1. Co to jest opłata handlowa?
2. Wysokość opłaty handlowej – Tauron
2.1 Opłata handlowa ma pokrywać wydatki
2.2 Czy można uniknąć opłaty handlowej w Tauronie?
3. UOKiK miał się przyjrzeć ofertom Taurona
4. Mrożenie cen energii w 2023 roku a opłata handlowa
5. Inni sprzedawcy też mogą podnieść ceny
6. Podsumowanie
Co to jest opłata handlowa?
W ostatnim czasie jest coraz głośniej o dodatkowych opłatach za prąd, które są narzucane przez sprzedawców energii. Czym tak naprawdę jest opłata handlowa? Można ją znaleźć na rachunkach odbiorców energii, którzy wybrali rynkową ofertę sprzedawcy prądu.
Jest to opłata, która służy do uregulowania wydatków, związanych między innymi z utrzymaniem Biur Obsługi Klienta. Jej wysokość jest niezależna od wielkości zużycia energii elektrycznej. Należy ją opłacać każdego miesiąca.
Wysokość opłaty handlowej –Tauron
Za co tak naprawdę jest pobierana opłata handlowa? Dla odbiorcy energii ma ona szczególne znaczenie. Wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczną. Sprzedawcy prądu informują o cenach energii, kiedy jest ona niższa od aktualnej stawki za kWh. Natomiast zapis o takich informacjach, jak wysokość i wzrost opłaty handlowej pojawia się w cenniku bez wcześniejszej informacji.
Ale pamiętaj, jako konsument/konsumentka, masz prawo do rzetelnej, jasnej i jednoznacznej informacji o tym, co proponuje sprzedawca. Ponieważ cena za energię elektryczną, którą będziesz musiał/musiała zapłacić, zawiera wliczoną przez sprzedawcę marżę. Stanowi ona jego dochód.
Opłata handlowa ma pokrywać wydatki
Tauron swoim klientom proponuje kilka ofert prądu, wraz z opieką serwisanta bądź elektryka. W przypadku oferty na prąd z Elektrykiem 24 H miesięczna opłata handlowa wynosi 7,98 złotych. Przez pierwszy miesiąc TAURON rezygnuje z opłaty handlowej, ale jedynie przy umowie na 3 lata.
Łatwo obliczyć, że to aż 279 złotych więcej przy kontrakcie 3-letnim i 183,53 złote przy umowie na 2 lata. Takie nadmierne obciążenie z pewnością nie zachęca do zmiany tych, którzy chcą oszczędzać na prądzie. Koszt rośnie, jeśli wybierzemy ofertę na prąd z Serwisantem 24 H.
Opłata handlowa ma rekompensować takie wydatki, jak: prowadzenie Biur Obsług Klienta, których Tauron ma około 40, wysyłka i przygotowanie rachunku, wdrożenie i utrzymanie platformy informacyjnej Tauron eBOK czy obsługa infolinii.
Czy można uniknąć opłaty handlowej w Tauronie?
Uniknięcie opłaty handlowej jest możliwe, jednak tylko w kilku konkretnych przypadkach. Możesz wyeliminować opłatę, jeśli masz więcej niż 50 punktów poboru energii. Wówczas istnieje możliwość, że zostaniesz zwolniony/zwolniona z płatności dodatkowej kwoty.
Zwolnienie z opłaty może nastąpić również wtedy, kiedy wybierzesz fakturę elektroniczną, a nie papierową. Kolejna sytuacja, dzięki której możesz zyskać szansę zwolnienia z opłaty handlowej, jest aktualna promocja, którą prowadzi sprzedawca.
Ostatnim już, ale ważnym rozwiązaniem, dzięki któremu można ustrzec się wysokiej opłaty handlowej, jest śledzenie terminu, kiedy możliwa jest zmiana oferty, cennika lub taryfy bez żadnych konsekwencji.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zniesienia opłaty handlowej, przeczytaj artykuł: Zwolnienie z opłaty handlowej za energię – czy jest możliwe?
