Jakie są warunki, zasady i procedury odnoszące się do odstąpienia od umowy zawartej na odległość?
Po pierwsze wyjaśnijmy, czym różni się rozwiązanie umowy od wypowiedzenia czy odstąpienia. Pojęć tych używamy zamiennie. Jednak ich znaczenie i skutki prawne są różne. Prawo rozumie rozwiązanie umowy, jako porozumienie stron umowy, które określają tryb oraz konsekwencje rozwiązania umowy. Natomiast odstąpienie i wypowiedzenie umowy to oświadczenie tylko jednej ze stron, zwykle tej niezadowolonej. Odstąpienie od umowy ma skutki w odniesieniu do przeszłości, oznacza to, że wówczas umowę, od której się odstąpiło traktuje się jak nigdy niezawartą. Skutki wypowiedzenia są zaś nieco inne, dotyczą przyszłości, złożeniu wypowiedzenia towarzyszy przerwanie usług w określonym. Wypowiedzenie może wywoływać skutki, jeśli jest prawidłowo złożone, czas, od kiedy skutki będą wywoływane może zostać zaplanowany. Często okres wypowiedzenia to 2-3 miesiące, toteż pismo wypowiadające należy złożyć przed tym miesiącem.
Sprzedaży energii poza lokalem przedsiębiorcy
Sprzedaż energii prowadzona w systemie (dor o dor) od drzwi do drzwi, stała się popularnym sposobem na uzyskanie nowych klientów, szczególnie dla alternatywnych dostawców, którzy weszli na rynek energii po jego liberalizacji w roku 2007. Wówczas, co niektórzy zapomnieli o etyce negocjacji handlowych i podjęli bezsensowny pęd do podpisanych umów w celu uzyskania kolejnych prowizji. Doszło do tego, że odbiorcy zaczęli proces zmiany sprzedawcy utożsamiać z wymuszeniami, a tak nie jest. Zmiana sprzedawcy ma przynosić korzyści, ale nie handlowcom, którzy stosują nieuczciwe technik i przymusu, tylko odbiorcom, którzy mają oszczędzać na rachunkach w domu. Na szczęście, prawo i zdrowy rozsądek jest po stronie konsumentów i oferuje kilka możliwości wycofania się z umowy na dostawę energii elektrycznej lub gazu ziemnego, która została pochopnie zawarta zwykle pod przymusem i jest owocem wymuszenia czy wprowadzenia klienta w błąd.
Ochrona konsumentów energii elektrycznej
Nad ochroną konsumentów czuwa UOKiK, w powiatach urzędują powiatowi rzecznicy praw konsumenta, którzy chętnie pomagają w takich i podobnych sprawach. Nad wypełnianiem przepisów energetycznych czuwa natomiast Prezes URE.Sprzedaż obwoźna, jako taka nie jest zakazana przez prawo, ale jeśli sprzedawca dopuszcza się niektórych praktyk zakazanych, to URE chroni odbiorców i potępiana nawiązywanie relacjach biznesowych w ten sposób.
Jak odstąpić od umowy zawartej na odległość?
Jeśli masz podpisałeś umowę na sprzedaż czy sprzedaż i dostawę energii poza lokalem sprzedawcy to jesteś upoważniony do odstąpienia od niej w terminie 14 dni od daty jej podpisania. Dotyczy to, jedynie takich umów, w których sprzedawca na druku umowy zawarł miejsce podpisania umowy i nie jest ono tożsame z jego siedzibą. Jeśli nie zostałeś powiadomiony przez sprzedawcę o możliwości odstąpienia od umowy, to prawo do odstąpienia od umowy przedłuża się do jednego roku.
Wycofanie musi być dostarczony do dostawcy w formie pisemnej, jeżeli nadanie następuje za pośrednictwem formularza on-line lub w innej formie możliwej na stronie internetowej dostawcy, dostawca musi potwierdzić, niezwłocznie, przyjęcia rezygnacji. Możesz też przystąpić do innego sprzedawcy, ale zapoznaj się z warunkami umowy oraz cenami energii, po to abyś mógł oszczędzać energię w domu i firmie.
Grażyna Kulik, Redaktor