Instalacja elektryczna w domu
Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania, to powinno przyświecać elektrykowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia. Pierwotna instalacja jak i jej późniejsze zmiany powinny być naniesione na projekt instalacji elektrycznej. Priorytetem jest zabezpieczenie instalacji przed przeciążeniami i zwarciami, dlatego nieodłącznym elementem są bezpieczniki topikowe, wyłączniki instalacyjne, wyłączniki nadmiarowo-prądowe i wspomniane wyłączniki różnicowoprądowe.
Jakie warunki powinien spełniać projekt instalacji?
Wydzielenie liczby obwodów trójfazowych, przeznaczonych do zasilania urządzeń o dużym poborze energii, jak np. kuchenki elektryczne.Zwykle zasilanie tego typu urządzeń to prowadzenie jednej fazy, dlatego tak ważne jest zaplanowanie właściwej liczby obwodów jednofazowych, zasilających mniejsze urządzenia AGD i RTV. Im większy dom tym więcej energii będzie potrzebne użytkownikom, którzy z czasem będą nabywać coraz więcej urządzeń elektrycznych Mieszkanie o powierzchni od 75 do 100 m kw. musi zawierać minimum 5-7 obwodów.
Gniazda wtykowe
Popularne kontakty, do których wkładamy wtyczki urządzenia są prawdziwą zmorą. Podczas użytkowania okazuje się, że znajdują się w nieodpowiednich miejscach i jest ich za mało. Potem dokupujemy listwy zasilające, aby do jednego gniazdka podłączyć więcej urządzeń, co może doprowadzić do przeciążenia instalacji. Dlatego odpowiednia ilość gniazd jest bardzo ważna, w pokojach powinny być ich od 3 do 5, a w kuchni – 7 do 9. Nie zapominajmy o zastosowaniu wyłączników różnicowoprądowych, które przypadku awarii lub przy kontakcie człowieka z napięciem – powodują natychmiastowe odłączenie owych obwodów. Pamiętajmy, że gniazdka elektryczne w łazience powinny być szczelne. Nigdy nie umieszcza się ich w pobliżu wanny czy umywalki, takie strefy są wyraźnie zakazane przepisami.
Z czego wykonać instalację elektryczną?
O aluminiowych przewodach elektrycznych już nikt nie mówi, obecnie instalacja eklektyczna jest miedziana. Aluminium nie przetrwa próby czasu, kable te są mniej wytrzymałe, czasem będą się kruszyć. Miedź charakteryzuje się:
- wyższą przewodnością, przenoszeniem ładunku elektrycznego, przewodność aluminium wykazuje jedynie 61% przewodności takiej co miedź,
- wyższą wytrzymałością na rozciąganie,przez co znacznie rzadziej ulega zerwaniu,
- odpornością na korozję, jest antybakteryjna, naturalna,
- elastycznością, można ją lutować, skręcać, wyciskać i skręcać, jest bardzo plastyczna.
Co powinien zawierać projekt instalacji?
W zależności od cen, projekty mogą się różnić, być ukazane w różnych odsłonach. Jedna nie chodzi tu o grafikę (sposób pokazania), ale o niezbędne elementy jakie powinny znajdować się w projekcie. Opis techniczny to charakterystyka mocy, i wszystkich elementów układu do rozdzielnicy, po złącza, tablice i rozdzielniki, odłączenia i instalację odgromnikową. Kolejno w projekcie przedstawione są obliczenia, a następnie rysunki. Projekt instalacji dotyczy zawsze konkretnego budynku, wykonany jest przez specjalistę z uprawnieniami. W skrócie powinien uwzględniać:
- odpowiednią liczbę obwodów trójfazowych, które służą do zasilania urządzeń o dużym poborze energii,
- odpowiednią liczbę obwodów jednofazowych, zasilających urządzenia domowe, takie jak pralki, zmywarki i telewizory,
- zaplanowanie odpowiedniej liczby gniazd wtykowych,
- zaplanowanie wyłączników różnicowoprądowych w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka.
Grażyna Kulik, Redaktor