Poradniki
Start Poradniki Ile kosztuje kilowat prądu?
Artykuł

Ile kosztuje kilowat prądu?

Nurtuje Cię ile kosztuje prąd? Co oznaczają znajdujące się na rachunku opłaty, jakie są ceny prądu na rynku hurtowym, a ile za energię elektryczną płacą zwykli konsumenci? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

kwh cena

Fot. Flickr.com

Ile wynosikWh cena w hurcie, a ile płacimy my?

Jak podał Urząd Regulacji Energetyki w roku ubiegłym średnia cena energii na rynku hurtowym wyniosła 163,58 zł/MWh. W porównaniu do roku 2013 cena spadła aż o blisko 10%. Jeśli chodzi o cenęprądu dla zwykłego Kowalskiego to średnia cena w roku 2014 wyniosła 0,4927 zł za kilowatogodzinę (bez podatku VAT). W roku 2013 wyniosła 0,5048 zł/kWh.

Energia czynna

To jedna z większych opłat na naszym rachunku za prąd. Tutaj płacimy za to ile energii elektrycznejzużyliśmy. To ile kosztuje pradzależy od grupy taryfowej, do której należymy. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe to wyróżniamy przede wszystkim trzy typu taryf G: G11 (cena prądu jest taka sama przez całą dobę), G12 (dwie strefy czasowe: szczytowa – droższa, pozaszczytowa – tańsza), G12w (tutaj także dwie strefy: szczytowa i pozaszczytowa – obowiązująca w wybrane godziny w dni robocze oraz przez całą dobę w weekendy i święta).

Składnik stały stawki sieciowej

Jest to opłata dotycząca kosztów eksploatacji oraz modernizacji sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej. Tutaj stawka jest uzależniona od tego, jaki posiadamy układ rozliczeniowo-pomiarowy: 1-fazowy (przeważnie mieszkania) albo 3-fazowy (głównie domy itp.).

Składnik zmienny stawki sieciowej

Z tej opłaty pokrywane są koszty odnoszące się do dostarczania prądu od elektrowni do odbiorcy, a więc straty pojawiające się przy przesyle prądu oraz opłaty wynikające z transportu energii przez sieci, które są własnością innych operatorów energii bądź przedsiębiorstw energetycznych. Wysokość tej opłaty jest zależna od ilości zużytego przez nas prądu.

Stawka jakościowa

Tutaj płacimy za utrzymanie oraz użytkowanie z krajowego systemu przesyłu energii, a operatorem tych sieci są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Każdy odbiorca energii płaci, zatem za utrzymanie tego systemu, zapewnienia jakości oraz stabilności jego działania.

Opłata przejściowa

W wyniku zaleceń Komisji Europejskiej rozwiązaniu uległy długoterminowe kontrakty na zakup mocy i energii elektrycznej z największych w naszym kraju elektrowni przez PSE. Ostatnie kontrakty wygasną w 2027 roku, a zostały zawarte, jako zabezpieczenie kredytów, które zaciągnięto na realizację energetycznych inwestycji. Można się spodziewać, że w roku 2027 opłata ta zniknie z faktur za prąd.

Opłata abonamentowa

Opłata ta dotyczy kosztów obsługi klienta, czyli np. odczyt licznika przez inkasenta, wystawienie faktury.

Opłata OZE

Od 1-szego lipca 2016 roku na fakturach za energię elektryczną w części za usługę dystrybucji energii elektrycznejzaczęła się pojawiać nowa opłata. Opłata OZE, bo o niej tu mowa została wprowdzona związku z nowalizacjąustawy o odnawialnych źródłach energii. To na odbiorców końcowych zostały przerzucone koszty dopłat do wytwarzania zielonego prądu.

Pierwsza stawka opłaty OZE wynosiła 2,51 zł za każdą megawatogodzinę i obowiązywała do końca 2016 roku.

Jak podał Urząd Regulacji Energetyki od 01.01.2017 roku do 31.12.2017 roku stawka opłaty OZE wyniosła 3,70 zł za megawatogodzinę.

W 2018 roku opłata OZE wynosi 0 zł.

Opłata mocowa

Od 2020 roku na naszych rachunkach pojawi się kolejna nowa pozycja - opłata mocowa. Jej wysokość dla odbiorców indywidualnych będzie uzależniona od zużycia prądu. Opłata ta jest z kolei związana z ustawą o rynku mocy, która wprowadziw naszym kraju dwutorowy rynek energii. Towarem nie będzie sam prodą, ale i również gotowość do jego dostarczenia. Oplata mocowa będzie pobierana przez dystrybutorów energii elektrycznej, znajdzie się zatem w taryfach za przesył i dystrybucję. Dzięki środkom z tej opłaty ma się zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski. Z licznych doniesień wynika, że koszt rynku mocy do 2030 roku wyniesie w sumie około 27 mld zł. Najwięcej mają zapłacić odbiorcy biznesowi, a także przemysł nieenergochłonny - w sumie około 15 mld zł. Mówi się, że na gospodarstwa domowe ma "przypaść" około 7 mld zł. Średnio gospodarstwo domowe z tytułu opłaty mocowej zapłaci w skali miesiąca około 7 zł. Na rynek mocy "dorzuci się" także przemysła energochłonny, ale w dużo mniejsze kwocie - około 2 mld zł.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Taryfa G11 PGE
05 Maj 2015
Taryfy pełnią trzy funkcje, pozwalają określić stawki informują o godzinach i sposobie rozliczania sprzedaży i dystrybucji.
Wysokie rachunki za prąd
20 Październik 2014
Nie lubisz otrzymywać rachunków? My też nie, niestety nie powiemy jak ich uniknąć, ale znamy skuteczne sposoby jak je obniżyć.
Tauron cena kWh
05 Maj 2015
Tauron sprzedawca, który opanował rynek południowo-zachodniej Polski, prowadzi sprzedaż swoich usług nie tylko w tym regionie, Klientem mogą zostać ta...
Prąd - za co tak naprawdę płacimy?
21 Lipiec 2015
Kiedy dostajemy rachunek za prąd przede wszystkim zwracamy uwagę na kwotę do zapłaty. Sprawdzamy też informacje potrzebne do przelewu (numer faktury o...
Cenniki rwe/innogy - Sprawdź aktualne ceny kWh!
05 Maj 2015
Ile płacą mieszkańcy stolicy za energię elektryczną? Poznaj cennik sprzedawcy z Warszawy.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7