Poradniki
Start Poradniki Ile kosztuje kilowat prądu?
Artykuł

Ile kosztuje kilowat prądu?

Nurtuje Cię ile kosztuje kWh prądu? Co oznaczają znajdujące się na rachunku opłaty, jakie są ceny prądu na rynku hurtowym, a ile za energię elektryczną płacą zwykli konsumenci? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Fot. Flickr.com

Energia czynna

To jedna z większych opłat na naszym rachunku za prąd. Tutaj płacimy za to ile kWh zużyliśmy. To ile kosztuje kWh zależy od grupy taryfowej, do której należymy. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe to wyróżniamy przede wszystkim trzy typu taryf G: G11 (cena prądu jest taka sama przez całą dobę), G12 (dwie strefy czasowe: szczytowa – droższa, pozaszczytowa – tańsza), G12w (tutaj także dwie strefy: szczytowa i pozaszczytowa – obowiązująca w wybrane godziny w dni robocze oraz przez całą dobę w weekendy i święta).

Składnik stały stawki sieciowej

Jest to opłata dotycząca kosztów eksploatacji oraz modernizacji sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej. Tutaj stawka jest uzależniona od tego, jaki posiadamy układ rozliczeniowo-pomiarowy: 1-fazowy (przeważnie mieszkania) albo 3-fazowy (głównie domy itp.).  

Składnik zmienny stawki sieciowej

Z tej opłaty pokrywane są koszty odnoszące się do dostarczania prądu od elektrowni do odbiorcy, a więc straty pojawiające się przy przesyle prądu oraz opłaty wynikające z transportu energii przez sieci, które są własnością innych operatorów energii bądź przedsiębiorstw energetycznych. Wysokość tej opłaty jest zależna od ilości zużytego przez nas prądu.  

Stawka jakościowa

Tutaj płacimy za utrzymanie oraz użytkowanie z krajowego systemu przesyłu energii, a operatorem tych sieci są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Każdy odbiorca energii płaci, zatem za utrzymanie tego systemu, zapewnienia jakości oraz stabilności jego działania.

Opłata przejściowa

W wyniku zaleceń Komisji Europejskiej rozwiązaniu uległy długoterminowe kontrakty na zakup mocy i energii elektrycznej z największych w naszym kraju elektrowni przez PSE. Ostatnie kontrakty wygasną w 2027 roku, a zostały zawarte, jako zabezpieczenie kredytów, które zaciągnięto na realizację energetycznych inwestycji. Można się spodziewać, że w roku 2027 opłata ta zniknie z faktur za prąd.

Opłata abonamentowa

Opłata ta dotyczy kosztów obsługi klienta, czyli np. odczyt licznika przez inkasenta, wystawienie faktury.

Ile kosztuje kWh prądu w hurcie, a ile płacimy my?

Jak podał Urząd Regulacji Energetyki w roku ubiegłym średnia cena energii na rynku hurtowym wyniosła 163,58 zł/MWh. W porównaniu do roku 2013 cena spadła aż o blisko 10%. Jeśli chodzi o cenę kWh prądu dla zwykłego Kowalskiego to średnia cena w roku 2014 wyniosła 0,4927 zł za kilowatogodzinę (bez podatku VAT). W roku 2013 wyniosła 0,5048 zł/kWh.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

07 Listopad 2014
Giełda energii elektrycznej
Jak działa giełda energii elektrycznej, w skrócie publikujemy najważniejsze informacje.
Czytaj dalej
27 Styczeń 2016
kW a KWh? Co kryje się pod tymi jednostkami, co one oznaczają?
Jednym z najczęstszych błędów, jaki popełniają ludzie, gdy mówią o energii, jest mylenie kWh i kW. Obiecujemy, że jeśli przeczytasz dalej, a zajmie Ci...
Czytaj dalej
18 Grudzień 2015
Ile energii kosztują Święta?
Nie będziemy prowadzić statystyk dotyczących tego ile kosztować będą prezenty, potrawy wigilijne czy fajerwerki, zajmiemy się prądem. Krótka kalkulacj...
Czytaj dalej
23 Maj 2017
Za duży rachunek za prąd? Wprowadź kilka zasad i zmień przyzwyczajenia
Opłaty za energię elektryczną pochłaniają sporą część budżetów polskich rodzin. Średnio na prąd wydajemy 176 zł miesięcznie. Rachunki można jednak nie...
Czytaj dalej
21 Lipiec 2015
Prąd - za co tak naprawdę płacimy?
Kiedy dostajemy rachunek za prąd przede wszystkim zwracamy uwagę na kwotę do zapłaty. Sprawdzamy też informacje potrzebne do przelewu (numer faktury o...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

Łazienka
Salon
Warsztat
Biuro
Ogród
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7