Poradniki
Start Poradniki Wysokość odszkodowania za słupy energetyczne
Artykuł

Wysokość odszkodowania za słupy energetyczne

Większość postanowień sądowych bazuje na opinii sporządzanej przez biegłego sądowego. Ci zaś muszą przestrzega prawa i bazują na „Powszechnych krajowych zasadach wyceny dla urządzeń przemysłowych.” Zanim wyruszymy na sądową batalię warto obliczyć nawet szacunkowo czy nam się to opłaca?

odszkodowanie za slupy energetyczne
Fot. Flickr.com

Słupy energetyczne - Zasady wyceny, co pod uwagę weźmie rzeczoznawca i sąd?

Istnieją dokumenty, które regulują postępowanie rzeczoznawcy przy określaniu wartości służebności przesyłu dla urządzeń przesyłowych i dystrybucyjnych, dla urządzeń ulokowanych bezprawnie na gruntach innych osób. Standardy wyceny tam opisane nie stanowią obecnie aktów prawnych, tylko wytyczne zalecane do stosowania przez rzeczoznawców majątkowych. Zatem rzeczoznawca oprze swoją wycenę w oparciu o własne doświadczenia jak i wytyczne, nie do końca uregulowane prawnie. Wiele sądów do ustalania kwoty odszkodowań bazuje także na orzecznictwie Sądu Najwyższego. Jedak są pewne stałe kryteria brane pod uwagę zarówno przez sąd jak i rzeczoznawców. Mowa tu o obliczeniach, które opierają się na skomplikowanym wzorze, jednak najpierw kilka uwag. Pod uwagę przy ustalaniu wysokości roszczenia bierze się zagospodarowanie terenu, uciążliwość, cenę gruntu, sąsiedztwo, oraz to czy usytuowanie słupa utrudnia korzystanie z nieruchomości. Do wyliczeń brana pod uwagę jest cena gruntu za metr kwadratowy jaką uzyskał by właściciel chcąc ją dzierżawić. Obliczenia skupiają się tylko na terytorium jakie zajmuje słup energetyczny, czy obszar gruntu nad którym przechodzą linie energetyczne. Ważna jest droga prowadząca do tego typu urządzeń, z której skorzysta właściciel (przedsiębiorstwo przesyłowe) w przypadku awarii czy modernizacji. Rolę odgrywa napięcie linii im jest ono większe tym większy pas gruntu wydzielamy. Plan zagospodarowania przestrzennego dostępny w Urzędzie danej Gminy powinien zawierać konkretne wartości. Różne źródła dostępne w sieci podają, że jeśli nad naszą głową znajduje się liniao napięciu 15-30 kW to wydzielamy pas 3 do 4 metrów, dla linii 110kW, 220kW i większej od 9 maksymalnie do 15 metrów. Jak jest naprawdę, zależy od rzeczoznawcy i sądu, który zawierzy opinii biegłego.Obliczenia długości pasa dla linii energetycznej.Biorąc pod uwagę wartość napięcia pamiętajmy, że pas energetyczny wydziela się po każdej ze stron osi linii energetycznej a nie de facto tylko nad nią. Zatem Jeśli wisi nad mami linia o napięci 30kW to pas będzie miał szczerość 8 metrów i będzie się rozciągał na długość linii energetycznej przechodzącej przez naszą działkę, przyjmijmy 120 metrową. Zatem 8m x 120m = 960m²Ważna jest też droga dojazdowa do pasa energetycznego czy słupa energetycznego, jej szerokość zawsze wynosi 2,5m powiedzmy, że droga wynosi 10m (25) po zsumowaniu mamy grunty o powierzchni 985m² za jakie należy nam się odszkodowanie.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Kwota warta wyzwania.
Większość opracowań zakłada, że ceną za m² jaką przyjmuje się do tego rodzaju obliczeń jest cena 1/10 ceny rzeczywistej wartości. W operatach szacunkowych stworzonych na potrzeby sądu rzeczoznawcy przyjmują cenę 2 lub 3 złotych za metr kwadratowy, rożni się ona od miejsca położenia działki. Większą kwotę uzyskają właściciele działek budowlanych niż rolnicy. W naszym przypadku przyjmiemy cenę 2zł za m² co daje nam 985m² x 2zł = 1970.00zł za miesiąc, w roku było by to 23.640.00zł za okres 10 lat możemy uzyskać kwotę 236.400.00zł.Powyższe obliczeni przyjmuje inną postać jeśli chodzi o grunty rolne gdzie odszkodowanie jest obliczane jako iloczyn powierzchni gruntu zajętego przez słupy, linie i stawki czynszu za 1m² z tytułu rocznej dzierżawy. W pierwszej kolejności jednak ta stawka zostanie przez biegłego pomniejszona w zależności od tego, na ile urządzenie energetyczne ogranicza rolnikowi użytkowanie pola i wpływa na utratę plonów. Pamiętajmy o 5% opłacie sądowej, dodatkowe koszty to powierzenie sprawy fachowcom z zakresu prawa, ale nie jest to wymagane.
