Poradniki
Start Poradniki Instalacja elektryczna w domu
Artykuł

Instalacja elektryczna w domu

Dla zwykłego użytkownika urządzeń elektrycznych sieć kabli jaką widzi w swoim domu wydaje się być plątaniną bez końca, jednak w rzeczywistości jest to nieład tylko pozorny, który wymaga planu instalacji, będącego częścią dokumentacji budowlanej.

Fot.Flickr.com

Obwody elektryczne

W każdym budynku instalacją elektryczną „rozporządza” rozdzielnica, czyli metalowa skrzynka, która stanowi obudowę dla bezpieczników i licznika pomiarowego. W celach bezpieczeństwa w rozdzielnicy umieszcza się także wyłączniki z wyzwalaczami naprądowymi i bezpiecznikami topikowymi, które ochraniają dany obwód przez ewentualnymi przepięciami. Rozdzielnice bywają różne, w zależności od rodzaju budynku wyróżnia się rozdzielnice natynkowe czy wnękowe. Te drugie są najczęściej spotykane w domach jednorodzinnych. Każda instalacja posiada przewody, które łączą się w tablicy rozdzielczej zamkniętej, właśnie w rozdzielnicy. Małe domki jednorodzinne zazwyczaj posiadają instalację jednofazową składającą się z kabli różnej grubości. Nawet instalacja jednofazowa składa się z dwóch obwodów, jeden zasila oświetlanie a drugi urządzenia wtyczkowe. Ilość obwodów jednak jest ściśle powiązana z ilością i mocą zainstalowanych odbiorników, nie bez znaczenia jest też metraż poniszczeń. W domach jednorodzinnych gdzie zastosowano obwód jednofazowy obciążenie nie powinno przekraczać 2kW, w instalacjach trójfazowych maksymalne obciążenie obwodu to 6kW. Zaleca się stosowanie obwodów osobnych dla oświetlenia (max 20 punktów świetlnych), gniazdek zasilających (max 10 w jednym obwodzie). Gniazdka zasilające łazienkę, urządzenia kuchenne czy urządzenia o dużej mocy takie jak hydrofor, elektryczny podgrzewacz wody wymagają osobnego obwodu z bezpiecznikiem.

Okablowanie i gniazdka

Instalacja nie istniałby bez kabli czy przewodów. Sieć kabli jest skrzętnie ukryta pod warstwą tynku. W instalacjach domowych wykorzystywane są przewody z podwójną izolacją o oznaczeniach YDYp czy YDYt. Dobór okablowania zależy od obciążenia i pomieszczenia, rodzaju pomieszczenia. Przewody składają się z aluminiowego bądź miedzianego drutu tzw. żyły obleczonej izolatorem wykonany z plastikowego polichlorku winylu. Najczęściej w mieszkaniach stosowane są przewodowy o przekroju większym niż 1,5 mm², urządzenia i dużej mocy takie jak płyta grzejna, lodówka i suszarka powinno się zasilić przewodem o przekroju 5x4mm. Wymagane jest aby przewody instalacji układały się w liniach pionowych i poziomych, co zmniejsza ryzyko przewiercenia podczas remontu. Dlatego też warto zainstalować więcej obwodów aby później nie wykonywać dodatkowych prac. Końcówki przewodów powinny łączyć się w puszkach instalacyjnych, których nie pokrywa się tynkiem, gdyż to utrudni pracę podczas awarii. Część kabli zakończona będzie gniazdkami i wtyczkami z wbudowanym stykiem ochronnym. Umieszczenie gniazdek i wtyczek zawsze stanowi problem, bowiem nigdy nie wiadomo ile i w jakich miejscach będą nam potrzebne. Pamiętać należy by nie umieszczać gniazdek poniżej 1,2 m licząc od podłogi, zwłaszcza łazience, pomieszczeniu narażonym na zalanie. W gabinetach czy pokoju można sobie pozwolić by wtyczki gniazdkowe znajdowały się niżej, często i tak zasłaniamy je wyposażeniem.

Czego unikać zakładając instalację elektryczną?

Schemat instalacji powinien być bardzo dokładny a w jego opracowaniu powinien czynnie uczestniczyć właściciel domu. Ma to wyeliminować sytuację, której to fachowiec zamiast właściciela będzie urządzał mieszkanie. W następstwie czego tam gdzie chcieliśmy mieć kuchnię, która wymaga większej ilości gniazd wtyczkowych czy opraw świetlnych i odpowiedniej grubości przewodu, zastaniem jedno gniazdo umieszczone w narożniku, bo elektryk myślał, że to pomieszczenie to będzie tylko schowkiem. Nie inwestujmy nadmiernie w rozbudowę gdyż są to nadmierne koszty, podejdźmy do tego w sposób racjonalny i orientacyjnie wytyczmy trasę przewodów, tak aby wiedzieć ile gniazdek potrzebujemy. Przed aranżacją wnętrz ustalmy ilość i rodzaj urządzeń, z których będziemy korzystać, wówczas uzyskamy obraz ile gniazdek jest koniecznych. W związku z tym, że ilość urządzeń ciągle przybywa zamontujmy jedno dodatkowe gniazdko. Zanim jednak przejdziemy do wybierania odpowiednich gniazdek i ich lokacji wybierzmy odpowiednią rozdzielnicę, którą w przyszłości będzie można rozbudować. Jeśli wiemy, że często nie ma nas w domu zastanówmy się nad lokalizacją skrzynki na zewnątrz, tak aby osoby czytające licznik mogły zrobić to podczas naszej nieobecności. 

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

17 Wrzesień 2014
Przyłączenie domu do sieci energetycznej - jakie kroki musisz podjąć?
Zaczynając sprawy związane z podłączenie do sieci wiedzmy, że czekają nas nie tylko koszty ale także tak zwana biurokracja. Przyłączenia do sieci ener...
Czytaj dalej
17 Wrzesień 2014
Jakie poniesiemy koszty w związku z przyłączem do sieci?
Każdy operator systemu ma własne cenniki, jednak stawki podlegają zatwierdzeniu URE. Warto się z nimi zapoznać.
Czytaj dalej
31 Październik 2014
Podłączenie licznika energii elektrycznej
Podłączenie prądu do budynku kończy się instalacją licznika oraz podpisaniem umowy na sprzedaż energii.
Czytaj dalej
17 Wrzesień 2014
Przyłączenie do sieci dystrybucyjnej – poradnik dla firm
Poniżej w kilku punktach znajdziesz objaśnienie jak dokonać przyłączenia do sieci obiektów przeznaczonych do prowadzenia działalności. Z poradnika sko...
Czytaj dalej
15 Październik 2015
Instalacja elektryczna
Przepalenie się bezpieczników to najczęstsza awaria instalacji elektrycznej. Warto więc wiedzieć jak wymienić przepalony bezpiecznik.
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

Łazienka
Salon
Warsztat
Biuro
Ogród
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7