UOKiK miał się przyjrzeć ofertom Taurona
Jak można przeczytać na portalu rzeczpospolita.pl, Urzad Ochrony Konkurencji i Konsumentów dostał ponad 100 wniosków o podejrzenie zawyżenia części rachunku za prąd. Zgłoszenie dotyczy umów wychodzących od spółek Grupy Tauron.
Do klientów wysyłane były oferty przedłużenia umowy na stałą cenę, na okres 2 lat. Miały one podniesioną opłatę handlową do ok. 130 złotych miesięcznie. Wcześniej taka kwota nie przekraczała 20 zł. Takie firmy, jak Tauron podwyższały opłaty handlowe, rekompensując sobie rosnące koszty pozyskiwania energii.
Aktualnie urząd prowadzi 2 postępowania wyjaśniające, które dotyczą kwestii informacyjnych i innych aspektów związanych ze zmianą w wysokości opłat.
Mrożenie cen energii w 2023 roku
Podczas gdy jesienią rząd zamroził ceny energii elektrycznej, Tauron przekonywał klientów do rezygnacji z umów ze stałą ceną i zachęcał do zakupu energii na bazie taryfy określanej przez prezesa instytucji, jaką jest Urząd Regulacji Energetyki. Takie działanie umożliwiło odbiorcą energii skorzystanie z rządowego mrożenia cen prądu.
Za sprawą takich informacji z umów z gwarancją ceny zrezygnowało prawie 90% klientów firmy. W tym momencie Tauron podwyższył opłaty handlowe, rekompensując koszty pozyskania energii.
Inni sprzedawcy też mogą podnieść ceny
W przypadku PGE obrót, większość właścicieli gospodarstw domowych i przedsiębiorców nadal ma ważne umowy sprzedażowe z gwarancją stałej ceny na 2023 rok. Ceny umowne odbiorców energii mieszczą się w przedziale pomiędzy cenami, które zostały zamrożone w 2022 roku a ceną maksymalną, która jest stosowana w rozliczeniach z odbiorcami po przekroczeniu limitów zużycia.
Za wysokość opłaty handlowej odpowiedzialny jest sprzedawca energii, który ją narzuca. Dlatego też jednym z wariantów, który pozwoli Ci się ustrzec przed aktualną opłatą handlową, jest zmiana firmy sprzedażowej. Jednak musisz pamiętać, że każdy sprzedawca może mieć inną wysokość takiej opłaty. Dlatego też w sytuacji, kiedy planujesz zmianę, zweryfikuj, jaką stawkę opłaty handlowej proponuje dana firma.
Za sprawą ustawy o mrożeniu cen energii najbardziej ucierpieli najsłabsi dostawcy energii. Limity cen prądu doprowadziły do oszczędności i poczucia bezpieczeństwa odbiorców i tym samym doprowadziły do mniejszych zarobków dystrybutorów. Część najmniejszych dostawców straciła już koncesję.
Podsumowanie
-
Opłata handlowa służy do uregulowania wydatków sprzedawcy, dotyczących utrzymania Biur Obsługi Klienta.
-
Wysokość opłaty handlowej w Tauronie sięgnęła 130 zł miesięcznie. Tej sprawie aktualnie przygląda się UOKiK.
-
Są trzy sposoby na to, aby uniknąć wysokiej opłaty handlowej: zmiana sprzedawcy energii elektrycznej, skorzystanie z aktualnie obowiązującej promocji, wybór elektronicznej faktury zamiast papierowej.
-
Aby skorzystać z możliwości mrożenia cen energii elektrycznej w Tauronie, należało zrezygnować z umów ze stałą ceną i dokonać zakupu energii na bazie taryfy określanej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
-
Pamiętaj, zanim zmienisz sprzedawcę energii elektrycznej, sprawdź, jak wysoka jest narzucona przez niego opłata handlowa.