Poradniki
Start Poradniki Odstąpienie od umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej?
Artykuł

Odstąpienie od umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej?

Prawie jedna trzecia Polaków, którzy mają doświadczenie w odstąpieniu od umowy, po zmianie sprzedawcy energii elektrycznej lub gazu ziemnego. Niestety, w wielu przypadkach jest to negatywne doświadczenie. Jeśli masz umowę ze sprzedawcą, który co inne go mówił a co innego wpisał w umowę, nie rozpaczaj - masz 14 dni by zrezygnować!

Jakie są warunki, zasady i procedury odnoszące się do odstąpienia od umowy zawartej na odległość?

Po pierwsze wyjaśnijmy, czym różni się rozwiązanie umowy od wypowiedzenia czy odstąpienia. Pojęć tych używamy zamiennie. Jednak ich znaczenie i skutki prawne są różne. Prawo rozumie rozwiązanie umowy, jako porozumienie stron umowy, które określają tryb oraz konsekwencje rozwiązania umowy. Natomiast odstąpienie i wypowiedzenie umowy to oświadczenie tylko jednej ze stron, zwykle tej niezadowolonej. Odstąpienie od umowy ma skutki w odniesieniu do przeszłości, oznacza to, że wówczas umowę, od której się odstąpiło traktuje się jak nigdy niezawartą. Skutki wypowiedzenia są zaś nieco inne, dotyczą przyszłości, złożeniu wypowiedzenia towarzyszy przerwanie usług w określonym. Wypowiedzenie może wywoływać skutki, jeśli jest prawidłowo złożone, czas, od kiedy skutki będą wywoływane może zostać zaplanowany. Często okres wypowiedzenia to 2-3 miesiące, toteż pismo wypowiadające należy złożyć przed tym miesiącem.

Sprzedaży energii poza lokalem przedsiębiorcy

Sprzedaż energii prowadzona w systemie (dor o dor) od drzwi do drzwi, stała się popularnym sposobem na uzyskanie nowych klientów, szczególnie dla alternatywnych dostawców, którzy weszli na rynek energii po jego liberalizacji w roku 2007. Wówczas, co niektórzy zapomnieli o etyce negocjacji handlowych i podjęli bezsensowny pęd do podpisanych umów w celu uzyskania kolejnych prowizji. Doszło do tego, że odbiorcy zaczęli proces zmiany sprzedawcy utożsamiać z wymuszeniami, a tak nie jest. Zmiana sprzedawcy ma przynosić korzyści, ale nie handlowcom, którzy stosują nieuczciwe technik i przymusu, tylko odbiorcom, którzy mają oszczędzać na rachunkach w domu. Na szczęście, prawo i zdrowy rozsądek jest po stronie konsumentów i oferuje kilka możliwości wycofania się z umowy na dostawę energii elektrycznej lub gazu ziemnego, która została pochopnie zawarta zwykle pod przymusem i jest owocem wymuszenia czy wprowadzenia klienta w błąd.

Ochrona konsumentów energii elektrycznej

Nad ochroną konsumentów czuwa UOKiK, w powiatach urzędują powiatowi rzecznicy praw konsumenta, którzy chętnie pomagają w takich i podobnych sprawach. Nad wypełnianiem przepisów energetycznych czuwa natomiast Prezes URE.Sprzedaż obwoźna, jako taka nie jest zakazana przez prawo, ale jeśli sprzedawca dopuszcza się niektórych praktyk zakazanych, to URE chroni odbiorców i potępiana nawiązywanie relacjach biznesowych w ten sposób.

Jak odstąpić od umowy zawartej na odległość?

Jeśli masz podpisałeś umowę na sprzedaż czy sprzedaż i dostawę energii poza lokalem sprzedawcy to jesteś upoważniony do odstąpienia od niej w terminie 14 dni od daty jej podpisania. Dotyczy to, jedynie takich umów, w których sprzedawca na druku umowy zawarł miejsce podpisania umowy i nie jest ono tożsame z jego siedzibą. Jeśli nie zostałeś powiadomiony przez sprzedawcę o możliwości odstąpienia od umowy, to prawo do odstąpienia od umowy przedłuża się do jednego roku.

Wycofanie musi być dostarczony do dostawcy w formie pisemnej, jeżeli nadanie następuje za pośrednictwem formularza on-line lub w innej formie możliwej na stronie internetowej dostawcy, dostawca musi potwierdzić, niezwłocznie, przyjęcia rezygnacji. Możesz też przystąpić do innego sprzedawcy, ale zapoznaj się z warunkami umowy oraz cenami energii, po to abyś mógł oszczędzać energię w domu i firmie.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Przeprowadzka: jak rozwiązać umowę na sprzedaż energii?
26 Sierpień 2015
Wyprowadzasz się do innego domu, mieszkania? Konieczne w tym przypadku jest wypowiedzenie umów za media, w tym za prąd i gaz. Można to zrobić na dwa s...
Wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej
30 Październik 2015
Konsumenta ma prawo żądać informacji i dokumentów, które potwierdzają z kim zawiera umowę. Umowa na sprzedaż energii elektrycznej może zawierać wiele ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7