Poradniki
Start Poradniki Okresy rozliczeniowe, jaki jest najkorzystniejszy?
Artykuł

Okresy rozliczeniowe, jaki jest najkorzystniejszy?

Jeśli nasz licznik spisywany jest co miesiąc to oznacz, że płacimy za faktycznie popraną energię czy zużycie prognozowane? Jakie okresy rozliczeniowe może zaproponować nam sprzedawca?

Fot. Flickr.com
Okres rozliczeniowy
Wyróżniamy kilka okresów rozliczeniowych, są one sprzężone z taryfą energetyczną:
  • Okres miesięczny,
  • Okres dwumiesięczny
  • Okres czteromiesięczny,
  • Okres półroczny,
  • Okres roczny.
Za okres rozliczeniowy uważa się czas od jednego odczytu licznika do drugiego.
 
System rozliczeniowy
Pobieranie opłaty za sprzedaż i dystrybucje energii elektrycznej oparty jest na rzeczywistym zużyciu czyli na tym co faktycznie pobraliśmy, na rzeczywistych wskazaniach licznika. Wyróżniamy jeszcze prognozowane zużycie. Prognozowy system rozliczeń dosięgnie każdego kto rozlicza się za energię w dłuższym okresie niż jeden miesiąc. Zatem jeśli pracownik zakładu energetycznego spisuje Twój licznik raz na pół roku ale ty co miesiąc otrzymujesz fakturę wiedz, że są one naliczana za prognozowe zużycie energii.
 
Jak jest wyliczane?
Płatności naliczane za prognozowane zużycie wylicza się na podstawie zużycia wyznaczonego w oparciu o ostatni rzeczywisty pobór z uwzględnieniem pobranej energii w roku poprzednim. Podstawę do takiego rozliczania daje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 18 sierpnia 2011. Dla każdego gospodarstwa określa się charakterystykę zużycia, zatem zakład energetyczny określa nasze średnie dobowe czy miesięczne zużycie. Znaczenia ma także ilość dni jakie pozostały do ponownego odczytu. Faktura otrzymana zaraz po odczytaniu licznika jest fakturą korygującą. Pomniejsza ona wartość prognozowaną bądź uwzględnia jej wzrost w zależności od tego co wskazał licznik.
 
Wiele roszczeń
Konsumenci energii składają wiele roszczeń odnośnie prognozowanego zużycia. W okresie wakacyjnym kiedy nie ma nas w domu otrzymujemy fakturę nie różniąca się zbytnio od poprzedniej. Dlaczego, przecież nie było nas w domu, odłączyliśmy sprzęty od prądu by nie mieć nieprzyjemności w razie awarii. Pomimo tego otrzymujemy wysoką płatność. Faktura korekta jaką otrzymaliśmy po odczycie urządzenia pomiarowego nadal opiewa na wysoką kwotę, pamiętaj, że poza zużyciem naliczane są też opłaty za dystrybucję  i opłata handlowa. Co zrobić? Możemy reklamować fakturę za prąd.
 
Zróbmy coś więcej
Sprzedawca musi udzielić nam odpowiedzi na jakiej podstawie obliczył nasze prognozowe zużycie, posiada on informacje o tym ile energii pobraliśmy w zeszłym roku. Może w tym roku we wakacje nie było nas w domu ale w zeszłym urządzaliśmy imprezę, kosiliśmy trawę, pobieraliśmy wodę za pomocą pompy. Wszystko to miało znaczenie. Chociaż sprzedawca mówi, że naliczanie prognozowane może być obarczone jedynie 2-3% błędu, warto kontrolować swoje płatności. Można też zmienić okres rozliczeniowy na krótszy, wówczas nasz licznik będzie spisywany częściej.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Jak czytać swój rachunek za prąd? Rozszyfruj wszystkie opłaty!
09 Luty 2014
Jak czytać swój rachunek za prąd? Rozszyfruj wszystkie opłaty!
Faktura za energię elektryczną to jeden z najbardziej skomplikowanych dokumentów, z jakimi spotykasz się w obsłudze płatności. Zamiast prostej informa...
Czytaj dalej
Sfałszowanie podpisu na umowie sprzedaży energii
17 Październik 2016
Sfałszowanie podpisu na umowie sprzedaży energii
Oczekujesz na rachunek, po pewnym czasie dostajesz go, ale w innej kopercie, z innym logotypem i nazwą firmy. Otwierasz, czytasz okazuje się, że zmien...
Czytaj dalej
Za duży rachunek za prąd? Wprowadź kilka zasad i zmień przyzwyczajenia
23 Maj 2017
Za duży rachunek za prąd? Wprowadź kilka zasad i zmień przyzwyczajenia
Opłaty za energię elektryczną pochłaniają sporą część budżetów polskich rodzin. Średnio na prąd wydajemy 176 zł miesięcznie. Rachunki można jednak nie...
Czytaj dalej
Jak odczytać fakturę RWE
24 Listopad 2014
Jak odczytać fakturę RWE
Nie wiesz gdzie znajduje się Twój nr klienta lub masz problem z określeniem ile kWh zużyłeś? Odszyfrowaliśmy dla Ciebie fakturę RWE.
Czytaj dalej
Zawyżone rachunki za prąd
24 Listopad 2016
Zawyżone rachunki za prąd
Otrzymałeś fakturę za energię elektryczną, z której wysokością się nie zgadzasz? Masz podejrzenia, że nieprawidłowo odczytano stan licznika lub urządz...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7