Poradniki
Start Poradniki Odszkodowanie za linie energetyczne
Artykuł

Odszkodowanie za linie energetyczne

Właściciel posiadłości ma prawo do składania wniosku o przyznanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z kawałka jego posesji. Dystrybutorzy jednak są niechętni aby je wypłacać.

linie energetyczne

Fot. Flickr.com

Odszkodowanie za linie energetyczne

O odszkodowanie za linie energetyczne może starać się właściciel gruntu, na którym zakład energetyczny postawił słup. Nie ważny jest rodzaj słupa, może być drewniany, stalowy bądź betonowy.O odszkodowanie można starać się także kiedy nad posesją rozciągają się kable energetyczne. Prawo pozostawia właścicielowi swobodę w podjęciu decyzji , jeśli słup czy linie energetyczne przeszkadzają można żądać ich usunięcia na podstawie wezwania. Domagać się odszkodowania za 10 lat wstecz bądź ustalenie służebności przesyłu z ustaleniem wynagrodzenia na 10 lat do przodu.

Zakład energetyczny ma wygraną

Większość spraw tego typu ma finał w sądzie, gdyż dystrybutor – właściciel infrastruktury powołuje się na czas. Wiele słupów energetycznych zostało postawionych ponad 30 lat temu, zatem zakład energetyczny korzysta zcudzych gruntów świadomie poprzez zasiedzenie. W takim wypadku właściciel nie może wnioskować o odszkodowanie iwynagrodzenie za dalsze użytkowanie gruntu pod słupem.

Odszkodowanie za słupy energetyczne

Roszczenie w sprawie postawienia słupów czy przeciągnięcia linii energetycznych ma podstawę prawną w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. W swojej treści ustawa zawiera przepisy odnoszące się tzw. wejścia na teren. Podstawą prawną jest jednak art. 225 Kodeksu cywilnego (k.c), na podstawie którego można domagać się uznania firmy energetycznej jako samoistnego posiadacza. Dalsze artykułu określają jakie obowiązki ciążą na samoistnym posiadaczu.

Działka z dodatkiem

Nabywcy działki z słupem mogą wystąpić z wnioskiem bądź pozwem jako nowi właściciele. Praktyka jednak pokazuje, że w takich wypadkach zarówno sąd powszechny jaki i dystrybutor jest nieprzychylny.Najczęstszą odpowiedzią w tej sprawie jest odpowiedź opodobnej treści: "Należy zauważyć, że nabył Pan./Pani działkę wraz z istniejącym już słupem /siecią energetyczną tj tzw. "obciążeniem gruntu" W związku z tym, nie ma podstaw dowypłaty odszkodowania czy wypłaty za służebność."

Jak starać się o odszkodowanie?

Warto starać się o wypłatę odszkodowania, jeśli na naszej posesji znajdują się linie energetyczne. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że droga do uzyskania należnej rekompensaty wcale nie jest taka trudna. Najczęściej słupy energetyczne stoją na danym terenie przez wiele lat. Wówczas dochodzi do zasiedzenia. To sprawia, że wszelkie roszczenia się przedawniają i według firm energetycznych są one bezzasadne.

Firma helpfind zajmuje się odzyskiwaniem odszkodowań. Wystarczy przesłać wypełniony formularz i dołączyć dokumentację. Firma nie pobiera opłat za analizę dokumentów. Prowizja pobierana jest w momencie wygrania sprawy.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej
30 Październik 2015
Konsumenta ma prawo żądać informacji i dokumentów, które potwierdzają z kim zawiera umowę. Umowa na sprzedaż energii elektrycznej może zawierać wiele ...
Odszkodowanie za brak prądu po burzy. Zobacz jak dostać
21 Lipiec 2015
Brak prądu po burzy w okresie letnim dotyka niemal każdego z nas. Od zakładów energetycznych możemy jednak z tego tytułu domagać się bonifikat czy ods...
Tauron wyłączenia. Sprawdź kiedy nie będzie prądu!
14 Listopad 2014
Zaskakuje Cię brak prądu w domu lub firmie? Okazuje się, że nie przeczytałeś/aś komunikatu TAURONU znajdującego się na słupie, czy klatce schodowej o ...
Odszkodowanie za brak prądu
13 Październik 2015
Według taryfy ogłaszanej corocznie przez dystrybutorów energii odbiorcom należy się bonifikata za przerwy w dostawach, a co z odszkodowaniami?
Sfałszowanie podpisu na umowie sprzedaży energii
17 Październik 2016
Oczekujesz na rachunek, po pewnym czasie dostajesz go, ale w innej kopercie, z innym logotypem i nazwą firmy. Otwierasz, czytasz okazuje się, że zmien...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7