Poradniki
Start Poradniki Okresy rozliczeniowe, jaki jest najkorzystniejszy?
Artykuł

Okresy rozliczeniowe, jaki jest najkorzystniejszy?

Jeśli nasz licznik spisywany jest co miesiąc to oznacz, że płacimy za faktycznie popraną energię czy zużycie prognozowane? Jakie okresy rozliczeniowe może zaproponować nam sprzedawca?

Fot. Flickr.com
Okres rozliczeniowy
Wyróżniamy kilka okresów rozliczeniowych, są one sprzężone z taryfą energetyczną:
  • Okres miesięczny,
  • Okres dwumiesięczny
  • Okres czteromiesięczny,
  • Okres półroczny,
  • Okres roczny.
Za okres rozliczeniowy uważa się czas od jednego odczytu licznika do drugiego.
System rozliczeniowy
Pobieranie opłaty za sprzedaż i dystrybucje energii elektrycznej oparty jest na rzeczywistym zużyciu czyli na tym co faktycznie pobraliśmy, na rzeczywistych wskazaniach licznika. Wyróżniamy jeszcze prognozowane zużycie. Prognozowy system rozliczeń dosięgnie każdego kto rozlicza się za energię w dłuższym okresie niż jeden miesiąc. Zatem jeśli pracownik zakładu energetycznego spisuje Twój licznik raz na pół roku ale ty co miesiąc otrzymujesz fakturę wiedz, że są one naliczana za prognozowe zużycie energii.
Jak jest wyliczane?
Płatności naliczane za prognozowane zużycie wylicza się na podstawie zużycia wyznaczonego w oparciu o ostatni rzeczywisty pobór z uwzględnieniem pobranej energii w roku poprzednim. Podstawę do takiego rozliczania daje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 18 sierpnia 2011. Dla każdego gospodarstwa określa się charakterystykę zużycia, zatem zakład energetyczny określa nasze średnie dobowe czy miesięczne zużycie. Znaczenia ma także ilość dni jakie pozostały do ponownego odczytu. Faktura otrzymana zaraz po odczytaniu licznika jest fakturą korygującą. Pomniejsza ona wartość prognozowaną bądź uwzględnia jej wzrost w zależności od tego co wskazał licznik.
Wiele roszczeń
Konsumenci energii składają wiele roszczeń odnośnie prognozowanego zużycia. W okresie wakacyjnym kiedy nie ma nas w domu otrzymujemy fakturę nie różniąca się zbytnio od poprzedniej. Dlaczego, przecież nie było nas w domu, odłączyliśmy sprzęty od prądu by nie mieć nieprzyjemności w razie awarii. Pomimo tego otrzymujemy wysoką płatność. Faktura korekta jaką otrzymaliśmy po odczycie urządzenia pomiarowego nadal opiewa na wysoką kwotę, pamiętaj, że poza zużyciem naliczane są też opłaty za dystrybucję i opłata handlowa. Co zrobić? Możemy reklamować fakturę za prąd.
Zróbmy coś więcej
Sprzedawca musi udzielić nam odpowiedzi na jakiej podstawie obliczył nasze prognozowe zużycie, posiada on informacje o tym ile energii pobraliśmy w zeszłym roku. Może w tym roku we wakacje nie było nas w domu ale w zeszłym urządzaliśmy imprezę, kosiliśmy trawę, pobieraliśmy wodę za pomocą pompy. Wszystko to miało znaczenie. Chociaż sprzedawca mówi, że naliczanie prognozowane może być obarczone jedynie 2-3% błędu, warto kontrolować swoje płatności. Można też zmienić okres rozliczeniowy na krótszy, wówczas nasz licznik będzie spisywany częściej.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Wysokie rachunki za prąd
20 Październik 2014
Nie lubisz otrzymywać rachunków? My też nie, niestety nie powiemy jak ich uniknąć, ale znamy skuteczne sposoby jak je obniżyć.
Prąd - za co tak naprawdę płacimy?
21 Lipiec 2015
Kiedy dostajemy rachunek za prąd przede wszystkim zwracamy uwagę na kwotę do zapłaty. Sprawdzamy też informacje potrzebne do przelewu (numer faktury o...
Ile wynosi opłata przejściowa?
09 Listopad 2016
Przeglądając swój rachunek za prąd z pewnością natkniesz się na pozycję: opłata przejściowa. Co to jest za opłata? Od czego zależy jej wysokość? Dowie...
Odszkodowanie za linie energetyczne
21 Październik 2015
Właściciel posiadłości ma prawo do składania wniosku o przyznanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z kawałka jego posesji. Dystrybutorzy jednak ...
Rzecznik praw konsumenta – energetyka
23 Październik 2015
Na szczeblu państwowym ochroną konkurencji i konsumentów zajmuję się Prezes, na szczeblu lokalnym pomocy można poszukiwać u miejskich bądź powiatowych...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7