Poradniki
Start Poradniki Dwa liczniki prądu w jednym domu
Artykuł

Dwa liczniki prądu w jednym domu

Dwie rodziny w jednym domu to często powód, aby dotychczas wspólne użytkowaną instalację elektryczną podzielić na dwie, niezależne od siebie. Jak można to zrobić?

Drugi licznik energii elektrycznej

Powody podziału instalacji elektrycznej są różne, oddane części domu dzierżawcy czy podział budynku na dwie rodziny jak i przeznaczenia części domu na prowadzenie działalności gospodarczej. Wszyto skutkuje tym, że chcemy ustalić ile energii elektrycznej pobierają dani gospodarze.

Dwa liczniki w jednym domu mogą pojawić się w przypadku ponownego podłączenia tego samego budynku ponownie do sieci, przykładowo dobudowanej części. To rozwiązanie skutkuje kosztami, ale odbiorcy są niezależni od siebie i osobno rozliczania się z zakładem energetycznym.Odbiorca musi wypełnić wniosek, przejść przez całą procedurę przyłączeniową. Ważne jest uzyskanie tytułu prawnego do lokalu, (własność, współwłasność, użytkowanie, użytkowanie wieczyste, najem, zarząd) Operator, który zajmuje się wykonaniem przyłącza sprawdza czy nie występują przeszkody techniczne do przyłączenia. Kiedy stwierdzi ich brak wnioskodawca otrzyma warunki przyłączenia i projekt umowę o przyłączenie do podpisania. Po zatwierdzeniu jej podpisem prace przyłączeniowe zostaną zrealizowane. Wówczas w jednym domu będą dwa liczniki prądu i dwie niezależne od siebie instalacje elektryczne.

Podlicznik prądu

Mniej formalności zapewni montaż podlicznika. Podlicznik jest urządzeniem należącym do odbiorcy, montowanym przez niego we własnym zakresie. Prace powinien wykonać wynajęty przez nas elektryk, który posiada uprawnienia SEP.

W takim wypadku odbiorca otrzymuje jedną fakturę, a adresowana jest ona na tego, kto odpowiada za jej opłacenie, czyli ten, która ma podpisaną umowę na dostawę energii. To odbiorca jest uprawniony do rozmów z dostawcą energii, może wnieść reklamację, zgłosić nieprawidłowe działanie licznika. Sprzedawca nie ingeruje w kwestii rozliczeń między odbiorcą a tym, kto korzysta zpodlicznika, odbiorcy dokonują rozliczeń między sobą.

O montażu podlicznika nie trzeba informować operatora sieci, w przypadku, gdy nie ma konieczności rozplombowania urządzenia pomiarowego. Za to są pewnie wymagania, które należy spełnić przy montażu licznika, o podliczniki nie ma mowy np. w taryfie. Chociaż podlicznik można zamontować w dowolnym miejscu, to układy pomiarowe powinny być projektowane i montowane w taki sposób, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo. Usytuowanie i sposób rozwiązania tablicy licznikowej powinny zapewnić maksymalną wygodę obsługi, łatwy dostęp umożliwiający sprawdzenie obwodów układu pomiarowego. Umieszczenie tablicy licznikowej, a na niej licznika powinno być takie, by liczydło licznika znajdowało się na wysokości 140÷200 cm nad podłogą. Liczniki energii elektrycznej nie powinny być instalowane w miejscach, w których osoby postronne mają do nich dostęp, są narażone na uszkodzenia mechaniczne, zanieczyszczenie, zalanie wodą itp. Nie mogą być instalowane w miejscach, w których mogą stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego lub w środowisku mogącym w jakikolwiek szkodliwy sposób wpływać na ich funkcjonowanie np. w środowisku wilgotnym. Liczniki energii elektrycznej umieszczone w miejscach ogólnie dostępnych muszą być umieszczone w zamykanych szafkach stanowiących skuteczną ochronę, z drzwiczkami przystosowanymi do plombowania i wyposażonymi w okienka umożliwiające bezproblemowy odczyt.

Koszt drugiego licznika

Koszt rozdzielenia instalacji elektrycznej zależy w dużej mierze tego ile pieniędzy za usługę skasuje elektryk.Oddzielona część nieruchomości powinna być obsługiwana przez inne obwody, jeśli tak nie jest, to nie obejdzie się bez przeróbki instalacji a nie jedynie do działań w obrębie rozdzielnicy. Remont instalacji to nie tylko koszt elektryka, do podziału trzeba prowadzić nowe przewody, co wymaga kucia bruzd w tynku. Koszt licznika to kilka set złotych, droższe są urządzenia typu smart, jak i te z podwójnym zegarem, które odmierzają pobór energii w różnych godzinach doby.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Podlicznik prądu
23 Październik 2014
Komu przyda się podlicznik prądu oraz jakie są koszty jego montażu?
Badanie licznika energii elektrycznej
08 Listopad 2016
Urządzenie pomiarowe podlegają obowiązkowym badaniom przeprowadzanym co 10 i 15 lat. Legalizacja, bo o niej mowa przebiega według określonych procedur...
Inteligentne liczniki prądu
04 Marzec 2014
W Polsce w coraz to większym stopniu wdrażany jest program inteligentnych sieci energetycznych. Kojarzy się głównie z wymianą tradycyjnych liczników e...
Drugi licznik prądu w domu
28 Listopad 2016
Podział instalacji elektrycznej, a co za tym idzie montaż drugiego licznika, jest dokonywany najczęściej z powodu przeznaczenia części domu na prowadz...
Kontrola licznika energii elektrycznej. Co powinniśmy o niej wiedzieć?
05 Kwiecień 2016
Co należy udostępnić kontrolującym licznika energii elektrycznej? Czy muszę ich w ogóle wpuszczać do domu, co się stanie jeśli odmówię kontroli, czy b...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7