Poradniki
Start Poradniki Jak działają inteligentne liczniki prądu?
Artykuł

Jak działają inteligentne liczniki prądu?

W polskich domach coraz częściej montuje się nowoczesne liczniki energii elektrycznej. Zobowiązuje nas do tego Unia Europejska - do 2020 roku inteligentne liczniki ma posiadać 80% odbiorców energii. Jak działają te urządzenia rozliczeniowo-pomiarowe?

Liczniki nowej generacji

Inteligentne liczniki prądu to urządzenia nowej generacji, dzięki którym pomiar energii może się odbywać w godzinowej rozdzielczości. To z kolei pozwala na świadome i efektywne korzystanie z energii elektrycznej, bowiem odbiorca energii może na bieżąco kontrolować swoje zużycie energii. Nowoczesne liczniki ponadto przekazują informacje dystrybutorowi prądu o pracy sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu szybciej jest lokalizowana oraz usuwana awaria prądu.

Śledzenie zużycie prądu

Inteligentne liczniki energii elektrycznej umożliwiają monitowanie tego, jak w danej chwili prezentuje się zużycie prądu. Dzięki specjalnej aplikacji internetowej można śledzić zużycie np. lodówki czy telewizora na ekranie tabletu czy telefonu komórkowego. Aplikacja umożliwia sprawdzenie w jakich godzinach pobór prądu jest największy czy najmniejszy. Posiadając takie dane można np. przeanalizować czy korzystna będzie wymiana danego urządzenia na nowe, bardziej energooszczędne.

Sprawdź oferty na tani prąd i gaz

Zdalny odczyt licznika

Nowoczesne urządzenia rozliczeniowo-pomiarowe umożliwiają zdalny odczyt, zatem wizyty inkasenta nie są już konieczne. Właściciele licznika prądu, czyli dystrybutorzy energii elektrycznej będą oczywiście kontrolować ich stan techniczny. Taka kontrola jednak będzie wykonywana raz na kilka lat.  

Bezpieczeństwo danych

Dane, które zbierają inteligentne liczniki są bezpieczne. Komunikacja, która odbywa się pomiędzy poszczególnymi elementami inteligentnej sieci jest szyfrowana. Stosuje się tu takie same technologie jak np. w bankowości internetowej.

Zmiana taryfy energetycznej

Monitorowanie zużycia energii pozwala także na analizę czy korzystna w danym przypadku będzie zmiana taryfy energetycznej. Jeśli spora część zużycia prądu przypada na godziny wieczorne i nocne oraz w weekendy to warto się zastanowić nad zmianą taryfy z jednostrefowej na dwustrefową. Niektórzy dostawcy umożliwiają dokonanie symulacji rachunku za prąd w innej taryfie. Zmiana taryfy może być przeprowadzona w sposób zdalny.

Nowe liczniki a OZE

Inteligentne liczniki prądu ponadto są przygotowane na obsługę źródeł odnawialnych. Obliczają nadwyżkę prądu, który jest oddawany do sieci przez prosumentów. 

Agnieszka Kierzkowska

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

05 Kwiecień 2016
Kontrola licznika prądu. Co powinien o niej wiedzieć odbiorca?
Co należy udostępnić kontrolującym licznika energii elektrycznej? Czy muszę ich w ogóle wpuszczać do domu, co się stanie jeśli odmówię kontroli, czy b...
Czytaj dalej
17 Listopad 2016
Nowe liczniki prądu, jak je odczytać?
Co najmniej raz w roku liczniki energii elektrycznej jest odczytywany przez lokalnego operatora sieci - albo przez jego przedstawiciela. Niekiedy umow...
Czytaj dalej
14 Listopad 2016
Liczniki na kartę Energa
Liczniki pre-paid to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oszczędność i chcą mieć pełną kontrolę nad wydatkami na prąd.
Czytaj dalej
04 Listopad 2016
Ile kosztuje wymiana licznika energii elektrycznej?
O wymianie liczników indukcyjnych na liczniki smart pisaliśmy wiele razy, ile odbiorców kosztowała taka zmiana?
Czytaj dalej
19 Październik 2016
Enea odczyt licznika
Konsumenci energii posiadający umowę na usługę dystrybucji energii elektrycznej z Enea Operator mają możliwość odczytu online licznika prądu. W tym ce...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

Łazienka
Salon
Warsztat
Biuro
Ogród
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7