Poradniki
Start Poradniki Wskazania licznika energii elektrycznej
Artykuł

Wskazania licznika energii elektrycznej

Licznik energii elektrycznej kończy przyłącze sieciowe i jednocześnie zaczyna instalację elektryczną w naszych domach. Wskazania licznika to podstawa do wystawienia faktury. Chociaż każdy licznik pokazuje pomiar w kWh, to działa nieco inaczej.

Wskazania licznika indukcyjnego

Natężenie i moc prądu to dwie siły, jakie działają na licznik, aby wykazywał on odpowiedni stan należy zbadać obie. Konstrukcja licznika indukcyjnego zawiera dwie cewki, które mierzą te dwie moce prądu – zjawisko indukcji. Prąd płynie z szybkością proporcjonalną do natężenia pobranego prądu, to bada jedna cewka. W drugiej zaś cewce płynie prąd szybkością proporcjonalną do jego napięcia. Na cewkach wytwarza się pole magnetyczne wprawiające w ruch aluminiową tarczę. Siły działają, kiedy pobieramy energię, wówczas tarcza obracaj się, a każdy obrót tarczy odnotowany jest przez liczydło, które wskazuje ilość pobranych kWh.

Budowa licznika elektronicznego

Pod wpływem przepływającego prądu i napięcia układ scalony, z jakiego składa się licznik generują impulsy. Ilość impulsów, podawana jest w kWh i jest proporcjonalna do zużywanego przez odbiorcę prądu. Wyświetlacz urządzenia ukazuje pobór, pod odpowiednim kodem cyfrowym.

Inteligentny licznik prądu

Inteligentne liczniki są skomputeryzowane, przesyłają pomiar z wykorzystaniem częstotliwości radiowej. Mechanizm obliczania zużycia jest taki sam jak w przypadku licznika elektronicznego. Komunikacja z dystrybutorem (właścicielem licznika) odbywa się za pośrednictwem tych samych fal, jakie emitują telefony komórkowe, inteligentne liczniki potrafią nadawać sygnał 24/7. Liczniki mogą rejestrować zużycie energii elektrycznej w najdrobniejszych szczegółach, dlatego niektórzy odbiorcy mogą odczuć wzrost pomiarów, kiedy zaczną korzystać z tego rodzaju licznika. Prawdą jest, że inteligentne liczniki przekazują do centrali od 9600 do 190000 impulsów, dlatego system na bieżąco odnotuje stan zużycia. Kiedy będzie ono zerowe świadczyć to może o awarii. O odczycie licznika możecie przeczytać tu:https://energiadirect.pl/faq/jak-odczytac-stan-licznika-elektronicznegoorazhttps://energiadirect.pl/poradniki/jak-odczytac-licznik-pradu

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Licznik elektroniczny energii elektrycznej
07 Listopad 2016
Twój rachunek za energię elektryczną zmieni się na zawsze dzięki technologii. Od teraz to licznik ma kontrolę nad energią.
Dwa liczniki prądu w jednym domu
15 Listopad 2016
Dwie rodziny w jednym domu to często powód, aby dotychczas wspólne użytkowaną instalację elektryczną podzielić na dwie, niezależne od siebie. Jak możn...
Podłączenie licznika energii elektrycznej
31 Październik 2014
Podłączenie prądu do budynku kończy się instalacją licznika oraz podpisaniem umowy na sprzedaż energii.
Dowiedz się jak działa licznik prądu na kartę
27 Listopad 2014
Liczba liczników na kartę ciągle rośnie, czemu zawdzięczamy wzrost tej liczby? Warto dowiedzieć się jak funkcjonuje to urządzenie.
 Jak odczytać licznik prądu?
05 Listopad 2014
Istnieje kilka typów licznika, prezentujemy jak odczytać niektóre z nich.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7