Poradniki
Start Poradniki Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?
Artykuł

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

Za oknami deszcz a nawet śnieg, październik to sezon na rozpoczęcie okresu grzewczego, a jak wiadomo ogrzewanie to koszty. Sprawdźmy jak kształtuje się wysokość rachunku za ogrzewanie, tym razem gazowe.

ile kosztuje ogrzewanie gazowe sprawdź aby nie przepłacać

Fot. Flickr.com

Ile płacisz za ogrzewanie?

W każdy wypadku bez względu na to czym ogrzewasz mieszkanie koszt zależy odkilku parametrów. Powierzchni, czyli ile metrów kwadratowych ma nasze mieszkanie czy dom, od tego jaka jest izolacja ścian. Fachowo parametr nazywa się stopniem izolacji termicznej budynku, im nowsze budownictwo tym współczynnik jest niższy, a my odnosimy mniejszą stratę ciepła. Dlatego też warto zainwestować w odpowiednią izolację. Oszczędności można też osiągnąć inwestując w odpowiednikocioł grzewczy. Tutaj można poprosić o pomoc fachowca. Dalej jedynie przyjdzie nam kalkulować ceny nośników energii takich jak gaz płynny, gaz ziemny, olej opałowy czy ceny energii.

tańszy gaz

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

Dom jednorodzinny o powierzchni około 120 m2można ogrzać gazem, ceny tego paliwa są wyszczególnione w rachunku gazowym, ale jak kształtują się obliczenia przy zmienności innych parametrów? Trudno to obliczyć nie znając energochłonności budynku, ale dla obliczeń przyjmijmy, że ocieplenie budynku to 100 KWh/m2na rok. Zatem, aby ogrzać naszą powierzchnię należy wygenerować 12000 kWh energii. Wiadomo, że kocioł nawet najnowszej generacji nie jest w stanie działać na 100 proc, dlatego przyjmuje się od 80-95 proc sprawności kotła. Trzeba o tym bezwględniepamiętać kupując nowy kocioł do ogrzewania naszego domu.

Gaz ziemny czy gaz płynny

Stawki samego paliwa w zależności od taryfynie zmieniają się, jednak do ceny gazu doliczyć należy opłatę sieciową, która w zależności od taryfy wynosi od 0,50 do 2,50 zł za metr sześcienny. To jednak nie wszystkie koszty jakie musi ponieść odbiorca, tak jak w przypadku energii elektrycznej do rachunku doliczane są opłaty abonamentowe, najwyższa opłata występuje w taryfach W-3 i W-4, może ona wynosić nawet 70 złotych na miesiąc.

Gaz płynny zamyka się z zbiornikach o pojemności około 2700 litra paliwa w formie ciekłej. W przeliczeniu jeden litr ciekłej formy gazu daje 584 metry sześcienne gazu. W tym roku cena gazu opałowego to ponad 13 złotych za metrsześcienny. Po obliczeniu i uwzględnieniu sprawności kotła na poziomie 90 proc. za KWh ciepła zapłacimy ponad 0,60 zł. Co wychodzi taniej w ogólnym rozrachunku między gazem ziemnym a płynnym.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Piec gazowy czy węglowy? Który lepszy?
19 Grudzień 2017
W okresie zimowym koszty ogrzewania pochłaniają nawet 50% budżetu domowego. Częstym dylematem właścicieli domów jest wybór pomiędzy piecem węglowym a ...
Ogrzewanie domu – które najbardziej się opłaca?
08 Maj 2017
Jeżeli poważnie myślisz o remoncie obecnej instalacji grzewczej lub budowie nowego domu z najbardziej efektywnym systemem ogrzewania domu, powinieneś ...
Ogrzewanie domu
14 Październik 2015
Zalety i wady ogrzewania elektrycznego, z pewnością zaletą jest wygoda, jako wadę wskazuje się koszty. Czy to prawda, ogrzewanie prądem jest aż tak dr...
Elektryczne ogrzewanie mieszkania
28 Listopad 2014
Zbliża się zima chociaż, niektóre rejony Polski już pokrywa śnieg, z pewnością korzystacie już z ogrzewanie. Zobacz więc wady i zalety ogrzewania elek...
Grzejnik – przygotowanie do zimy
16 Październik 2015
Okres grzewczy już się rozpoczął dlatego warto zadbać o instalację grzewczą aby w sezonie nie spotkały nas niespodzianki.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7