Fot. Flickr.com
Bonifikaty za brak energii elektrycznej
O wypłatę bonifikat z tytułu braku prądu mogą się starać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Prawo do bonifikaty ma odbiorca energii, który został pozbawiony prądu jednorazowo dłużej niż 24 godziny (przerwy nieplanowane). Warto dodać, że w przypadku jednorazowych przerw planowanych limit godzin, który nie powoduje, że dostawcy energii są zobowiązani do wypłaty bonifikat wynosi 16. Ile można otrzymać za przedłużający siębrak dostępu do energii elektrycznej? Nie jest to dużakwota. Jest to dziesięciokrotna wysokość ceny energii elektrycznej, którą odbiorca zapłaciłby, gdy miał prąd i go zużył. Bonifikata jest wypłacana na pisemny wniosek odbiorcy, a zakład energetyczny na jego rozpatrzenie ma 30 dni.
Odszkodowanie za brak prądu
Konsumenci mogą także do dystrybutora energii zwrócić się o wypłacenie odszkodowania za powstałe w wyniku braku prądu szkody. Przedsiębiorstwo energetyczne może jednak odmówić "zasłaniając się" działaniem siły wyższej. W umowach na dystrybucje energii elektrycznej zazwyczaj jest zapis, że odszkodowanie nie jest wypłacane w przypadku działania siły wyższej. Nieco inaczej wygląda to w przypadku bonifikat – tutaj kwestia siły wyższej jest rozpatrywana przez sądy. Jeden z wyroków Sądu Najwyższego mówi, że bonifikata należy się odbiorcy energii niezależnie czy stwierdzono działalność siły wyższej czy też nie.
Nie należy obawiać, że zakład energetyczny w sądzie będzie ukrywał się za różnorodnymi paragrafami i kruczkami prawnymi. Przepisy prawa i stanowisko Sądu Najwyższego sprawiają, że nie jest trudno uzyskać korzystny wyrok. W przypadku odszkodowania wystarczy udokumentować odpowiednio szkody.
Mimo to wiele osób nie czuje się jednak na siłach, aby się procesować. Nie musi to oznaczać rezygnacji z należnego odszkodowania.. Warto w takiej sytuacji zwrócić się do firmy zajmującej się odzyskiwaniem odszkodowań. Jedną z takich firm jest helpfind.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna