Ogrzewanie gazowe koszty
Start Ogrzewanie gazowe koszty Która metoda ogrzewania domu jest najtańsza?
Artykuł

Która metoda ogrzewania domu jest najtańsza?

W naszych warunkach klimatycznych, każde gospodarstwo domowe musi rozważyć, w jaki sposób będzie pozyskiwać ciepło. Prawie każdy z nas myśli nad tym, co będzie opcją najkorzystniejszą, ale i najtańszą.

Czym ogrzewać dom?

Systemy grzewcze można podzielić według różnych kryteriów. Najbardziej popularnymi sposobami ogrzewania w naszym klimacie są:

  • węgiel
  • koks
  • elektryczność
  • gaz ziemny
  • propan
  • olej opałowy
  • ciepłowniczy (DH)
  • drewno lub brykiety kęs
  • pelet
  • pompa ciepła
  • jednostka CHP
  • energia geotermalna

Skupimy się jednak na najczęstszych i najbardziej powszechnych źródłach ciepła. To jest ogrzewaniu węglem, energią i gazem. Pozostałe rodzaje ogrzewania nie są masowo wykorzystywane, ale z pewnych względów zyskują coraz to większą aprobatę architektów i samych użytkowników.

Ogrzewanie elektryczne

Zaletą ogrzewania elektrycznego jest to, że energia elektryczna jest dostępna niemal wszędzie, wystarczy przejść przez proces przyłączenia do sieci, a następne wykonać wszelką instancje w pomieszczeniach mieszkalnych. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoki koszt energii elektrycznej. Ogrzewanie energią z pewnością należy do najbardziej kosztownych sposobów, z drugiej zaś strony jest także najbardziej rozwiązaniem najbardziej komfortowym.

Ogrzewanie elektryczne powinny być zarezerwowane tylko dla tych domów, które swoją budową i konstrukcją mają małe straty ciepła. Wówczas poza ceną za kWh energię elektryczną, dom wykazuje małe miesięczne płatności. Oczywiście, aby płatności zmniejszyć możemy wybierać między różnymi sprzedawcami. Niestety mimo tego i tak na ogrzewanie domu i wody użytkowej energią, rocznie musimy wydać około 4500 złotych.

Zalety ogrzewania energią:

  • System ogrzewania jest cichy,
  • Równomierne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń,
  • Możliwość "skręcenia" temperatury do potrzeb użytkowników,
  • Brak troski o dostawy energii,
  • Możliwość akumulacji energii w nocy, (przy odpowiedniej technologii pieca),
  • Brak zanieczyszczeń powietrza, ale nadmierne zużycie energii uważane jest za nieekologiczne.

Wady energetycznego ogrzewania:

  • Wysoka cena montażu,
  • Wysoka cena energii elektrycznej (użytkowania).

Ogrzewanie gazowe

Gaz ziemny jest coraz bardziej popularnym sposobem ogrzewania. Zaletą ogrzewania gazu jest łatwy do skontrolowania system wydajności oraz minimalna emisji spalin. Ogrzewanie gazem ziemnym jest zdecydowanie tańsze niż energią elektryczną. Rynek gazu także został uwolniony, a więc podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, możemy wybierać spośród różnych sprzedawców gazu, a konkurencja odbywa się na płaszczyźnie ceny.

Ogrzanie 120 m mieszkania, to koszt ponad 2700 złotych. Oczywiście to zależy od dostawcy gazu. Śmiałkowie powiedzą, że koszty te są porównywalne z ogrzewaniem węglowym, ale ile jesteś w stanie zapłacić za wygodę, jaką zyskujesz w przypadku gazu? Alternatywą dla gazu ziemnego, który trafia do naszych domów jest duża butla gazowa LPG. Koszty jej montażu to tylko 1 złotych (u niektórych dostawców), a koszt użytkowania rozkładany jest na miesięczne raty. Kontrakt podpisywany jest na 5-8 lat, a w przypadku instalacji zbiornika pod powierzchnią ziemi, spłata zobowiązania wynosi nawet 10-15 lat. Czy warto wiązać się na tak długo? Roczny koszt ogrzewania gazem zbiornikowym jest porównywalny z kosztem gazu ziemnego.

Zalety ogrzewania gazowego:

  • Oszczędność czasu, poza ustawieniem temperatury nic nie musisz robić,
  • Instalacją i usterkami zajmuje się sprzedawca,
  • Instalacja kotła nie jest problemowa, nie zajmuje on dużo miejsca,

Wady ogrzewania gazowego:

  • Cena nadal wysoka, chociaż dużo niższa niż w przypadku energii elektrycznej,
  • Nieestetyczny widok butli na podwórku, albo uciążliwy proces wykonania przyłączenia gazowego.

