Poradniki
Start Poradniki Licznik energii elektrycznej - jak działa licznik inteligentny?
Artykuł

Licznik energii elektrycznej - jak działa licznik inteligentny?

W polskich domach coraz częściej montuje się nowoczesne liczniki energii elektrycznej. Zobowiązuje nas do tego Unia Europejska - do 2020 roku inteligentne liczniki ma posiadać 80% odbiorców energii. Jak działają te urządzenia rozliczeniowo-pomiarowe?

licznik energii elektrycznej

Licznik energii elektrycznejnowej generacji

Inteligentne liczniki prądu to urządzenia nowej generacji, dzięki którym pomiar energii może się odbywać w godzinowej rozdzielczości. To z kolei pozwala na świadome i efektywne korzystanie z energii elektrycznej, bowiem odbiorca energii może na bieżąco kontrolować swoje zużycie energii. Nowoczesne liczniki ponadto przekazują informacje dystrybutorowi prądu o pracy sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu szybciej jest lokalizowana oraz usuwana awaria prądu. Operator systemu dystrybucyjnego otrzymuje automatycznie informację, że w danym miejscu nastąpiła awaria i wysyła tam pracowników Pogotowia Energetycznego. Dzieki temu przerwy w dostawiepowinny ulec dosyć mocnemu skróceniu.

Śledzenie zużycie prądu

Inteligentne liczniki energii elektrycznej umożliwiają monitowanie tego, jak w danej chwili prezentuje się zużycie prądu. Dzięki specjalnej aplikacji internetowej można śledzić zużycie np. lodówki czy telewizora na ekranie tabletu czy telefonu komórkowego. Aplikacja umożliwia sprawdzenie w jakich godzinach pobór prądu jest największy czy najmniejszy. Posiadając takie dane można np. przeanalizować czy korzystna będzie wymiana danego urządzenia na nowe, bardziej energooszczędne. Jest to pomocne także w przypadku analizy czy dana taryfa: jednostrefowa, dwustrefowa czy weekendowa jest dla nas opłacalna.

Sprawdź oferty na tani prąd i gaz

Zdalny odczyt licznika

Nowoczesne urządzenia rozliczeniowo-pomiarowe umożliwiają zdalny odczyt, zatem wizyty inkasenta nie są już konieczne. Informacje o naszym zużyciu na bieżąco trafiają do dostawcy. Właściciele licznika prądu, czyli dystrybutorzy energii elektrycznej będą oczywiście kontrolować ich stan techniczny. Taka kontrola jednak będzie wykonywana raz na kilka lat.

Bezpieczeństwo danych

Dane, które zbierają inteligentne liczniki są bezpieczne. Komunikacja, która odbywa się pomiędzy poszczególnymi elementami inteligentnej sieci jest szyfrowana. Stosuje się tu takie same technologie jak np. w bankowości internetowej. Nie ma zatem żadnych obaw o bezpieczeństwo danych.

Zmiana taryfy energetycznej

Monitorowanie zużycia energii pozwala także na analizę czy korzystna w danym przypadku będzie zmiana taryfy energetycznej. Jeśli spora część zużycia prądu przypada na godziny wieczorne i nocne oraz w weekendy to warto się zastanowić nad zmianą taryfy z jednostrefowej na dwustrefową. Niektórzy dostawcy umożliwiają dokonanie symulacji rachunku za prąd w innej taryfie. Zmiana taryfy może być przeprowadzona w sposób zdalny - nie wszystkiefirmy energetyczne jednak to umożliwiają. Zanim zdecydujemy się na inną taryfę dokładnie przeanalizujmy profil swojego zużycia. Niektóre przedsiębiorstwa energetyczne udostąpniają eBOK - elektronieczne Biuro Obsługi Klienta, gdzie można właśnie często zużycie jest prezentowane graficznie na wykresach, co z pewnością ułatwia taką analizę.

Nowe liczniki a OZE

Inteligentne liczniki prądu ponadto są przygotowane na obsługę źródeł odnawialnych. Obliczają nadwyżkę prądu, który jest oddawany do sieci przez prosumentów.

Agnieszka Kierzkowska

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Rodzaje liczników energii elektrycznej
30 Październik 2014
Wyróżniamy kilka rodzajów układów pomiarowych, zobacz jaki licznik posiadasz.
Rachunki za prąd w wynajmowanym mieszkaniu
31 Sierpień 2016
Wynajmujesz mieszkanie i zawsze problem stanową opłaty za media oraz sposób ich rozliczania. Najbardziej kłopotliwe bywają rozliczenia za energię elek...
Przepisanie licznika prądu po śmierci - jak to zrobić?
27 Sierpień 2020
Odziedziczyłeś niedawno mieszkanie po zmarłej osobie? Jeśli chcesz z niego korzystać wprowadzając się lub je wynajmując, będziesz musiał dopełnić kilk...
Przeprowadzka: jak rozwiązać umowę na sprzedaż energii?
26 Sierpień 2015
Wyprowadzasz się do innego domu, mieszkania? Konieczne w tym przypadku jest wypowiedzenie umów za media, w tym za prąd i gaz. Można to zrobić na dwa s...
Dwa liczniki prądu w jednym domu
15 Listopad 2016
Dwie rodziny w jednym domu to często powód, aby dotychczas wspólne użytkowaną instalację elektryczną podzielić na dwie, niezależne od siebie. Jak możn...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7