Fot. Flickr.com
Ceny energii
Niewiele osób ma czas na analizę ofert, dlatego chętnie w tym pomożemy. Nie mniej jednak dla lubiących przeprowadzać analizę samemu mamy kilka rad.Stawki podawane w grupach B i C czyli taryfach biznesowych podawane są jako stawki netto, czasem w cennikach zamieszczane są i ceny opodatkowane, należy zatem uważać aby dokonywać analizy stawek tego samego rodzaju.Warto teżwczytać się do kiedy dane stawki obowiązująi czy w umowie bądź regulaminie nie znajduje się zapis o tym, że stawki mogą ulec zmianie podczas obowiązywania umowy, bądź co gorsza mamy do czynienia ze stawką zmienną, która rośnie z roku na rok.Obecnie pojawił się tzw. boom na umowy z gwarancją ceny, gdzie niezmienność stawek zagwarantowana jest przez cały okres trwania umowy. Sprawdź też wysokość opłaty handlowej ponoszonej za wystawienie faktury, obsługę klienta, odczyty licznika w taryfie C jest ona różna i wynosi od 12 do nawet 70 złotych miesięcznie, więc rozbieżności są znaczące.
Opłaty dystrybucyjne
Chcących zmienić sprzedawcę energii, lecz mających obawę, że zanim zacznie obowiązywać nowa umowa pozostaną bez prądu uspokajamy. Nic takiego wydarzyć się nie może. Odpowiedzialnym za przesył energii jest dystrybutor, a ten nie może przerwać dostaw. Między innym dlatego nie możemy zmienić dystrybutora, bowiem na danym terenie za przesył odpowiedzialna jest konkretna spółka zarządzająca siecią, która jest jejwłasnością. Stawki dystrybucyjne po zmianie sprzedawcy nie ulegną zmianie gdyż wynikają z taryf regulowanych przez Prezesa URE. Jedyną nowością mogą być dwie faktury, jedna za sprzedaż energii druga za przesył, jednak dwie faktury nie zawsze oznaczają, że zapłacimy więcej, po to właśnie zmieniamy sprzedawcę by było taniej.
Kary za ponadumowny pobór mocy
Sprawdź jakie opłaty wchodzą w skład kwoty do zapłaty,pozycje takie jak:opłata dystrybucyjna zmienna,opłaty za energię szczytową, całodobową czy poza szczytową, oznaczają, że płacisz tzw. karę za moc bierną. Energia ta nie jest przetwarzana na pracę urządzeń, jedynie przepływa między urządzeniami a źródłem. Można by powiedzieć, że skoro nie jest ona potrzebna, to należy ją wyeliminować, niestety nie da się, jest ona skorelowana z energią czynną. Nie istnieje gospodarstwo czy przedsiębiorstwo, które nie pobierałaby mocy biernej, energia ta jest niepożądana, bowiem przyczynia się do spadku napięcia, przezco obniża parametry sieci przesyłowych. Chcąc wytłumaczyć to laikowi należałoby przyrównać moc bierną do pasożyta, którego nie da się wyeliminować, nie pomaga on w pracy tylko zabiera moc poszczególnym urządzeniom. Chcą zapewnić prawidłowe działanie sieci OSD naliczają "karę"za pobór energii biernej indukcyjnej. Wysokość opłaty jest obliczana na podstawie wartość rzeczywistego współczynnika mocy tg φ obliczonego jako iloraz energii biernej do czynnej pobranej w okresie rozliczeniowym. Wzór ten jest bardzo skomplikowany, i powinien być ujęty w regulaminie czy innej dokumentacji otrzymanej wraz z umową.Szacuje się, że ponad 50% firm, korzystającychz klimatyzacji, zgrzewarek, silników, chłodni czy agregatów ponosi karę z tego tytułu. Nowy sprzedawca nie ma wpływu na wysokość kary, gdyż jest ona obliczana na mocy rozporządzenia, nie mniej jednak należy przyjrzeć się tego typu opłatami, aby móc je w porę wyeliminować i cieszyć się z niższych stawek. Pomocna w tym będzie kompensacja mocy biernej, sporządzenie pomiarów czy audytprzeprowadzonywfirmie.
Grażyna Kulik, Redaktor