Roszczenie z tytułu bezprawia.
Jeśli dojdzie do sprawy sądowej należy wyposażyć się w cierpliwość, nie panikujmy jeśli rzeczoznawca przedstawi nam bardziej skomplikowane obliczenia, bowiem to jego praca. Ważne jest jak określił to Sąd Apelacyjny w Warszawie, że wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości "powinno być adekwatne do stopnia inge­rencji w prawo własności." W sieci można znaleźć wiele głosów na temat samego postępowania odszkodowawczego jak i kwot jakie uzyskało się w związku z tym uzyskać. Jak podaje Rzecznik powiatu Ełk, jednemu z tamtejszych rolników udało się uzyskać kwotę 4 tysięcy złotych odszkodowania, która trzeba przyznać znacznie odbiega od kwoty naszych obliczeń, pomimo tego, że odszkodowanie dla rolników liczy się w inny sposób. Warto dodać, że kwota ta to wynik uzgodnienia polubownego a nie zasądzonego przez sąd. Kwoty zasądzone przez sąd też nie są olbrzymie kolejny rolnik otrzymał 7 tysięcy zł za 12 stojących na jego roli slupów. Bywa tak, że sąd nie uwzględnia obliczeń odszkodowawczych za istnienie słupa tylko za konieczność dojazdu do niego, co sprawia, że kwota odszkodowania znacznie maleje. Takie działanie zdaniem sądu znajduje oparcie w tym, że "firmy przesyłowe działają w imię wspólnego dobra," które wymaga poświęceń ze strony jednostki. Pamiętajmy, że nasze prawo przewiduje także środki zaskarżenia, z których możemy skorzystać jeśli nie usatysfakcjonuje nas postanowię I instancji, jak pokazuje praktyka, spory w tej sprawie zazwyczaj znajdują finał w sądach II instancji.
Zanim jednak złożymy pozew w sądzie należy przygotować dokumentację, co może okazać się wcale nie taką prostą czynnością. Warto wówczas korzystać z pomocy specjalistów z dziedziny odszkodowań, takich jak helpfind. Bez odpowiedniej dokumentacji trudno nam będzie w sądzie wywalczyć odszkodowanie.
Grażyna Kulik, Redaktor
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Wniosek o odszkodowanie wzór
20 Kwiecień 2016
Wniosek o odszkodowanie za brak prądu (rekompensatę) musi być prawidłowo zaadresowany, zawierać dane odbiorcy jak i wpłynąć do OSD w jak najszybszym c...
Odszkodowanie za słupy energetyczne (bezumowne korzystanie z naszej własności) – jak się do tego zabrać?
18 Wrzesień 2014
Jeśli na twojej działce stoi słup energetyczny to powinieneś zacząć działać. Do czynienie możemy mieć z słupem już stojącym, bo nabyliśmy działkę, bąd...
Odszkodowanie za wiatrak w sąsiedztwie
03 Listopad 2015
Elektrownie wiatrowe to nie tylko prąd ze źródeł ekologicznych, to także udręka dla okolicznych mieszkańców. Do Urzędów Gmin napływają wnioski o odszk...
Wzór wniosku o przyznanie służebności przesyłu oraz przyznanie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości
18 Wrzesień 2014
Zamieszczamy wzór wniosku, chętni mogą go przeredagować, pamiętajcie o ustaleniu odpowiedniego Sądu, do którego należy wystąpić z wnioskiem. ...
Wniosek o odszkodowanie za brak prądu
19 Kwiecień 2016
Kiedy odbiorcy energii elektrycznej maja prawo do wystąpienia z wnioskiem i domagania się odszkodowania za powstałe szkody w wyniku braku prądu?
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7