Poradniki
Start Poradniki Okresy rozliczeniowe, jaki jest najkorzystniejszy?
Artykuł

Okresy rozliczeniowe, jaki jest najkorzystniejszy?

Jeśli nasz licznik spisywany jest co miesiąc to oznacz, że płacimy za faktycznie popraną energię czy zużycie prognozowane? Jakie okresy rozliczeniowe może zaproponować nam sprzedawca?

Fot. Flickr.com
Okres rozliczeniowy
Wyróżniamy kilka okresów rozliczeniowych, są one sprzężone z taryfą energetyczną:
  • Okres miesięczny,
  • Okres dwumiesięczny
  • Okres czteromiesięczny,
  • Okres półroczny,
  • Okres roczny.
Za okres rozliczeniowy uważa się czas od jednego odczytu licznika do drugiego.
System rozliczeniowy
Pobieranie opłaty za sprzedaż i dystrybucje energii elektrycznej oparty jest na rzeczywistym zużyciu czyli na tym co faktycznie pobraliśmy, na rzeczywistych wskazaniach licznika. Wyróżniamy jeszcze prognozowane zużycie. Prognozowy system rozliczeń dosięgnie każdego kto rozlicza się za energię w dłuższym okresie niż jeden miesiąc. Zatem jeśli pracownik zakładu energetycznego spisuje Twój licznik raz na pół roku ale ty co miesiąc otrzymujesz fakturę wiedz, że są one naliczana za prognozowe zużycie energii.
Jak jest wyliczane?
Płatności naliczane za prognozowane zużycie wylicza się na podstawie zużycia wyznaczonego w oparciu o ostatni rzeczywisty pobór z uwzględnieniem pobranej energii w roku poprzednim. Podstawę do takiego rozliczania daje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 18 sierpnia 2011. Dla każdego gospodarstwa określa się charakterystykę zużycia, zatem zakład energetyczny określa nasze średnie dobowe czy miesięczne zużycie. Znaczenia ma także ilość dni jakie pozostały do ponownego odczytu. Faktura otrzymana zaraz po odczytaniu licznika jest fakturą korygującą. Pomniejsza ona wartość prognozowaną bądź uwzględnia jej wzrost w zależności od tego co wskazał licznik.
Wiele roszczeń
Konsumenci energii składają wiele roszczeń odnośnie prognozowanego zużycia. W okresie wakacyjnym kiedy nie ma nas w domu otrzymujemy fakturę nie różniąca się zbytnio od poprzedniej. Dlaczego, przecież nie było nas w domu, odłączyliśmy sprzęty od prądu by nie mieć nieprzyjemności w razie awarii. Pomimo tego otrzymujemy wysoką płatność. Faktura korekta jaką otrzymaliśmy po odczycie urządzenia pomiarowego nadal opiewa na wysoką kwotę, pamiętaj, że poza zużyciem naliczane są też opłaty za dystrybucję i opłata handlowa. Co zrobić? Możemy reklamować fakturę za prąd.
Zróbmy coś więcej
Sprzedawca musi udzielić nam odpowiedzi na jakiej podstawie obliczył nasze prognozowe zużycie, posiada on informacje o tym ile energii pobraliśmy w zeszłym roku. Może w tym roku we wakacje nie było nas w domu ale w zeszłym urządzaliśmy imprezę, kosiliśmy trawę, pobieraliśmy wodę za pomocą pompy. Wszystko to miało znaczenie. Chociaż sprzedawca mówi, że naliczanie prognozowane może być obarczone jedynie 2-3% błędu, warto kontrolować swoje płatności. Można też zmienić okres rozliczeniowy na krótszy, wówczas nasz licznik będzie spisywany częściej.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Rady dla odbiorców energii wybierających się na ferie
19 Luty 2015
Planujemy wyjazd w wyprzedzeniem aby nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci braku miejsc w hotelu. Planowanie wakacji, spakowanie odpow...
Wypowiedzenie umowy na sprzedaż energii
30 Czerwiec 2016
Słyszałeś o zmieni sprzedawcy energii, a może coś o tym czytałeś? Zmiana sprzedawcy opłaca się, ale należy uważać, aby nie wpaść z deszczu pod rynnę?...
Ile wynosi opłata przejściowa?
09 Listopad 2016
Przeglądając swój rachunek za prąd z pewnością natkniesz się na pozycję: opłata przejściowa. Co to jest za opłata? Od czego zależy jej wysokość? Dowie...
Wysoki rachunek za prąd
27 Październik 2015
Istnieje wiele możliwości, aby obniżyć rachunki za prąd. Wielokrotnie na naszym portalu pojawiały się poradniki na temat: Jak obniżyć rachunki za ener...
Jak odczytać fakturę RWE
24 Listopad 2014
Nie wiesz gdzie znajduje się Twój nr klienta lub masz problem z określeniem ile kWh zużyłeś? Odszyfrowaliśmy dla Ciebie fakturę RWE.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7