Fot. Flickr.com
Ustawa prawo energetyczne
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku w swoją treścią ma kształtować politykę energetyczną państwa. Ustawodawca miał na celu tworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju. Przepisy i podejmowane na ich podstawie decyzje mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne.Normy propagujące oszczędne, racjonalne użytkowanie paliw i energii jak i rozwój konkurencji rozumiany jako przeciwdziałanie monopoli także znalazły się w treści ustawy.
Cel ustawy
Celem ustawy jest tworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju kraju, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, oszczędnego i racjonalnego użytkowania paliw i energii, rozwoju konkurencji, przeciwdziałania negatywnym skutkom naturalnych monopoli, uwzględniania wymogów ochrony środowiska, zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych oraz równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii. Ograny państwowe takiej Prezes URE oraz przedsiębiorcy zajmujący się handlem, sprzedażą i dystrybucją muszą stosować się do zapisów ustawy, która poza definicjami ustawowymi reguluje ich obowiązki. Ustawa ma także na celu uwzględnienie wymogów z zakresu ochrony środowiska.
Polityka energetyczna państwa
Analizując ustawę można dojść do wniosku, że w skład problemem energetycznej polityki państwowej jest:
- bilans paliwowo-energetyczny całego kraju
- zdolności wytwórcze krajowych źródeł i paliw energetycznych
- linie przesyłowe i ich zdolność do nieprzerwalnego przesyłu
- efektywność energetyczna
- ochrona środowiska i przedsięwzięcia w tym zakresie
- wykorzystanie i rozwój źródeł odnawialnych
- współpraca narodowa
- restrukturyzacja sektora energetycznego
Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku
Polityka energetyczna powinna być zgodna z zasadą zrównoważonego rozwoju kraju. Realizacja Poliki powinna być ujęta w szerokim okresie czasowym, nie krótszym niż 20 lat. Ustalając program wykonawczy działań na okres 4 lat, zawsze ustala się instrumenty jego realizacji.
Definicje ustawowe
Dystrybucja - transport energii sieciami energetycznymi w celu dostarczenia ich do odbiorcy z wyłączeniem sprzedaży.
Obrót - gospodarcza działalność, która polega na handlu energią na rynku detalicznym bądź hurtowym.
Sprzedaż – bezpośrednia sprzedaż energii przez podmiot, który zajmuje się jej wytwarzaniem, a także odsprzedaż energii przez podmioty, które zajmują się obrotem.
Sieć przesyłowa – sieć elektroenergetyczna wysokiego bądź średniego napięcia.
Odbiorca – każdy, kto pobiera energię na podstawie umowy z przedsiębiorstwem energetycznym.
Grażyna Kulik, Redaktor