Fot. Flickr.com
Wydatki przed czy po?
Ogrzewanie elektryczne kosztuje zdecydowanie mniej niż wyposażenie kotłowni z ogrzewaniem c.o. Kocioł o mocy 12 kW to koszt w granicach 1350 złotych. Kwotę nico wyższą zapłacimy za piec akumulacyjny. Piec jest tylko główną częścią systemu ogrzewania bez odpowiednich złączy i grzejników, materiałów nie spełni swojej roli. Do całości oczywiście doliczana jest robocizna. Łącznie ogrzewanie możne kosztować ponad 30 tyś. Wykonanie instalacji elektrycznej niestety nie kosztuje mniej, ceny w tym zakresie są porównywalne. Co więc różni te dwa typy ogrzewania. Grzejniki konwekcyjne nie zawierają wody co sprawia, że grzejnik niemal od razu staje się ciepły. Powietrze ogrzane prądem unosi się do góry, a następnie zgodnie z zasadami konwekcji krąży po pomieszczeniu. Ogrzewanie tradycyjne działa w ten sam sposób, na tym polu więc nie ma pomiędzy nimi różnicy. Wybierając ogrzewanie elektryczne w nowopowstałym budynku możemy zrezygnować z kominów, co pozwoli zaoszczędzić na konstrukcji. System rur łączących także nie jest konieczny, więc nie tracimy energii na ogrzewanie złączek ukrytych w ścianach.
Węgiel brunatny
Z względów oszczędnościowych w polskich domach do ogrzewania używa się miału, który jest tańszy o połowę od wysokokalorycznego węgla brunatnego. Cena za tonę waha się do 240 do 360 złotych za tonę, a wszystko zależy od kaloryczności czyli energii zyskanej z kilograma czarnego złota. Ceny węgla czy miału rosną z roku na rok. Przez cały sezon grzewczy trwający od października do marca trzeba nabyć od 5-12 ton opału. Im większa powierzchnia do ogrzani tym większy wydatek nas czeka.
Cena energii
Ceny energii nie rozpieszczają, a po ostatnich przerwach w dostawach planowana restrukturyzacja sektora może odbić się na odbiorcach. Chociaż Prezes URE zapowiada walkę o ustalenie ceny maksymalnej na odbiorców taryf domowych to na zmiany przyjdzie nam poczekać. Ogrzewanie energetyczne wychodzi drożej od opalania w kotle węglowym, jednak jest zdecydowanie tańsze kiedy poza inwestycją w ogrzewanie dostosuje się także systemy odbioru energii na dwufazowy.
Dowiedz się kto jest najtańszym sprzedawcą na rynku
Taryfa G12
Ceny maleją nocą, tak można scharakteryzować tę taryfę energetyczną. Stawka za kWh spada o jedną trzecią ceny, dlatego odbiorca aby zaoszczędzić musi zwiększyć zużycie energii w godzinach nocnych. Akumulacyjny piec jest więc rozwiązaniem idealnym, pomoże oszczędzać osobom zorganizowanym. Zużycie energii szacować na podstawieilości domowników i oczywiście ich indywidualnych preferencji, nie każdy jest skłonny aby zmniejszyć temperaturę.
Co zrobić aby było taniej?
Zanim zdecydujemy się na ogrzewanie prądem zminimalizujmy straty ciepła jakie pojawiają się w każdym budynku.Sporo ciepła uciekaprzez niezaizolowane ściany i sufit, kolejne straty powodują nieszczelne okna i drzwi. Wskazówki te mogą być wykorzystane także w przypadku ogrzewania tradycyjnego.
Grażyna Kulik, Redaktor