Poradniki
Start Poradniki Odszkodowanie za brak prądu
Artykuł

Odszkodowanie za brak prądu

Według taryfy ogłaszanej corocznie przez dystrybutorów energii odbiorcom należy się bonifikata za przerwy w dostawach, a co z odszkodowaniami?

Fot. Flickr.com

Odszkodowanie czy faktycznie należy się odbiorcy?

Dystrybutorzy bronią sięinterpretują przepisy prawne na własną korzyść. Kodeks cywilny w swojej treści zawiera przepisy wyłączające odpowiedzialność, która spowodowana jest działaniem siły wyższej. Dla każdej szerokości geograficznej występują charakterystyczne zjawiska w naszym klimacie będą to burze i panujące od kilku lat wichury, dlatego nie można tego podciągnąć pod zdarzenie niezależne, których skutków nie można było przewidzieć i co za tym idzie powoływać się na kodeks cywilny. Od lat w polskiej energetyce słychać głosy,że sieci energetyczne potrzebują inwestycji, podobnie jak całe układy kogeneracji. Do przewidzenia było, że podczas upałów bloki energetyczne nie będą należycie chłodzone, jednak nikt nie przewidział, że temperatury powyżej 35 stopni C wystąpią w naszym kraju już w tym roku i będą trwać ponad miesiąc. Każdy przedsiębiorca działa na zasadzie ryzyka, dotyczy to też przedsiębiorstw energetycznych, które dopuściły do obecnego stanu sieci co zaowocowało przerwami w dostawach. Dlatego oprócz bonifikat można wnioskować o odszkodowania, o ile wypłata bonifikaty zagwarantowana jest umową, to o wypłaty odszkodowań trudniej.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Kiedy bonifikata…

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków działania systemu elektroenergetycznego odbiorcy zakwalifikowani do poszczególnych grup przyłączeniowych i dla odbiorców gospodarstw domowych bonifikata należy się kiedy jednorazowa przerwa przekroczy:

  • 16 godzin dla przerwy planowanej
  • 24 godziny dla przerwy nieplanowanej

Natomiast w ciągu roku łączna suma przerw długich i bardzo długich musi przekroczyć:

  • 35 godzin dla przerw planowanych
  • 48 godzin dla przerwnieplanowanych

Na podstawie innych rozporządzeń, taryfy i oczywiście umowy z dostawcą bonifikata należy się także za niedotrzymanie standardów jakościowych. Wysokość bonifikat oblicza się jako dziesięciokrotność ceny energii za okres w jakim wystąpiła przerwa. Sam zakład energetyczny nie wypłaca bonifikat, odbiorca musi o nie zawnioskować, a dystrybutor ma 30 dni na rozpatrzenie pisma.

a kiedy odszkodowanie?

Niestety odszkodowanie otrzymamy nieprędko, jeśli w ogóle zakład energetyczny je wypłaci. Odbiorca żądający odszkodowania musi dowieść, że z powodu braku prądu doznał szkody. Przerwa w braku ciągłości dostaw musi być dłuższa niż ta, która jest podstawą do uzyskania bonifikaty. Szkodą jaka została spowodowana brakiem energii jest przykładowo popsuta rura grzewcza czy urządzenie elektryczne a nawet grypa, która powstała na skutek chłodu w mieszkaniu. Wraz z opisaniem szkody należy podać wysokość zadość uczynienia, jakie chcemy uzyskać od zakładu energetycznego. Przedsiębiorcy zwykle wnioskują o wyrównanie strat, gdyż z powodu braku zasilania wstrzymali produkcję i nie wywiązali się z zamówienia. Szkoda nie jest jednak jedynym aspektem wniosku, brak prądu musi wystąpić z winy dostawcy, a to ciężko udowodnić. Faktura za prąd składa się z wielu pozycji, jedną z nich jest opłata stała za przesył energii,to powinno być podstawą do wnioskowania o odszkodowanie.Obowiązkiem dystrybutora jest przecież dbanie o instalację sieciową, utrzymywanie sieci w należytym jak i ciągłość dostaw. Praktyka pokazuje jednak inaczej większość wniosków o odszkodowania znajduje swój finał w sądzie powszechnym, gdyż są one odrzucane przez dystrybutora powołującego się na siłę wyższą.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Odszkodowanie za brak prądu po burzy. Zobacz jak dostać
21 Lipiec 2015
Brak prądu po burzy w okresie letnim dotyka niemal każdego z nas. Od zakładów energetycznych możemy jednak z tego tytułu domagać się bonifikat czy ods...
Przerwa w dostawie energii – jakie wybrać rezerwowe zasilanie?
03 Lipiec 2014
Posiadasz dom wyposażony w np. najnowszej generacji kocioł, kolektory albo kominek z wodnym płaszczem? Licz się z tym, że w przypadku przerw w dostawi...
Wniosek o odszkodowanie za brak prądu
19 Kwiecień 2016
Kiedy odbiorcy energii elektrycznej maja prawo do wystąpienia z wnioskiem i domagania się odszkodowania za powstałe szkody w wyniku braku prądu?
Tauron wyłączenia. Sprawdź kiedy nie będzie prądu!
14 Listopad 2014
Zaskakuje Cię brak prądu w domu lub firmie? Okazuje się, że nie przeczytałeś/aś komunikatu TAURONU znajdującego się na słupie, czy klatce schodowej o ...
Wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej
30 Październik 2015
Konsumenta ma prawo żądać informacji i dokumentów, które potwierdzają z kim zawiera umowę. Umowa na sprzedaż energii elektrycznej może zawierać wiele ...

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7