Poradniki
Start Poradniki Prąd - za co tak naprawdę płacimy?
Artykuł

Prąd - za co tak naprawdę płacimy?

Kiedy dostajemy rachunek za prąd przede wszystkim zwracamy uwagę na kwotę do zapłaty. Sprawdzamy też informacje potrzebne do przelewu (numer faktury oraz numer konta). Na otrzymaną fakturę składa się jednak wiele pośrednich opłat, których zazwyczaj kompletnie nie rozumiemy. Co oznaczają? Sprawdźmy.

Na wstępie warto podkreślić, że za taką a nie inną formułę rachunku za prąd odpowiedzialni są nie sprzedawcy lecz obowiązujące prawo. Składa się na nią nie tylko sam koszt prądu ale i koszt infrastruktury – sieć przesyłowa, liczniki, odczytywanie zapisów. Opłaty obliczane są na podstawie danych dwóch podmiotów – Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) oraz sprzedawcy energii elektrycznej. Na OSD składają się: opłata zmienna sieciowa oraz opłata jakościowa.

Opłaty zmienne

Opłata zmienna sieciowa jest naliczana w zależności od zużycia prądu w danym okresie. Przykładowo, jeżeli w danym miesiącu zużyto 80 kWh, a stawka za kWh wynosi 0,54 zł można łatwo obliczyć, że należność wyniesie 43,20 (80 kWh x 0,54 zł/kWh). Z kolei opłata jakościowa zapewnia niezawodność i jakość bieżących dostaw energii elektrycznej. Opłata jakościowa zależy również od wielkości zużycia, oblicza się ją jak opłatę zmienną, stawka zależy od operatora.

Opłaty stałe

Na rachunku tuż przy opłatach zmiennych widnieją również opłaty stałe. Zalicza się do nich opłaty za dystrybucję, opłaty abonamentowe oraz przejściowe. Opłata za dystrybucję stanowi 50 – 60% kwoty jaką płacimy za prąd. Jest naliczana przez lokalnego Operatora Systemu Dystrybucyjnego właściciela sieci elektroenergetycznej. Część opłat jest obligatoryjna dla wszystkich odbiorców, z tych środków pokrywane są koszty utrzymania i rozwoju sieci przesyłowych. Drugą część stanowią kary za nieprzestrzeganie warunków umowy dystrybucyjnej, np. przekroczenie mocy umownej. Każdy odbiorca energii elektrycznej w momencie podłączenia do sieci energetycznej deklaruje jaką maksymalną moc zamierza z niej pobrać, ta właśnie wielkość to moc umowna. Służy on dostawcy do określenie odpowiedniego typu przyłącza, wielkości zabezpieczeń. Jest także podstawą do naliczania opłat stałych za energię elektryczną.

Opłata przejściowa to nic innego jako przychód elektrowni mający na celu pokrycie kosztów rozwiązanych kredytów bankowych zaciągniętych wcześniej na rozbudowę mocy wytwórczych. Wysokość opłaty ustala URE, stawki są różne zarówno dla gospodarstw domowych jak i firm. Wszystko zależy m.in. od rocznego zużycia prądu, rodzaju sieci i napięcia. Z kolei opłata abonamentowa to nic innego jak koszt odczytania liczników i ich kontroli.

Reasumując: możemy płacić rachunki za prąd nawet wtedy, kiedy go nie zużywamy, np. opłacając rachunki w zimie za domek letniskowy. Jeśli uważamy, że płacimy zbyt wiele, warto rozważyć zmianę taryfy, operatora. Najwygodniej skorzystać będzie z porównywarki, która przedstawi najbardziej atrakcyjne oferty spełniające nasze wymagania.

Artykuł pochodzi z portalu TotalMoney.pl

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Enea płatności
24 Listopad 2016
Jesteś klientem Enea? Sprawdź jak szybko i wygodnie regulować rachunki za energię elektryczną.
Za duży rachunek za prąd? Wprowadź kilka zasad i zmień przyzwyczajenia
23 Maj 2017
Opłaty za energię elektryczną pochłaniają sporą część budżetów polskich rodzin. Średnio na prąd wydajemy 176 zł miesięcznie. Rachunki można jednak nie...
Ile kosztuje 1 kWh? Sprawdź czy nie przepłacasz!
04 Listopad 2014
Większość Polaków nie wie, za co płaci dostając rachunek za energię elektryczną. Nie dziwi nas to, faktura za prąd nie wyjaśnia niczego, widzimy tylko...
Ile kosztuje kilowat prądu?
22 Kwiecień 2015
Nurtuje Cię ile kosztuje prąd? Co oznaczają znajdujące się na rachunku opłaty, jakie są ceny prądu na rynku hurtowym, a ile za energię elektryczną pła...
Jak czytać swój rachunek za prąd? Rozszyfruj wszystkie opłaty!
09 Luty 2014
Faktura za energię elektryczną to jeden z najbardziej skomplikowanych dokumentów, z jakimi spotykasz się w obsłudze płatności. Zamiast prostej informa...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7