyć nieprawdziwym twierdzeniom, które w takiej ekspertyzie się znalazły. Należy także podkreślić, że jej zleceniodawcą nie był sąd, tylko przedsiębiorstwo energetyczne. W innym przypadku sąd może uznać, że przyznajemy iż wszystkie twierdzenia w takiej ekspertyzie są prawdziwe.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna