Poradniki
Start Poradniki Towarowa Giełda Energii
Artykuł

Towarowa Giełda Energii

Przejrzysty mechanizm funkcjonowania giełdy sprawia, że na cenę towaru wpływa wyłącznie układ sił popytu i podaży.

Fot. Flickr.com

Historia giełdy

Początek giełdy sięga 1999 roku, jednak działalność operacyjną giełda rozpoczęła 30 czerwca 2000 roku. TGE powstała z inicjatywy Ministra Skarbu Państwa. Decyzja o jej powstaniu była podyktowana wdrażaniem Dyrektywy unijnej, która miała na celu rozpoczęcie procesu liberalizacji rynku energii w Polsce, do dziś TGE jest uważana jako niezbędny element rynku. Specyficzne cechy rynku energii sprawiają, że rynek ten charakteryzuje się m. in. Ograniczoną możliwością substytucji, naturalnym monopolem operatorów systemu oraz brakiem możliwości magazynowania energii.

Przedmiot rynku

Kontrakty finansowe dotyczące dostaw energii są przedmiotem obrotu TGE. To po jakiej cenie i w jakiej ilości będą one nabywane oznaczone jest na podstawie złożonych ofert. Taki sposób tworzenia ceny giełdowej zapewnia pełną konkurencyjność, tak ustalona cena przyczynia się do ustalenia pozycji uczestników rynku. Ustawa Prawo energetyczne nakłada obligo giełdowe sprzedaży energii przez jej wytwórców, wymóg ten okazał się skutecznym narzędziem do zwiększenia wolumenu energii elektrycznej, sprzedawanej w sposób zapewniający publiczny, równy dostęp to tego towaru.

Cenny zmieniają się

Rynek natychmiastowy cechuje się sezonowością nie tylko roczną ale także tygodniową i dzienną. Dzieje się tak gdyż sezonowość popytu na wolumeny energii są różne w zależności od potrzeb odbiorców. Zapotrzebowanie na energię w różnych porach roku wpływa na cykl roczny, natomiast na cykl tygodniowy składają się różnice cenowych między zapotrzebowaniem na energię w dniach roboczych i w weekendy. Zapotrzebowanie na energię jest zmienne także w ciągu doby, wtedy także kształtują się ceny tzw. peak’u czyli szczytu wskazującego kiedy to zapotrzebowanie na energie jest największe i off-peaku czyli okresów w ciągu doby kiedy zapotrzebowanie na energię spada (weekendy, godziny nocne). Uczestnicy giełdy wiedzą, że ceny ulegają gwałtownym skokom, na stan cen wpłynie np. usterka sieci transmisyjnej. Innymi wpływającymi na ceny czynnikami są: ceny paliw, moce elektrowni jaki i jej usterki, zmiany pogody tj. nasłonecznienie, wiatry, dzień w roku, pory dnia czy wolumen obrotu.

Uczestnictwo w rynku – korzyści

Z założenia uczestnicy rynku zachowują się racjonalnie, czyli podejmują tylko te działania i decyzje, które sprawią, że zmaksymalizują swoją wypłatę. Na jakie korzyści mogą liczyć uczestnicy:

  • Szeroka oferta rynków i instrumentów w jednym miejscu, oznacza to, że występuje kumulacja popytu i podaży na poszczególne towary giełdowe.
  • Jednakowe dla wszystkich uczestników warunki przystąpienia.
  • Ustala się obiektywne ceny rynkowe energii.
  • Wszyscy uczestnicy mają jednakowy dostęp do informacji.
  • Bezpieczeństwo rozliczeń.
  • Niska opłata transakcyjna.
  • Nad bezpieczeństwem transakcji czuwa Komisja Nadzoru Finansowego.

Istotne dane o TGE

TGE prowadzi rynki energii elektrycznej: Rynek Terminowy Towarowy - RTT, Rynek Dnia Następnego - RDN, Rynek Dnia Bieżącego - RDB oraz gazu (RTT, RDNg), a także Rynek Praw Majątkowych.

Łączny wolumen obrotu na rynkach energii elektrycznej Towarowej Giełdy Energii w 2014 r. wyniósł 186,8 TWh.

Żródło:sejm.gov.pl

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Cena za kWh - stała lub zmienna, co jest najlepszym wyborem?
20 Wrzesień 2016
Wybierając umowę energetyczną stajemy przed wyborem stałej lub zmiennej ceny na energię. Sprawdzając oferty jest to wręcz nieuniknione, bo właśnie w o...
Porównanie cen energii elektrycznej, czyli jak płacić mniej?
24 Listopad 2014
Dzięki naszej porównywarce możecie samodzielnie obliczyć ile zyskacie na zmianie sprzedawcy prądu.
Tani prąd - gdzie jest najniższa stawka za kWh?
06 Marzec 2018
Największy boom na zmianę sprzedawców energii elektrycznej wystąpił na przełomie 2012 i 2013 roku. Większość umów podpisano na dwa lata – stąd wniosek...
Taryfa weekendowa
05 Maj 2015
Dokonując podłączenia do sieci energetycznej decydujemy się z jakiej mocy i do jakiej sieci będziemy podłączeni, czy wówczas myślimy o taryfie?...
Błękitna Energia cennik
05 Maj 2015
Błękitna Energia to marka produktów energetycznych (gaz i energia elektryczna), której właścicielem jest Energetyczne Centrum. Ceny energii jakie prop...

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7