Poradniki
Start Poradniki Nielegalny pobór energii elektrycznej – co za to grozi?
Artykuł

Nielegalny pobór energii elektrycznej – co za to grozi?

Używanie energii i nie płacenie za nią to „najzwyklejsza” kradzież. Straty, jakie z tego tytułu ponoszą przedsiębiorstwa energetyczne wliczane są w koszty, które z kolei są podstawą do ustalania cen prądu. Za ukradzioną energię płacą zatem także uczciwi odbiorcy. A co grozi osobie, która nielegalnie pobiera prąd?

Fot. Flickr.com,Dept of Energy Solar Decathlon

Co to jest nielegalny pobór energii?

W myśl ustawy Prawo energetyczne nielegalnym poborem energii jest:

  • pobór energii bez właściwej umowy,
  • pobór energii z częściowym albo całkowitym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego,
  • uszkodzenie układu pomiarowo-rozliczeniowego, np. uszkodzenie plomby.

To przestępstwo

Kradzież energii elektrycznej zostało zakwalifikowane, jako przestępstwo przeciwko mieniu. Przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Jeśli waga przestępstwa będzie mniejsza to sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Sankcje finansowe

Osoba, która w sposób nielegalny pobiera prąd może być obciążona także karą finansową. Jeśli energia była pobiera bez odpowiedniej umowy to zakład energetyczny może sprawcy naliczyć opłaty, które są zgodne z aktualną taryfą. Na dodatek przedsiębiorstwo energetyczne może obciążyć opłatą w wysokości pięciokrotnej stawki – bierze się tu pod uwagę ryczałtową ilość zużycia prądu ustaloną w danej taryfie. Naturalnie, powinno się tu mieć na względzie faktyczne możliwości pobierania energii przez danego konsumenta. Natomiast, jeśli prąd był pobierany z częściowym albo całkowitym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego lub w wyniku ingerencji w owy układ to przedsiębiorstwo ma prawo naliczyć opłatę w wysokości dwukrotnej stawki określonej w taryfie. Opłata jest oczywiście naliczana za udowodniony okres, w którym energia była pobierana w sposób nielegalny. Jeśli tego okresu nie można ustalić, to opłata jest naliczana według zryczałtowanej ilości energii w wysokości, która jest określona w taryfie. Zakład energetyczny ma również w przypadku nielegalnego poboru prawo wstrzymać dostarczanie prądu. Co istotne, ma obowiązek wznowić dostawy niezwłocznie po zaniechaniu przez danego odbiorcę nielegalnego poboru.

Jak zakład energetyczny może dochodzić należności?

Takiego rodzaju należności egzekwować można w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Ponadto, firma energetyczna może także domagać się odszkodowania na zasadach ogólnych, w myśl przepisów Kodeksu cywilnego. Należy podkreślić, że przedsiębiorstwo energetyczne musi udowodnić, że dany odbiorca rzeczywiście nielegalnie korzystał z energii elektrycznej. Dlatego też specjalistyczne badania przechodzi licznik – w ten sposób sprawdza się, czy pomiary były zafałszowane. Jeśli odbiorca oskarżony o nielegalny pobór energii jest przekonany, że winę za to ponosi osoba trzecia musi ten fakt udowodnić.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Badanie licznika energii elektrycznej
08 Listopad 2016
Urządzenie pomiarowe podlegają obowiązkowym badaniom przeprowadzanym co 10 i 15 lat. Legalizacja, bo o niej mowa przebiega według określonych procedur...
Fałszywe oskarżenie o kradzież prądu? Zobacz, co robić!
04 Maj 2015
Podejrzenie o nielegalny pobór energii elektrycznej to dosyć częsty problem w relacjach zakład energetyczny – odbiorca prądu. Czy każde uszkodzenie li...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7