Wskazania licznika indukcyjnego
Natężenie i moc prądu to dwie siły, jakie działają na licznik, aby wykazywał on odpowiedni stan należy zbadać obie. Konstrukcja licznika indukcyjnego zawiera dwie cewki, które mierzą te dwie moce prądu – zjawisko indukcji. Prąd płynie z szybkością proporcjonalną do natężenia pobranego prądu, to bada jedna cewka. W drugiej zaś cewce płynie prąd szybkością proporcjonalną do jego napięcia. Na cewkach wytwarza się pole magnetyczne wprawiające w ruch aluminiową tarczę. Siły działają, kiedy pobieramy energię, wówczas tarcza obracaj się, a każdy obrót tarczy odnotowany jest przez liczydło, które wskazuje ilość pobranych kWh.
Budowa licznika elektronicznego
Pod wpływem przepływającego prądu i napięcia układ scalony, z jakiego składa się licznik generują impulsy. Ilość impulsów, podawana jest w kWh i jest proporcjonalna do zużywanego przez odbiorcę prądu. Wyświetlacz urządzenia ukazuje pobór, pod odpowiednim kodem cyfrowym.
Inteligentny licznik prądu
Inteligentne liczniki są skomputeryzowane, przesyłają pomiar z wykorzystaniem częstotliwości radiowej. Mechanizm obliczania zużycia jest taki sam jak w przypadku licznika elektronicznego. Komunikacja z dystrybutorem (właścicielem licznika) odbywa się za pośrednictwem tych samych fal, jakie emitują telefony komórkowe, inteligentne liczniki potrafią nadawać sygnał 24/7. Liczniki mogą rejestrować zużycie energii elektrycznej w najdrobniejszych szczegółach, dlatego niektórzy odbiorcy mogą odczuć wzrost pomiarów, kiedy zaczną korzystać z tego rodzaju licznika. Prawdą jest, że inteligentne liczniki przekazują do centrali od 9600 do 190000 impulsów, dlatego system na bieżąco odnotuje stan zużycia. Kiedy będzie ono zerowe świadczyć to może o awarii. O odczycie licznika możecie przeczytać tu:https://energiadirect.pl/faq/jak-odczytac-stan-licznika-elektronicznegoorazhttps://energiadirect.pl/poradniki/jak-odczytac-licznik-pradu
Grażyna Kulik, Redaktor