Fot. Flickr.com
Regulacja prawna
Obecnie w naszym kraju nie funkcjonuje ustawa, która regulowałaby dokładną kwestię odsprzedaży energii powstałej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Od ponad dwóch lat mamy do czynienia jedynie z projektem, jednak optymistyczne są prognozy w sprawie jego uchwalenia, bowiem do końca grudnia projektma trafić pod obrady sejmu. Czy faktycznie tak będzie, trudno powiedzieć. Obecnie kwestie dotyczące OZEznajdują się w wielu aktach różnej rangi, co utrudnia ich stosowanie. Głównymi aktami są ustawa prawo Energetyczne i rozporządzenia Ministra Gospodarki.
Kto może produkować
-
elektrowni wodnych i wiatrowych,
-
geotermalnych źródeł energii,
-
energii powstałej z biomasy i biogazu,
-
ze słonecznych ogniw fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych,
Jedak producenci, którzy chcą odsprzedawać energię muszą posiadać do tego koncesję. Uzyskanie tego typu decyzji wiąże się ze spełnieniem licznych wymogów m.in. prowadzeniem działalności gospodarczej i dysponowaniem środkami finansowymi. (więcej o tym znajdziesz w art. 32. ustawyprawo Energetyczne) Producenci energii mogą wnioskować do Prezesa URE o wydanie świadectwa pochodzenia energii czyli zielony certyfikat. Prezes wyda go jeśli tylko odbiorca, czylispółka sprzedażowa (operator systemu) poświadczy źródło jego pochodzenia. Dokument ten jest istotny jeśli energia ma trafić na Towarową Giełdę Energii.
Zakup obowiązkowy
Sprzedawca działający na danym obszarze, który świadczy usługi kompleksowe zarówno sprzedaży jak i dystrybucji energii (tzw. sprzedawca ustawowy), zobowiązany jest do kupna energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Warunkiem koniecznym do tego, aby zakupiono od producenta (czyli nas) wyprodukowaną energię jest podłączenie do sieci kupującego (spółki sprzedażowej), na podstawie umowy przyłączeniowej. Zakup tak powstałej energii jest obowiązkowy, bowiemtak stanowi art. 9a ust. 6 ustawy prawo Energetyczne.
Cena
Niestety, producent zielonej energii nie może dyktować warunków odnośnie ceny po jakie sprzeda swój towar, bowiem cena zakupu został uregulowana w ustawie. Ceną zakupu według ustawy jest średnia cena sprzedaży energii elektrycznej, jak wystąpią na rynku konkurencyjnym w roku ubiegłym. Aktualnie cena ta wynosi 167,92 zł/MWh, kwota ta został podana 14 października br. Producenci, skarżą się, że taki stan ceny jest niesprawiedliwy, gdyż cena po jakiej nabywają energię od spółki obrotu jest dwu a nawet trzykrotnie wyższa od ceny jaką oni uzyskują za swój towar. Niestety na zmiany musimy poczekać, być może wyczekiwana ustawa zmieni ten stan.
Grażyna Kulik, Redaktor