Poradniki
Start Poradniki Tania energia dla firm
Artykuł

Tania energia dla firm

To pewnie od 2015 wzrośnie rachunek za prąd, na razie podwyżka nie dotyczy ceny prądu a jedynie opłaty przejściowej. Przedsiębiorcy rozpoczynają poszukiwania tanich rozwiązań dla swoich firm.

Fot. Flickr.com

Ceny energii

Niewiele osób ma czas na analizę ofert, dlatego chętnie w tym pomożemy. Nie mniej jednak dla lubiących przeprowadzać analizę samemu mamy kilka rad. Stawki podawane w grupach B i C czyli taryfach biznesowych podawane są jako stawki netto, czasem w cennikach zamieszczane są i ceny opodatkowane, należy zatem uważać aby dokonywać analizy stawek tego samego rodzaju. Warto też wczytać się do kiedy dane stawki obowiązują i czy w umowie bądź regulaminie nie znajduje się zapis o tym, że stawki mogą ulec zmianie podczas obowiązywania umowy, bądź co gorsza mamy do czynienia ze stawką zmienną, która rośnie z roku na rok. Obecnie pojawił się tzw. boom na umowy z gwarancją ceny, gdzie niezmienność stawek zagwarantowana jest przez cały okres trwania umowy. Sprawdź też wysokość opłaty handlowej ponoszonej za wystawienie faktury, obsługę klienta, odczyty licznika w taryfie C jest ona różna i wynosi od 12 do nawet 70 złotych miesięcznie, więc rozbieżności są znaczące. 

Opłaty dystrybucyjne

Chcących zmienić sprzedawcę energii, lecz mających obawę, że zanim zacznie obowiązywać nowa umowa pozostaną bez prądu uspokajamy. Nic takiego wydarzyć się nie może. Odpowiedzialnym za przesył energii jest dystrybutor, a ten nie może przerwać dostaw. Między innym dlatego nie możemy zmienić dystrybutora, bowiem na danym terenie za przesył odpowiedzialna jest konkretna spółka zarządzająca siecią, która jest jej własnością. Stawki dystrybucyjne po zmianie sprzedawcy nie ulegną zmianie gdyż wynikają z taryf regulowanych przez Prezesa URE. Jedyną nowością mogą być dwie faktury, jedna za sprzedaż energii druga za przesył, jednak dwie faktury nie zawsze oznaczają, że zapłacimy więcej, po to właśnie zmieniamy sprzedawcę by było taniej.

Kary za ponadumowny pobór mocy

Sprawdź jakie opłaty wchodzą w skład kwoty do zapłaty, pozycje takie jak: opłata dystrybucyjna zmienna, opłaty za energię szczytową, całodobową czy poza szczytową, oznaczają, że płacisz tzw. karę za moc bierną. Energia ta nie jest przetwarzana na pracę urządzeń, jedynie przepływa między urządzeniami a źródłem. Można by powiedzieć, że skoro nie jest ona potrzebna, to należy ją wyeliminować, niestety nie da się, jest ona skorelowana z energią czynną. Nie istnieje gospodarstwo czy przedsiębiorstwo, które nie pobierałaby mocy biernej, energia ta jest niepożądana, bowiem przyczynia się do spadku napięcia, przez co obniża parametry sieci przesyłowych. Chcąc wytłumaczyć to laikowi należałoby przyrównać moc bierną do pasożyta, którego nie da się wyeliminować, nie pomaga on w pracy tylko zabiera moc poszczególnym urządzeniom. Chcą zapewnić prawidłowe działanie sieci OSD naliczają "karę" za pobór energii biernej indukcyjnej. Wysokość opłaty jest obliczana na podstawie wartość rzeczywistego współczynnika mocy tg φ obliczonego jako iloraz energii biernej do czynnej pobranej w okresie rozliczeniowym. Wzór ten jest bardzo skomplikowany, i powinien być ujęty w regulaminie czy innej dokumentacji otrzymanej wraz z umową. Szacuje się, że ponad 50% firm, korzystających z klimatyzacji, zgrzewarek, silników, chłodni czy agregatów ponosi karę z tego tytułu. Nowy sprzedawca nie ma wpływu na wysokość kary, gdyż jest ona obliczana na mocy rozporządzenia, nie mniej jednak należy przyjrzeć się tego typu opłatami, aby móc je w porę wyeliminować i cieszyć się z niższych stawek. Pomocna w tym będzie kompensacja mocy biernej, sporządzenie pomiarów czy audyt przeprowadzony w firmie.   

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Trzy sposoby na obniżenie ceny prądu
12 Grudzień 2014
Trzy sposoby na obniżenie ceny prądu
Koniec roku napawa optymizmem, jak pokazują statystyki wielu Polaków zmieniło sprzedawcę prądu nie raz nie dwa a już trzy razy. Jednak nadal pozostaje...
Czytaj dalej
Taryfa G12w Energa
05 Maj 2015
Taryfa G12w Energa
Literowe oznaczenie w przy kodzie taryfowym oznacza tańszą energię w weekendy, jakie ceny proponuje Energa?
Czytaj dalej
5 kroków do energooszczędności w biurze
12 Wrzesień 2014
5 kroków do energooszczędności w biurze
Zwiększające się zużycie energii przez przedsiębiorstwa oczywiście wpływają bezpośrednio na wzrost ponoszonych przez nich kosztów. Istnieją jednak spo...
Czytaj dalej
Opłata handlowa TAURON
04 Październik 2016
Opłata handlowa TAURON

Rachunki w wersji papierowej są dla nas wygodne, ale musimy za nie płacić. Okazuje się, że nie mało, ile TAURON liczy sobie za obsługę Klienta?...
Czytaj dalej
Taryfa G12w Tauron
05 Maj 2015
Taryfa G12w Tauron
Weekendowa taryfa z podziałem na dwie stawki. Dobór tej taryfy zapewni osobom, które korzystają z urządzeń elektrycznych oszczędności.
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7