Poradniki
Start Poradniki Wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej
Artykuł

Wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej

Konsumenta ma prawo żądać informacji i dokumentów, które potwierdzają z kim zawiera umowę. Umowa na sprzedaż energii elektrycznej może zawierać wiele zastrzeżeń. Żadne z nich nie może jednak ograniczać prawa dotyczące tego, że umowę zawartą poza lokalem przedsiębiorcy można wypowiedzieć w ciągu 14 dni.

wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej

Umowa poza lokalem czy umowa na odległość,co je odróżnia?

O umowie zawartej na odległość można mówić, jeśli konsument korzysta ze środków takich jak Internet, albo nawiązuje umowę poprzeztelefon. Nie wymaga ona jednoczesnej obecności stron. Zwykle, aby skutecznie zawrzeć umowę na sprzedaż energii, taką umowę odbiorca musi poświadczyć własnym podpisem. Niestety praktyka pokazuje, że sprzedawcy nie zawsze skłaniają się ku takim praktykom. Dodatkowo korzystają z rozwiązań techniki w przypadku przedłużaniu umów, wówczas wystarczy, że ich obecny odbiorca wyrazi zgodę telefonicznie na nowe warunki, co jest dowodem na przedużenie umowy.Umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa, wymaga obecności fizycznej obu stron. Taką umowę można zawrzeć wszędzie. Zwykle z takich form sprzedaży korzystają przedstawiciele handlowi, reprezentującysprzedawcę. Lokal przedsiębiorcy to miejsce gdzie prowadzi on swą działalność, adres ten powinien znajdować się w dokumentach rejestrowych. Prawo rozumie lokal, jako nieruchomość, jak i rzecz ruchomą, w której przedsiębiorca prowadzi swoją działalność.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Odstąpienie od umowyzawartej na odległość

Odbiorca ma prawo do odstąpieniaod umowy i to bez konsekwencji ze strony sprzedawcy. Termin liczy się od dnia zawarcia umowy. Umowa bądź inny załącznik powinien zawierać pouczenie o przysługującym prawie do odstąpienia, w przypadku braku takiego pouczenia termin na odstąpienie wygasa po 12 miesiącach.

Jak złożyć wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej?

Składając na piśmie oświadczenieo odstąpieniu od umowy. Jeśli sprzedawca udostępnia formularze przygotowane w tym celu, należy taki formularz wypełnić i złożyć osobiście w lokalu przedsiębiorcy. Odstąpienie można też przesłać na adres korespondencyjny, najlepiej za potwierdzeniem odbioru. Forma elektroniczna obowiązuje jedynie w przypadku, kiedy sprzedawca prowadzi taki rozdaj rozpatrywania wniosków. Pamiętaj aby po wniesieniu pisma drogą elektroniczną uzyskać potwierdzenie jego wniesienia.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Tauron wyłączenia. Sprawdź kiedy nie będzie prądu!
01 Styczeń 1970
Zaskakuje Cię brak prądu w domu lub firmie? Okazuje się, że nie przeczytałeś/aś komunikatu TAURONU znajdującego się na słupie, czy klatce schodowej o ...
Umowa sprzedaży energii elektrycznej
01 Styczeń 1970
Jak powinna wyglądać umowa sprzedaży energii elektrycznej?
Odszkodowanie za brak prądu
01 Styczeń 1970
Według taryfy ogłaszanej corocznie przez dystrybutorów energii odbiorcom należy się bonifikata za przerwy w dostawach, a co z odszkodowaniami?
Zmiana operatora energii – na jak długo podpisać umowę?
01 Styczeń 1970
Chcesz zmienić sprzedawcę prądu, ale nie wiesz na jak długo się wiązać? Na rok, dwa, trzy… Która opcja jest najkorzystniejsza?
Dostawcy energii elektrycznej - który jest najtańszy?
01 Styczeń 1970
Chcesz zmienić sprzedawcę prądu, ale nie wiesz który z nich jest najtańszy? Porównaj wszystkie propozycje. Zwróć uwagę na warunki umowy, cenniki, wnik...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7