Poradniki
Start Poradniki Odszkodowanie za wiatrak w sąsiedztwie
Artykuł

Odszkodowanie za wiatrak w sąsiedztwie

Elektrownie wiatrowe to nie tylko prąd ze źródeł ekologicznych, to także udręka dla okolicznych mieszkańców. Do Urzędów Gmin napływają wnioski o odszkodowanie z tytułu utraty wartości nieruchomości. Czy są one jednak rozpatrywane? Jak starać się o odszkodowanie za wiatrak?

Złóż wniosek o ugodę

O wypłatę roszczeń z tytułu utraty wartości nieruchomości wnosi się na podstawie 36 art. Ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Właściciel nieruchomości, który nie może korzystać ze swojej nieruchomości w sposób dotychczasowy bądź zgodnie z przeznaczeniem ma prawo, żądać od gminy odszkodowania, albo wykupienia nieruchomości. Gminy są niechętne do podpisywania umów kończących ten konflikt, dlatego większość spraw ma swój finał w sądzie. Władze gmin odpierają ataki pojawiające się we wnioskach tym, że szkody wywołane pojawieniem się wiatraków są jedynie hipotetyczne. Spadek wartości działek faktycznie występuje, ale dotyczy to powierzchni niezabudowanych, przeznaczonych do sprzedaży. Gminy niechętnie wypłacają odszkodowania właścicielom, którzy występują z wnioskiem a nie mają w planach zbycia swojej nieruchomości, gdyż obecnie ją zamieszkują  i nie chcą się wyprowadzać a jedynie uzyskać środki pieniężne. W takich wypadkach pozostaje jedynie droga sądowa.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Wysokość odszkodowania za wiatrak w sąsiedztwie

Im bliżej do wiatraka tym bardziej spada wartość nieruchomości, działki tanieją także, jeśli w planie zagospodarowania pojawi się inwestycja w elektrownię wiatrową. Jest o co walczyć, statystyki podają, że działki, które za sąsiada mają wiatrak tracą na wartości nawet 50 proc, i o tę równowartość zwykle w pozwach wnioskują właściciele. Większość pozwów opiewa na wysokość równą wartości działki ustalony na dzień zakupu tej nieruchomości. Przepisy dotyczące odszkodowań są niedopracowane, dlatego to czy uda uzyskać się jakiś odszkodowanie zależy od przychylności sądu. Im więcej mieszkańców wystąpi z pozwem, tym większa szansa, że uda się uzyskać odszkodowanie. Gminy chcąc uchronić się od wydatków zwykle odpowiedzialność zrzucają na inwestora elektrowni wiatrowej, a ten wnosi o udokumentowanie szkody. 

Procedura odszkodowawcza w przypadku niechcianych wiatraków nie jest skomplikowana.  Zasadniczo możliwości są dwie. Najpierw należy złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Gminy. Znajduje się w nim kwota roszczeń, oraz uzasadnienie. Mimo to wiele spraw trafia do sądu. I to jest krok drugi.

W tym momencie niektórzy się poddają, bądź nie przygotowują się najlepiej do sądowej batalii. Większość osób, która stara się o odszkodowanie w sądzie, nie ma nawet własnego pełnomocnika. Uważają one, że to dodatkowe koszta. Obawiają się też, że poniosą straty w momencie przegranej. Tymczasem większość firm odszkodowawczych, takich jak helpfind nie pobiera żadnych opłat za analizę dokumentacji i prowadzenie sprawy. Prowizja pobierana jest dopiero od odszkodowania w momencie wygrania sprawy.

Wiatrak sąsiadem? Dlaczego nie?

Energia elektryczna pozyskiwana przez elektrownię wiatrową uważana jest za energię  tanią i ekologiczną. Niestety, poza darmowym wiatrem cała reszta to jedynie koszt sięgający kilkunastu tysięcy złotych. Wiatrak okazuje się też zmorą dla swoich sąsiadów, odgłos kręcących się śmigieł przy dużym wietrze jest nie do wytrzymania. Migające światła stają się przyczyną bezsennych nocy, a ludzie mieszkający nawet kilkaset metrów od wiatraka skarżą się na różnego typu dolegliwości związane ze zdrowiem. 

 

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Rzecznik praw konsumenta – energetyka
23 Październik 2015
Rzecznik praw konsumenta – energetyka
Na szczeblu państwowym ochroną konkurencji i konsumentów zajmuję się Prezes, na szczeblu lokalnym pomocy można poszukiwać u miejskich bądź powiatowych...
Czytaj dalej
Tauron wyłączenia. Sprawdź kiedy nie będzie prądu!
14 Listopad 2014
Tauron wyłączenia. Sprawdź kiedy nie będzie prądu!
Zaskakuje Cię brak prądu w domu lub firmie? Okazuje się, że nie przeczytałeś/aś komunikatu TAURONU znajdującego się na słupie, czy klatce schodowej o ...
Czytaj dalej
Odszkodowanie za brak prądu
13 Październik 2015
Odszkodowanie za brak prądu
Według taryfy ogłaszanej corocznie przez dystrybutorów energii odbiorcom należy się bonifikata za przerwy w dostawach, a co z odszkodowaniami?
Czytaj dalej
Wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej
30 Październik 2015
Wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej
Konsumenta ma prawo żądać informacji i dokumentów, które potwierdzają z kim zawiera umowę. Umowa na sprzedaż energii elektrycznej może zawierać wiele ...
Czytaj dalej
Wniosek o odszkodowanie wzór
20 Kwiecień 2016
Wniosek o odszkodowanie wzór
Wniosek o odszkodowanie za brak prądu (rekompensatę) musi być prawidłowo zaadresowany, zawierać dane odbiorcy jak i wpłynąć do OSD w jak najszybszym c...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7