Poradniki
Start Poradniki Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym krok po kroku
Artykuł

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym krok po kroku

Dla zwykłego użytkownika urządzeń elektrycznych sieć kabli jaką widzi w swoim domu wydaje się być plątaniną bez końca, jednak w rzeczywistości jest to nieład tylko pozorny, który wymaga planu instalacji, będącego częścią dokumentacji budowlanej.

instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym krok po kroku

Fot.Flickr.com

Obwody elektryczne

W każdym budynku instalacją elektryczną "rozporządza" rozdzielnica, czyli metalowa skrzynka, która stanowi obudowę dla bezpieczników i licznika pomiarowego. W celach bezpieczeństwa w rozdzielnicy umieszcza się także wyłączniki z wyzwalaczami naprądowymi i bezpiecznikami topikowymi, które ochraniają dany obwód przez ewentualnymi przepięciami. Rozdzielnice bywają różne, w zależności od rodzaju budynku wyróżnia się rozdzielnice natynkowe czy wnękowe. Te drugie są najczęściej spotykane w domach jednorodzinnych. Każda instalacja posiada przewody, które łączą się w tablicy rozdzielczej zamkniętej, właśnie w rozdzielnicy. Małe domki jednorodzinne zazwyczaj posiadają instalację jednofazowąskładającą się z kabli różnej grubości. Nawet instalacja jednofazowa składa się z dwóch obwodów, jeden zasila oświetlanie a drugi urządzenia wtyczkowe. Ilość obwodów jednak jest ściśle powiązana z ilością i mocą zainstalowanych odbiorników, nie bez znaczenia jest też metraż poniszczeń. W domach jednorodzinnych gdzie zastosowano obwód jednofazowy obciążenie nie powinno przekraczać 2kW, w instalacjach trójfazowych maksymalne obciążenie obwodu to 6kW. Zaleca się stosowanie obwodów osobnych dla oświetlenia (max 20 punktów świetlnych), gniazdek zasilających (max 10 w jednym obwodzie). Gniazdka zasilające łazienkę, urządzenia kuchenne czy urządzenia o dużej mocy takie jak hydrofor, elektryczny podgrzewacz wody wymagają osobnego obwodu z bezpiecznikiem.

Okablowanie i gniazdka

Instalacja nie istniałby bez kabli czy przewodów. Sieć kabli jest skrzętnie ukryta pod warstwą tynku. W instalacjach domowych wykorzystywane są przewody z podwójną izolacją o oznaczeniach YDYp czy YDYt. Dobór okablowania zależy od obciążenia i pomieszczenia, rodzaju pomieszczenia. Przewody składają się z aluminiowego bądź miedzianego drutu tzw. żyły obleczonej izolatorem wykonany z plastikowego polichlorku winylu. Najczęściej w mieszkaniach stosowane są przewodowy o przekroju większym niż 1,5 mm², urządzenia i dużej mocy takie jak płyta grzejna, lodówka i suszarka powinno się zasilić przewodem o przekroju 5x4mm. Wymagane jest aby przewody instalacji układały się w liniach pionowych i poziomych, co zmniejsza ryzyko przewiercenia podczas remontu. Dlatego też warto zainstalować więcej obwodów aby później nie wykonywać dodatkowych prac. Końcówki przewodów powinny łączyć się w puszkach instalacyjnych, których nie pokrywa się tynkiem, gdyż to utrudni pracę podczas awarii. Część kabli zakończona będzie gniazdkami i wtyczkami z wbudowanym stykiem ochronnym. Umieszczenie gniazdek i wtyczek zawsze stanowi problem, bowiem nigdy nie wiadomo ile i w jakich miejscach będą nam potrzebne. Pamiętać należy by nie umieszczać gniazdek poniżej 1,2 m licząc od podłogi, zwłaszcza łazience, pomieszczeniu narażonym na zalanie. W gabinetach czy pokoju można sobie pozwolić by wtyczki gniazdkowe znajdowały się niżej, często i tak zasłaniamy je wyposażeniem.

Instalacja elektryczna w domu - czego unikać?

Schemat instalacji powinien być bardzo dokładny a w jego opracowaniu powinien czynnie uczestniczyć właściciel domu. Ma to wyeliminować sytuację, której to fachowiec zamiast właściciela będzie urządzał mieszkanie. W następstwie czego tam gdzie chcieliśmy mieć kuchnię, która wymaga większej ilości gniazd wtyczkowych czy opraw świetlnych i odpowiedniej grubości przewodu, zastaniem jedno gniazdo umieszczone w narożniku, bo elektryk myślał, że to pomieszczenie to będzie tylko schowkiem. Nie inwestujmy nadmiernie w rozbudowę gdyż są to nadmierne koszty, podejdźmy do tego w sposób racjonalny i orientacyjnie wytyczmy trasę przewodów, tak aby wiedzieć ile gniazdek potrzebujemy. Przed aranżacją wnętrz ustalmy ilość i rodzaj urządzeń, z których będziemy korzystać, wówczas uzyskamy obraz ile gniazdek jest koniecznych. W związku z tym, że ilość urządzeń ciągle przybywa zamontujmy jedno dodatkowe gniazdko. Zanim jednak przejdziemy do wybierania odpowiednich gniazdek i ich lokacji wybierzmy odpowiednią rozdzielnicę, którą w przyszłości będzie można rozbudować. Jeśli wiemy, że często nie ma nas w domu zastanówmy się nad lokalizacją skrzynki na zewnątrz, tak aby osoby czytające licznik mogły zrobić to podczas naszej nieobecności.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Wykonanie przyłącza energetycznego do obiektu krok po kroku
17 Wrzesień 2014
Poniżej w kilku punktach znajdziesz objaśnienie jak dokonać przyłączenia do sieci obiektów przeznaczonych do prowadzenia działalności. Z poradnika sko...
Pogotowie energetyczne, a elektryczne?
30 Styczeń 2015
Do kogo zadzwonić w razie awarii sieci energetycznej? Dowiedz się, czym zajmuje się pogotowie elektryczne, a czym energetyczne!
Doprowadzenie prądu do działki – jak to zrobić?
30 Lipiec 2014
Doprowadzenie energii elektrycznej na działkę z zewnętrznej sieci to jedno z pierwszych zadań, które stoi przed właścicielem nieruchomości. Od czego t...
Instalacja elektryczna
15 Październik 2015
Przepalenie się bezpieczników to najczęstsza awaria instalacji elektrycznej. Warto więc wiedzieć jak wymienić przepalony bezpiecznik.
Jaki jest koszt instalacji elektrycznej?
03 Październik 2017
Planując budżet na instalację elektryczną w domu należy wziąć pod uwagę kilka aspektów: projekt, materiały i robociznę. Z jakimi kosztami musimy się l...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7