Ogrzewanie węglem, koksem czy peletem

Węgiel brunatny jest jednym z najtańszych paliw. Z drugiej strony jest jednak najgorszym źródłem ciepła w odniesieniu do warunków zanieczyszczenia. Komfort ogrzewania nie jest zbyt wysoki, zaraz wytłumaczę, dlaczego. Im wyższa cena węgla tym wyższa wartość opałowa. Wzrost cen węgla obserwuje się z roku na rok, głównie z tytułu podatku ekologicznego, jak i faktu, iż coraz trudniej go wydobywać. Węgiel opłaca się nabyć w okresie letnim, bo im bliżej do sezonu grzewczego tym cena bardziej wzrasta. Oszczędności szukamy też w tym, że nabywamy węgiel (miał) suchy. Ogrzewanie węglowe wychodzi taniej niż wspomniane wyżej źródła. Rocznie musimy przygotować około 2200 złotych, oczywiste wszystko zależy od ilości spalonego surowca, tego, jaki do ogrzewamy, chodzi tu o jego stan techniczny. Starsze domu trudniej ogrzać, w rezultacie, czego spalamy więcej. Do kosztów opału dochodzi koszt jego przywozu, często niemały, bo nawet 100 złotych za kurs. Nieestetyczne są też hałdy węgla na podwórzach. Samego węgla nie podpalimy, potrzebujemy też, czego na tak zwaną podpałkę, zwykle jest o drewno, albo specjalne podpałki. Dodatkowe koszty to koszty naszego czasu, zakup trzeba zaplanować, ogień trzeba składać, piec czyścić, podobnie z kominami. Odpady w postaci popiołu należy rozdysponować, a to także koszt. W okresie grzewczym od października do marca na porządki w kotłowni oraz rozpalenie w piecu potrzebujemy od 20 do 60 min dziennie, co w całym okresie daje nawet 90 godzin dodatkowej pracy.

Zalety ogrzewania węglem:

  • Niska cena.

Wady ogrzewania węglem:

  • Duży nakład prac przy obsłudze kotła,
  • Koszt przywozu,
  • Koszt zagospodarowania odpadów,
  • Konieczność adaptacji pomieszczenia na kotłownię,
  • Miejsce na składowanie węgla,
  • Wysoka emisja CO2,
  • Obsługowy, kosztowny i skomplikowany system grzewczy, który wymaga częstych przeglądów, czyszczenia i napraw.

Ogrzewanie drewnem

Drewno jest jednym z najbardziej preferowanych źródeł ciepła, nawet, jeżeli jego wartość zaczyna rosnąć. Średnio za drewno płacić można od 1300 złotych. Wartość opałowa drewna jest porównywalna z wartością opałową węgla (od 12 do 14 MJ / kg). W przypadku drewna, wady są podobne także potrzebujemy miejsce do jego składowania. Obsługa pieca, częste zasypywanie oraz czyszczenie, częste dokładanie opału nawet w dni świąteczne. O wadach i zaletach drewna nie będę pisać, łatwo je zauważyć.

Oszczędność tylko złudna

Jak widać na podstawie kalkulatora cen gazu ze strony http://ag-dar.vaillant-partner.pl/kalkulatory-on-line/kalkulator-kosztow-ogrzewania-domu-i-podgrzewania-cieplej-wody-uzytkowej/, ogrzewanie drewnem i węglem jest najtańsze. Dodatkowa praca, jaką trzeba włożyć w przypadku tych typów ogrzewania nie ma nic wspólnego z komfortem, dlatego warto rozważyć inne sytemu ogrzewania, tym bardziej, że sprzedawcy sami układają dla nas gotowe rozwiązania.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Piec gazowy czy węglowy? Który lepszy?
19 Grudzień 2017
W okresie zimowym koszty ogrzewania pochłaniają nawet 50% budżetu domowego. Częstym dylematem właścicieli domów jest wybór pomiędzy piecem węglowym a ...
Ogrzewanie domu
14 Październik 2015
Zalety i wady ogrzewania elektrycznego, z pewnością zaletą jest wygoda, jako wadę wskazuje się koszty. Czy to prawda, ogrzewanie prądem jest aż tak dr...
Ogrzewanie domu – które najbardziej się opłaca?
08 Maj 2017
Jeżeli poważnie myślisz o remoncie obecnej instalacji grzewczej lub budowie nowego domu z najbardziej efektywnym systemem ogrzewania domu, powinieneś ...
5 kroków do mniejszych rachunków za gaz w firmie
21 Grudzień 2017
Prowadzisz firmę i szukasz pomysłów na obniżenie faktur za gaz? Zacznij od zmiany sprzedawcy. Z tej możliwości korzysta coraz więcej odbiorców. ...
Ponad 122 tys. zmian sprzedawcy gazu
16 Listopad 2017
Z najnowszego monitoringu Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w trzecim kwartale tego roku sprzedawcę gazu zmieniło blisko 14 tys. Polaków. W sumie...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7