Poradniki
Start Poradniki Podlicznik prądu
Artykuł

Podlicznik prądu

Komu przyda się podlicznik prądu oraz jakie są koszty jego montażu?

podlicznik prądu

Fot. Flickr.com

Co to jest podlicznik prądu?

Jest to licznik pomiarowy energii elektrycznej, który określa jej zużycie w kWh, zatem jego rola niczym nie różni się od zwykłego licznika. Podlicznik zazwyczaj jest montowany, aby rozróżnić ile energii zużyto w garażu czy podzielić koszty energii między współlokatorami w bloku czy między firmami dzielącymi jeden budynek.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Jak zamontować?

Niewiele informacji można znaleźć na temat podliczników, zwłaszcza na temat ich instalacji. Instalacja przedlicznika nie jest też uregulowana w przepisach ogólnych, jednak powinna być skonsultowana z zakładem energetycznym, wówczas mamy pewność, że nikt nie zarzuci nam samowolki. Najlepiej zadzwonić na biuro obsługi danego operatora, aby uzyskać szczegółowe informacje. Pamiętać należy, że rozliczeń dokonuje jednak osoba którą podpisała umowę sprzedaży, to na nią będą przychodziły rachunki, podział rozliczeń to kwestia prywatna pomiędzy lokatorami (podbiorcami).

Cena przedlicznika

Jak wiadomo ceny bywają różne, gdyżrozróżniąsię urządzenia pomiarowe,te są droższe kosztują ponad 150 zł. Liczniki indukcyjne (analogowe) można nabyć już za 30 zł. Przed kupnem warto zapoznać się jaki licznik potrzebujemy jeśli chodzi o ilość faz, z jakim rodzajem przyłącza mamy do czynienia (kablowe, naziemne) oraz znać moc przyłączeniową. Licznik warto nabyć u dobrego sprzedawcy, aby posiadał legalizację i gwarancję. Koszt zakupu to nie wszystko, stawki montażu nie są określone w przepisach, trudno też znaleźć je w sieci, bowiem każdy uprawniony elektryk ma własne. Koszt montażu podlicznika w podejmowanym budynku czy firmie może oscylować w granicy 1000 zł, więc niekiedy opłaca się po prostu zamontować nowy licznik.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak sprawdzić czy licznik prądu działa prawidłowo?
07 Kwiecień 2014
Licznik prądu to urządzenie, które jak każde inne może ulec awarii czy usterce. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie może powodować błędne zliczanie ener...
TAURON licznik przedpłatowy
28 Listopad 2016
Operator Sytemu Dystrybucyjnego TAURON działa na terenie północno-zachodniej Polski. W tym rejonie odbiory energii chcący korzystać z licznika pre-pai...
Dowiedz się jak działa licznik prądu na kartę
27 Listopad 2014
Liczba liczników na kartę ciągle rośnie, czemu zawdzięczamy wzrost tej liczby? Warto dowiedzieć się jak funkcjonuje to urządzenie.
Rodzaje liczników energii elektrycznej
30 Październik 2014
Wyróżniamy kilka rodzajów układów pomiarowych, zobacz jaki licznik posiadasz.
Jak odbywa się przeniesienie licznika energii elektrycznej?
27 Listopad 2014
Jak zabrać się za przeniesienie licznika? Rozpocząć od poszukiwania elektryka czy kontaktu z zakładem energetycznym?
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7