Fot. Flickr.com
Ile płacisz za ogrzewanie?
W każdy wypadku bez względu na to czym ogrzewasz mieszkanie koszt zależy odkilku parametrów. Powierzchni, czyli ile metrów kwadratowych ma nasze mieszkanie czy dom, od tego jaka jest izolacja ścian. Fachowo parametr nazywa się stopniem izolacji termicznej budynku, im nowsze budownictwo tym współczynnik jest niższy, a my odnosimy mniejszą stratę ciepła. Dlatego też warto zainwestować w odpowiednią izolację. Oszczędności można też osiągnąć inwestując w odpowiednikocioł grzewczy. Tutaj można poprosić o pomoc fachowca. Dalej jedynie przyjdzie nam kalkulować ceny nośników energii takich jak gaz płynny, gaz ziemny, olej opałowy czy ceny energii.
Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?
Dom jednorodzinny o powierzchni około 120 m2można ogrzać gazem, ceny tego paliwa są wyszczególnione w rachunku gazowym, ale jak kształtują się obliczenia przy zmienności innych parametrów? Trudno to obliczyć nie znając energochłonności budynku, ale dla obliczeń przyjmijmy, że ocieplenie budynku to 100 KWh/m2na rok. Zatem, aby ogrzać naszą powierzchnię należy wygenerować 12000 kWh energii. Wiadomo, że kocioł nawet najnowszej generacji nie jest w stanie działać na 100 proc, dlatego przyjmuje się od 80-95 proc sprawności kotła. Trzeba o tym bezwględniepamiętać kupując nowy kocioł do ogrzewania naszego domu.
Gaz ziemny czy gaz płynny
Stawki samego paliwa w zależności od taryfynie zmieniają się, jednak do ceny gazu doliczyć należy opłatę sieciową, która w zależności od taryfy wynosi od 0,50 do 2,50 zł za metr sześcienny. To jednak nie wszystkie koszty jakie musi ponieść odbiorca, tak jak w przypadku energii elektrycznej do rachunku doliczane są opłaty abonamentowe, najwyższa opłata występuje w taryfach W-3 i W-4, może ona wynosić nawet 70 złotych na miesiąc.
Gaz płynny zamyka się z zbiornikach o pojemności około 2700 litra paliwa w formie ciekłej. W przeliczeniu jeden litr ciekłej formy gazu daje 584 metry sześcienne gazu. W tym roku cena gazu opałowego to ponad 13 złotych za metrsześcienny. Po obliczeniu i uwzględnieniu sprawności kotła na poziomie 90 proc. za KWh ciepła zapłacimy ponad 0,60 zł. Co wychodzi taniej w ogólnym rozrachunku między gazem ziemnym a płynnym.
Grażyna Kulik, Redaktor