Poradniki
Start Poradniki Odsprzedaż energii elektrycznej
Artykuł

Odsprzedaż energii elektrycznej

Sprzedawca z urzędu musi odkupić nadwyżkę energii, która powstała z odnawialnych źródeł, czy to się opłaca?

Fot. Flickr.com

Regulacja prawna

Obecnie w naszym kraju nie funkcjonuje ustawa, która regulowałaby dokładną kwestię odsprzedaży energii powstałej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Od ponad dwóch lat mamy do czynienia jedynie z projektem, jednak optymistyczne są prognozy w sprawie jego uchwalenia, bowiem do końca grudnia projektma trafić pod obrady sejmu. Czy faktycznie tak będzie, trudno powiedzieć. Obecnie kwestie dotyczące OZEznajdują się w wielu aktach różnej rangi, co utrudnia ich stosowanie. Głównymi aktami są ustawa prawo Energetyczne i rozporządzenia Ministra Gospodarki.

Kto może produkować

Produkować energię elektryczną może każdy, kto posiada odpowiednią infrastrukturę do tego aby pozyskiwać energię z:
  • elektrowni wodnych i wiatrowych,
  • geotermalnych źródeł energii,
  • energii powstałej z biomasy i biogazu,
  • ze słonecznych ogniw fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych,
i wykorzystuje ją do własnych potrzeb.

Jedak producenci, którzy chcą odsprzedawać energię muszą posiadać do tego koncesję. Uzyskanie tego typu decyzji wiąże się ze spełnieniem licznych wymogów m.in. prowadzeniem działalności gospodarczej i dysponowaniem środkami finansowymi. (więcej o tym znajdziesz w art. 32. ustawyprawo Energetyczne) Producenci energii mogą wnioskować do Prezesa URE o wydanie świadectwa pochodzenia energii czyli zielony certyfikat. Prezes wyda go jeśli tylko odbiorca, czylispółka sprzedażowa (operator systemu) poświadczy źródło jego pochodzenia. Dokument ten jest istotny jeśli energia ma trafić na Towarową Giełdę Energii.

Zakup obowiązkowy

Sprzedawca działający na danym obszarze, który świadczy usługi kompleksowe zarówno sprzedaży jak i dystrybucji energii (tzw. sprzedawca ustawowy), zobowiązany jest do kupna energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Warunkiem koniecznym do tego, aby zakupiono od producenta (czyli nas) wyprodukowaną energię jest podłączenie do sieci kupującego (spółki sprzedażowej), na podstawie umowy przyłączeniowej. Zakup tak powstałej energii jest obowiązkowy, bowiemtak stanowi art. 9a ust. 6 ustawy prawo Energetyczne.

Cena

Niestety, producent zielonej energii nie może dyktować warunków odnośnie ceny po jakie sprzeda swój towar, bowiem cena zakupu został uregulowana w ustawie. Ceną zakupu według ustawy jest średnia cena sprzedaży energii elektrycznej, jak wystąpią na rynku konkurencyjnym w roku ubiegłym. Aktualnie cena ta wynosi 167,92 zł/MWh, kwota ta został podana 14 października br. Producenci, skarżą się, że taki stan ceny jest niesprawiedliwy, gdyż cena po jakiej nabywają energię od spółki obrotu jest dwu a nawet trzykrotnie wyższa od ceny jaką oni uzyskują za swój towar. Niestety na zmiany musimy poczekać, być może wyczekiwana ustawa zmieni ten stan.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Cenniki Energa. Ceny energii elektrycznej w Enerdze
08 Kwiecień 2016
Jakie ceny energii ustalił sprzedawca dla odbiorców indywidualnych? Sprawdź czy na nowej ofercie zaoszczędzisz.
PGE cennik
05 Maj 2015
Najnowsza oferta PGE, sprzedawca proponuje nie tylko energię ale także oszczędności, wszystko za sprawą współpracy z Zachodnim Bankiem WBK.
Ustawa o OZE po zmianach
01 Lipiec 2016
Ustawa o OZE, która powstawała w wirze zmian władz ustawowej jest już po dwóch poprawkach. Można powiedzieć, że nie przypomina pierwotnego aktu, bowie...
Ile kosztuje 1 kWh? Sprawdź czy nie przepłacasz!
04 Listopad 2014
Większość Polaków nie wie, za co płaci dostając rachunek za energię elektryczną. Nie dziwi nas to, faktura za prąd nie wyjaśnia niczego, widzimy tylko...
Towarowa Giełda Energii
09 Kwiecień 2015
Przejrzysty mechanizm funkcjonowania giełdy sprawia, że na cenę towaru wpływa wyłącznie układ sił popytu i podaży.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7