Poradniki
Start Poradniki Odszkodowanie za brak prądu po burzy. Zobacz jak dostać
Artykuł

Odszkodowanie za brak prądu po burzy. Zobacz jak dostać

Brak prądu po burzy w okresie letnim dotyka niemal każdego z nas. Od zakładów energetycznych możemy jednak z tego tytułu domagać się bonifikat czy odszkodowań. Ile można otrzymać?

Fot. Flickr.com

Bonifikaty za brak energii elektrycznej

O wypłatę bonifikat z tytułu braku prądu mogą się starać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Prawo do bonifikaty ma odbiorca energii, który został pozbawiony prądu jednorazowo dłużej niż 24 godziny (przerwy nieplanowane). Warto dodać, że w przypadku jednorazowych przerw planowanych limit godzin, który nie powoduje, że dostawcy energii są zobowiązani do wypłaty bonifikat wynosi 16. Ile można otrzymać za przedłużający siębrak dostępu do energii elektrycznej? Nie jest to dużakwota. Jest to dziesięciokrotna wysokość ceny energii elektrycznej, którą odbiorca zapłaciłby, gdy miał prąd i go zużył. Bonifikata jest wypłacana na pisemny wniosek odbiorcy, a zakład energetyczny na jego rozpatrzenie ma 30 dni.

Odszkodowanie za brak prądu

Konsumenci mogą także do dystrybutora energii zwrócić się o wypłacenie odszkodowania za powstałe w wyniku braku prądu szkody. Przedsiębiorstwo energetyczne może jednak odmówić "zasłaniając się" działaniem siły wyższej. W umowach na dystrybucje energii elektrycznej zazwyczaj jest zapis, że odszkodowanie nie jest wypłacane w przypadku działania siły wyższej. Nieco inaczej wygląda to w przypadku bonifikat – tutaj kwestia siły wyższej jest rozpatrywana przez sądy. Jeden z wyroków Sądu Najwyższego mówi, że bonifikata należy się odbiorcy energii niezależnie czy stwierdzono działalność siły wyższej czy też nie.

Nie należy obawiać, że zakład energetyczny w sądzie będzie ukrywał się za różnorodnymi paragrafami i kruczkami prawnymi. Przepisy prawa i stanowisko Sądu Najwyższego sprawiają, że nie jest trudno uzyskać korzystny wyrok. W przypadku odszkodowania wystarczy udokumentować odpowiednio szkody.

Mimo to wiele osób nie czuje się jednak na siłach, aby się procesować. Nie musi to oznaczać rezygnacji z należnego odszkodowania.. Warto w takiej sytuacji zwrócić się do firmy zajmującej się odzyskiwaniem odszkodowań. Jedną z takich firm jest helpfind.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Wniosek o odszkodowanie wzór
20 Kwiecień 2016
Wniosek o odszkodowanie za brak prądu (rekompensatę) musi być prawidłowo zaadresowany, zawierać dane odbiorcy jak i wpłynąć do OSD w jak najszybszym c...
Odszkodowanie za brak prądu
13 Październik 2015
Według taryfy ogłaszanej corocznie przez dystrybutorów energii odbiorcom należy się bonifikata za przerwy w dostawach, a co z odszkodowaniami?
Odcięli Ci prąd? Sprawdź, ile wynosi cena podłączenia prądu!
04 Marzec 2015
Nie uregulowałeś rachunku za prąd, kolejne upomnienie a Ty nadal nie masz środków na koncie by uregulować zaległości? Zobacz ile zapłacisz za wznowie...
Wyłączenia energii. Awaria czy prace modernizacyjne?
20 Październik 2015
Jedną z najgorszych rzeczy jaka może się przytrafić jest... Okazuje się, że wyłączenie energii elektrycznej, uciążliwe są te przerwy, które trwają dłu...
Odszkodowanie za linie energetyczne
21 Październik 2015
Właściciel posiadłości ma prawo do składania wniosku o przyznanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z kawałka jego posesji. Dystrybutorzy jednak ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7